Kas yra HDTV?
HDTV (High-Definition Television) – tai naujas televizijos standartas, kuris pateikia žymiai geresnę vaizdo transliacijos kokybę, lyginant su analoginės ir skaitmeninės televizijos standartais.
Kuo iš principo skiriasi HDTV nuo analoginės televizijos?
HDTV turi žymiai didesnę vaizdo skleistinę nei analoginė televizija. PAL sistemos televizijos skleistinė 720x576. O standartinės HDTV skleistinės: 1920x1080 (1080i) ir 1280x720 (720p).
HDTV neturi standartinės galimybės perduoti vaizdą 4:3 formatu. Jos vaizdo formatas tik 16:9.
HDTV palaiko skirtingus garso perdavimo standartus, net „Dolby Digital 5.1“
HDTV palaiko progresyvinį 60 kadrų kaitos greitį per sekundę. Analoginė televizija siekia tik 25/30 kadrų per sekundę arba 50/60 pusės kadrų per sekundę.
Ką reiškia raidės i ir p (1080i, 720p)?
Raidė „i“ reiškia, kad video medžiaga yra pateikiama 50 arba 60 pusės kadro greičiu per sekundę (interlaced). Toks transliacijos sprendimas leidžia sumažinti informacijos kiekį perduodant video medžiagą į televizoriaus ekraną, tačiau šiuo atveju išryškėja „judesių artifaktai“.
Raidė „p“ reiškia, kad video medžiaga yra pateikiama 24, 25, 30, 60 pilnų kadro kaitos greičiu per sekundę (progressive scan). Peržiūrint tokią vaizdo medžiagą, ji atrodo realesnė, gyvesnė. Jos trūkumas – nepakankama kadrų kaita per sekundę.
Ar skiriasi DVD ir HDTV kokybė?
Skirtumas labai didelis, bet tam, kad jį pamatytumėte, reikia įsigyti gerą HD televizorių ar projektorių. Jei jūs naudosite analoginį televizorių ar paprastą projektorių, tuomet skirtumo tarp DVD ir HDTV kokybės nepajusite.
Kada HDTV pakeis analoginę televiziją?
Tai nebus daroma iš karto. Pilnas perėjimas prie HDTV užims keletą, o gal daugiau metų. Tačiau kai kuriose šalyse žmonės jau džiaugiasi, galėdami žiūrėti laidas ir filmus naujame televizijos formate. HDTV formatas plačiai paplitęs JAV ir Japonijoje. Europoje šis formatas daro pirmuosius žingsnius ir šie žingsniai didėja aritmetinės progresijos principu.
Ką aš turėčiau įsigyti, jeigu noriu žiūrėti HDTV formatu filmus ir TV laidas?
Visų pirma jums reikalingas HDTV formato vaizdo įrenginys. Tai gali būti LCD, plazminis televizorius arba HDTV projektorius. Jūs taipogi galite naudotis kompiuterio monitoriumi, tačiau jo pagalba visos HDTV kokybės nepamatysite.
Antras reikalingas dalykas – HD grotuvas, palaikantis HDTV (HD-DVD arba „Blu-Ray“). Jei norite džiaugtis HDTV televizija, jums teks įsigyti specialų imtuvą ir satelitinę lėkštę bei pasirašyti abonementinę sutartį tam tikriems HD kanalams matyti, kurie transliuojami per palydovines sistemas.
Ar egzistuoja geresni televizijos formatai nei HDTV?
Taip. Amerikoje kai kurie kanalai transliuojami ATSC formatu. Tai tas pats kaip HDTV, bet šis formatas palaiko 1080p. Taip pat šiuo metu kuriamas UHDTV formatas (Ultra High-Definition Television). Jo skleistinė bus 7680x4320. Bet šis formatas mus pasieks ne anksčiau 10-20 metų laikotarpyje. O gali ir visai nepasiekti...
Parduotuvėje mačiau HDTV plazminį televizorių, bet jo kokybė manęs nesužavėjo. Ji priminė DVD kokybės vaizdus...
Deja, paskutiniais metais technikos gamintojai vis dažniau apgaudinėja pirkėjus. Pardavimų marketingo vadybininkai neriasi iš kailio, kad tik parduotų žemiausios kokybės prekes dideliais kiekiais. Sugalvojama skambių pavadinimų, prirašoma įvairiausių, patrauklių ausims ir akims, skaičiukų ir žodelių.
Pats geriausias pavyzdys – tai HDTV plazminiai televizoriai. Šiuo metu rinkoje jie užima 70–80 %. Patys pigiausi plazminiai televizoriai yra su integruotu HDTV imtuvu. Paprastai sakant, šie televizoriai priima HDTV signalą ir sumažina šį signalą iki standartinės paprastos skleistinės. Tokiais atvejais, jūs sumokate gamintojams (pardavėjams) papildomus pinigėlius tik už lipduką „HDready“.
Tikrieji HDTV plazma televizoriai privalo turėti realią 1280x720 ir aukštesnę skleistines. HDTV aukso viršūnė tai – 1920x1080p skleistinė.
Daugiau informacijos galite rasti „HDTVLietuva“ forume.