Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 - Garso technika
 - Automobilių elektronika
 - Buitinė elektronika
 - Kompiuterių elektronika
 - Maitinimo šaltiniai
 - Mikrovaldikliai
 - Radiotechnika
 - Šviesos efektai
 - Įvairi elektronika
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
Gruodžio 19 d. 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Schemų archyvas » Mikrovaldikliai Dalintis | Spausdinti

AVR bandymų plokštė pradedantiesiems

Publikuota: 2006-10-25 18:52
Tematika: Mikrovaldikliai
Tipas: Paprasta
Autorius: el. paštas Darius Grigaitis, Mantas Čepinskas, Andrius Gurevičius
Aut. teisės: el. paštas ©Elektronika.lt

Daugumai elektronikos mėgėjų, norinčių išmokti programuoti mikrovaldiklius, dažnai iškyla klausimas: nuo ko pradėti? Šiuo metu galima įsigyti įvairius mikrovaldiklių modelius, besiskiriančius tarpusavyje sudėtingumu bei kaina. Pateiksime lengvai prieinamo, pigaus ir pakankamai galingo AVR tipo mikrovaldiklio „Atmega16“ bandymų plokštės gamybos aprašymą.

 Rodyti komentarus (40)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Daugumai elektronikos mėgėjų, norinčių išmokti programuoti mikrovaldiklius, dažnai iškyla klausimas: nuo ko pradėti?

Šiuo metu galima įsigyti įvairius mikrovaldiklių modelius, besiskiriančius tarpusavyje sudėtingumu bei kaina. Dauguma iš jų yra per sudėtingi žengti pirmus žingsnius mikrovaldiklių programavime. Todėl pateiksime lengvai prieinamo, pigaus ir pakankamai galingo AVR tipo mikrovaldiklio „Atmega16“ bandymų plokštės gamybos aprašymą.

Tokia bandymų plokštė naudojama atliekant visokius eksperimentus, kurie palengvina elektronikos prietaisų projektavimą ir gamybą. Juk patogiau pirma atlikti bandymus ir pažiūrėti ar prietaisas veiks, o tik paskui gaminti galutinį variantą.

AVR mikrovaldiklis, nežiūrint į tai, kad yra tik 8 bitų, yra labai lankstus ir galingas. Jį naudojant galima pagaminti įvairaus sudėtingumo prietaisus: nuo paprastų „mirksiukų“ iki robotų.

Bandymų plokštei (1 pav.) pagaminti reikės stiklo tekstolito plokštės, padengtos fotorezistu. Taip pat reikia pačio svarbiausio elemento – mikrovaldiklio „Atmega16“ ir lizdo jam. Be to, reikės 32 šviesos diodų (3 mm skersmens), tiek pat 1–2 K paviršinio montažo varžų. Schemoje yra keturios fiksuojančios 8 skilčių jungtys. Taip pat reikės devynių nefiksuojančių mygtukų, MAX232 mikroschemos, kvarcinio rezonatoriaus (4–16 MHz), RS232 jungties bei keleto išorinių kontaktų.


1 pav. Bendras bandymo plokštės vaizdas

Pasigaminus plokštę (sulitavus elementus į jiems skirtas vietas), galima bus pradėti mokintis programuoti.

Plokštę pagal principinę schemą galima suprojektuoti patiems. Tam yra skirta įvairių programų, tokių kaip „Sprint-Layout“, „CadSoft Eagle“, „PCB123“, „PCAD“, „ORCAD“ arba „Protel-Altium Designer“. Nesvarbu kokią programą pasirinksite, gautas rezultatas vis tiek bus dalinai vienodas. Mes plokštę projektavome naudodamiesi „Protel-Altium Designer“ bei „Sprint-Layout“ programine įranga, kuri leidžia ne tik suprojektuoti principinę elektrinę schemą (2 pav.) bet ir jos plokštę.


2 pav. Elektrinė principinė bandymų plokštės schemos eskizas (Spausti ant paveikslėlio)

Surinkus elektrinę principinę schemą (2 pav.), atliekamas plokštės projektavimas. Taip vadinamas laidžių takelių išvedžiojimas. Tai gali būti daroma dviem būdais: vedžiojama rankiniu arba automatiniu būdu. 3 pav. pateikta suprojektuota, gamybai tinkanti plokštė.


3 pav. Spausdintinė plokštė su išvedžiotais takeliais, tinkanti schemos gamybai

Takelių išvedžiojimui yra labai svarbus detalių išdėstymas. Detalės išdėstomos taip, kad takeliai būtų pravesti su kuo mažiau susikirtimų ir daugumoje atvejų, kuo trumpesniu atstumu tarp dviejų kontaktų. Kadangi schema turi nemažai detalių ir projektuota vienpusė (takeliai išdėstyti tik vienoje plokštės pusėje), tai kelių susikirtimų išvengti nepavyko. Tokiu atveju naudojami laidai, kuriais jungiamos takeliais nesujungtos dalys (4 pav.).


4 pav. Spausdintinė plokštė su išvedžiotais takeliais, tinkanti schemos gamybai (Spausti ant paveikslėlio)

Schemoje nemažai šviesos diodų, jungiklių bei kontaktų.

Šviesos diodai tarnauja indikacijai. Pagal juos galima spręsti, kaip veikia jūsų rašyta programa arba galima sužinoti, kaip keičiasi įtampa mikrovaldiklio išvaduose.

Schemoje yra dviejų tipų jungikliai, užsifiksuojantys ir neužsifiksuojantys.

Užsifiksuojantys jungikliai skirti šviesos diodų prijungimui bei atjungimui nuo mikrovaldiklio, kadangi kai kuriais atvejais jie gali iškraipyti įtampos frontų reikšmes. O greta jų esančios kontaktų eilės KT skirtos kokiems nors projektuojamiems įrenginiams prijungti.

Neužfiksuojantys jungikliai skirti programos valdymui mikrovaldiklyje arba išoriniam komandų įvedimui. UART (angl. – universal asynchronous receiver-transmitter) jungtis skirta bandymo plokštės pajungimui prie kompiuterio. Šia jungtimi galima labai paprastai perduoti duomenis ar komandas iš kompiuterio į bandymų plokštę ir atgal. Tai labai naudinga kai norima projektuojamą prietaisą valdyti iš kompiuterio ar tiesiog kompiuteryje atvaizduoti duomenis.

Taip pat schemoje galima rasti įtampos stabilizatorių, kuris nuolatinę įtampą tarkim 12 V keičia į 5 V, kadangi „Atmega16“ gali būti maitinama tik 2,7–5,5 V įtampa. Taip pat schemoje panaudotas RST (Reset) mygtukas, skirtas programos paleidimui iš naujo ir visų vidinių registrų numetimui į pradines būsenas. LCD pajungimo kontaktai, skirti pajungti standartiniam vienos ar dviejų eilučių displėjui, su reguliuojamu kontrastu. Schema taip pat turi programatoriaus pajungimo kontaktus PJ.

Taigi, turint suprojektuotą spausdintinę plokštę (3 pav.), galima pradėti jos gamybą namų sąlygomis. Atspausdiname plokštę su lazeriniu spausdintuvu (būtinai juoda-balta režime) ant skaidrės, nustatant kokybiškiausią režimą.

Kadangi dabar mūsų žiūrimą plokštę yra žvelgiama iš viršaus, tai jos vaizdo spausdinant versti nereikia. Turėdami vaizdą ant skaidrės, vandeniu sudrėkintą skaidrę dedame ant pozityviu fotorezistu padengtos plokštės. Tokių plokščių galima įsigyti elektronikos prekių parduotuvėse. Skaidrė ant plokštės dedama apverčiant (taip, kad atspausdintas vaizdas būtų arčiausiai plokštės). Taip paruošta plokštė dedama po ultravioletine lempa (panaši stovi pinigų tikrinimo aparatuose). Atstumas nuo lempos iki plokštės apie 4–5 cm.

Švitinimo laikas 5 minutės ir daugiau. Bendru atveju švitinimo trukmė priklauso nuo lempos galingumo. Todėl prieš gaminant reikiamą plokštę patartina paeksperimentuoti su plokštės atraižomis. Po švitinimo, nuėmus skaidrę, plokštė dedama į ryškalą. Ryškinimo metu galima pamatyti išryškėjusius takelius. Ryškinimo laikas apie 1 min, kai tirpalo temperatūra 36 °C. Ryškinimui gali būti naudojamas SENO-4007 ryškalas, kuris savo sudėtyje neturi NaOH. Išryškinta plokštė nuplaunama vandeniu ir išdžiovinama. Tokia išryškinta plokštė tinkama ėsdinimui.

Plokščių ėsdinimui buvo naudota B327 smulkiakristalė medžiaga, kuri ėsdina labai tolygiai ir užtikrina piešinio tikslumą, nepasigraužiant po fotorezistu. Ėsdinimo metu tirpalo temperatūra gali būti 80 °C, tada ėsdinimo laikas siekia 7–10 min. Išėsdinta plokštė nuplaunama po vandeniu ir išdžiovinama. Tada išgręžiamos skylės detalių kojelėms. Atkreikite dėmesį į turimų detalių kojų skersmenis. Nepatartina gręžti skyles, kelis kartus didesnes nei detalių kojelių skersmenys. Išgręžus skyles, plokštę patartina nuvalyti plokščių valikliu, kad neliktų fotorezisto ant varinių takelių. Plokščių valiklio taip pat galima įsigyti elektronikos prekių parduotuvėse arba blogiausiu atveju panaudoti acetono tirpalą, tik tokiu atveju paveikiama plokštė ir takeliai lengviau atšoka nuo plokštės litavimo metu. Po valymo, takeliai padengiami plonu lydmetalio sluoksniu pasinaudojant „kanifolija“ arba jos tirpalą.

Sulituota plokštė atrodo taip:



5 pav. Pagaminta spausdintinė plokštė su sulituotomis detalėmis: pirmoji – su „Protel“; antroji – su „Sprint-Layout“

Plokštės montaže buvo keli nesujungti kontaktai, todėl jie sujungiami laidu iš priešingos plokštės pusės (1 pav. juodi laidai).


6 pav. Bandymų plokštės pajungimas prie programatoriaus bei maitinimo šaltinio pavyzdys

Pagaminus plokštę ir į mikroschemos lizdą įdėjus mikrovaldiklį, galima prijungti programatorių, kurio schemą galima rasti mūsų internetiniame puslapyje. Kontaktai skirti programatoriaus pajungimu, ir žiūrint iš viršaus išdėstyti taip, kad būtų galima pajungti standartinį AVR programatorių, leidžiantį programuoti per ISP (angl. – In system programmer) šyną.


7 pav. Programatoriaus pajungimui skirtų kontaktų išdėstymas

Teisingai surinkus schemą, viskas veikia iš karto, todėl galima pradėti mokintis programavimo paslapčių bei elektronikos įrenginių projektavimo.

Pilnai suprojektuotą spausdintinę principinę schemą ir plokštę „Protel“ bei „Sprint-Layout“ terpėje galima parsisiųsti čia:
„Protel“ terpei
„Sprint-Layout“ terpei.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama