Įvadas
BFO (beat frequency oscillator) metalo detektoriai naudoja du generatorius. Vienas generatorius naudoja ieškojimo ritę, antrasis mažesnę ritę, kuri naudojama signalo šablonui. Suderinus abi rites, kad jų dažniai beveik sutaptų, skirtumas tarp dviejų dažnių pradedamas girdėti per garsiakalbį. Garso dažnis palengva keičiasi, kai paieškos ritė artėja prie metalo. Bandymų metu buvo gauta, jog geriausias efektyvumas buvo gautas, kai ritės dirbo apie 100 Hz dažniu. Garsas dingsta, kai abiejų generatorių dažniai yra lygus. Šio tipo metalo detektoriai yra labiausiai jautrūs, kai garso dažnis yra apie 5 Hz.
Schema
Komponentai
Maitinimo šaltinis:
9 V baterija.
Kondensatoriai:
2 vnt. 220 uF/16 V
5 vnt. 10 nF
5 vnt. 100 nF
Varžos:
6 vnt. 10k
1 vnt. 1K0
1 vnt. 2M2
2 vnt. 39k
Tranzistoriai:
Visi BC337, Q6 gali būti truputi galingesnis, nes kai dažniai susivienodina, srovė išauga iki 100–110 mA, todėl Q6 pradeda kaisti.
Garsiakalbis:
2,5 colio skersmens, 8 omų kompiuterinis garsiakalbis, bet ausinės tinka labiau, nes jos labiau jautrios aukštesniems dažniams.
Ritės:
Paieškos ritė buvo pagaminta iš kompiuterio dėžės kartono. Iškerpame du apskritimus, kurių skersmuo yra 16 cm, ir vieną apskritimą kurio skersmuo 15 cm. 15 centimetrų skersmens apskritimą dedame į vidurį ir suklijuojame visus tris apskritimus kartu. Paimame 0,25 mm skersmens lakuoto varinio laido ir apvyniojame aplink ritę 10 apvijų. Paliekame truputi laido galuose, kad užtektų iki pagrindinės plokštės. Paieškos ritė jungiama prie Ritės A kontaktų. Jeigu turite osciloskopą, ši ritė turi indukuoti apie 104 Hz.
Šablono ritė turi būti suvyniota ant 10–12 mm skersmens ir 5 cm ilgio plastikinio ar medinio vamzdelio ar pagaliuko. Mes panaudojome karštų klijų lazdelę, jos skersmuo apie 12 mm. Naudojame tą pačią 0,25 mm skersmens lakuotą varinę vielą. Tikslus apvijų skaičius priklauso nuo šerdies skersmens. Pradžiai suvyniojame apie 125 apvijas. Paliekame ilgą varinės vielos galą. Jei turite osciloskopą, pamatuokite, kokiu dažniu ritė dirba. Ritės dažnį galima keisti privyniojant ar nuvyniojant laiduką. Suderinkite ritę ~104 Hz dažniui. Ši ritė yra prijungiama prie Ritė B kontaktų. Jei viskas gerai, per garsiakalbį turi girdėtis bimbimas. Jei garso nebus, bandykite nuvynioti arba privynioti laiduko ant šablono ritės. Kai abiejų ričių dažniai yra vienodi, bimbimas dingsta (metalo detektorius paruoštas darbui).
Montažinė schema
Su programa „Eagle 4.13“ padaryta montažinė schema:
Galite atsisiųsti visus („Eagle 4.13“) schemos ir montažo failus.
Realizacija
Taip atrodo surinkta ir sumontuota schema. |
Šablono ritė. |
Paieškos ritės tvirtinimas prie korpuso. |
Paieškos ritė. |
Šis metalo detektorius (suderinus) gali rasti monetas apie 10–12 cm atstumu. Kuo didesnis metalinis daiktas, tuo didesniu dažniu pradeda rėkti garsiakalbis.