Įrenginio paskirtis
Šio projekto širdis yra TDA7313 (audioprocesorsius) mikroschema. Ji skirta skaitmeniniam garso valdymui, t. y. garso stiprumo, balanso, aukštų ir žemų keitimui. Audioprocesoriaus valdymui per I2C šyną naudojamas AT90S2313 mikrovaldiklis. TDA7313 mikroschema turi 3 įėjimų stereo kanalų selektorių bei 4 išėjimus, kurie gali būti reguliuojami kiekvienas atskirai. Integruotas tembro blokas +/- 14 dB reguliavimui. Šiame projekte naudojami tik 2 išėjimai (KD kairys ir dešinys kanalas), kadangi buvo konstruojamas stereo stiprintuvas skirtas kompiuteriui. Tokia schema tinka bet kokio tipo stacionaraus stiprintuvo patobulinimui.
Įrenginio gamyba
Stiprintuvo valdymas vykdomas per RS232 kompiuterio prievadą (COM portas). Ryšiui tarp kompiuterio ir valdymo bloko palaikyti naudojama MAX232 mikroschema, kuri keičia įtampų lygius tinkamus RS232 prievadui:
Veikimo principas yra toks: valdymo signalas per RS232 prievadą paduodamas į MAX232 mikroschemą, kuri pakeičia signalo įtampų lygį iki 5 V (MAX232 blokas). Valdymo signalas sudarytas iš 8 bitų ilgio duomenų paketo (standartinis RS232 protokolas), jo greitis yra 38400 bps. Pakeisto lygio valdymo signalas paduodamas į AT90S2313 mikrovaldiklio UART įėjimą (2, 3 mikroschemos išvadai). Mirkovaldiklyje esanti programa priima duomenis ir persiunčia į audioprocesorių naudodamas I2C šyną. Patikimumo užtikrinimui audioprocesorius gražina mikrovaldikliui duomenų priėmimo signalą. Priklausomai nuo paduodamų duomenų į valdymo bloką, galima reguliuoti garsumą ar balansą. Tarkime, paduodant skaičius į mikrovaldiklį nuo 0–63 keičiamas garsumas nuo 0 iki -70dB. Įėjimo kanalus perjunginėja atitinkamai 64, 65 ir 66 skaičiai ir t. t. Apie tai kokius valdymo skaitmenis reikia siųsti galite pasiskaityti TDA7313 mikroschemos PDF laikmenoje.
Detalės
Schemoje naudojamų poliarinių kondensatorių darbo įtampos gali būt 25 V ar mažesnės, bet nemažesnė nei maitinimo įtampa. Varžų paklaidos 5 %, galingumas 0,125 W ar mažesnis. Geriausia naudoti planarinius elementus. Vietoj MAX232 galite naudoti kitokio tipo mikroschemą, skirtą RS prievadui (tarkim AP275 ar pan.). Prie MAX232 esančių kondensatorių talpa gali būti iki 10 uF. TDA7313 mikroschemai skirtus elementus geriausia parinkti tokius, kokie nurodyti schemoje.
Papildoma informacija
Demo programą skirtą mikrovaldikliui galite parsisiųsti čia: audio.hex. Demo versijos valdymo programa skirta dirbti „Windows XP“/2000/98: Control center 1.0. Reikia paminėti, kad projektas yra neužbaigtas. Valdymo programa iš karto jungiasi prie COM2 jungties, nereikia daryti jokių nustatymų. Programos tiek mikrovaldikliui, tiek valdymui nėra pilnai užbaigtos, todėl gali atsirasti tam tikrų nesklandumų, bet naudotis galima.
Čia pateiktas valdymo programos langas. Joje matyti aktyvios funkcijos: garso reguliavimas, kairio bei dešinio kanalo reguliavimas, žemų-aukštų keitimas, papildomas stiprinimas iki +11,25 dB bei įėjimo kanalų perjunginėjimas. Prie programos yra failas text.txt. Jame laikoma informacija apie reguliatorių būsenas kai programa išjungiama. Kadangi ši informacija neįrašoma į mikrovaldiklį, gali atsirasti netikėtų garso pasikeitimo ar kitokių efektų kai per naują paleisite programą. Bandymų metu buvo pastebėta, kad kai kuriais atvejais paleidžiant programą truputėlį pasikeičia garso parametrai, kurie vėliau išnyksta reguliuojant.