Paprastai konstruojant stiprintuvus dažnai yra daroma klaida, kada yra kreipiamas per mažas dėmesys maitinimo blokui. O juk iš tikro, visas garsinis signalas eina ne tik per stiprintuvą, bet ir per maitinimo bloką. Faktiškai stiprintuvas ir maitinimo blokas yra, signalo atžvilgiu, sujungti nuosekliai! Taigi, visos „šiukšlės“, atsiradusios maitinimo bloke, bus ir mūsų klausomoje muzikoje.
Lempos režimas yra toks: Ua: 320 V, Ia: 65 mA, Ug: -45 V. Katode įjungta 1 omo varža. Kiek pamatavę pamatysime milivoltų, tiek per lempą tekės miliamperų. Ji įdėta matavimo patogumui, jos gali ir nebūti. Lempa yra gan kaprizinga – sumontavus nesilaikant taisyklių, mėgsta žadintis UTB diapazone. Tam išvengti, ant anodinio išvado laido uždėtas 8 mm skersmens ir 20 mm ilgio feritinis cilindriukas (iš senų klaviatūrų). Galima panaudoti ir keletą panašaus skersmens feritinių žiedų. Porą žiedukų reiktų uždėti ir ant ekraninio tinklelio rezistoriaus išvadų.
Skirtingų Rusijos gamyklų lempos nevienodos kokybės. Geriausios yra S. Peterburgo gamyklos „Svetlana“ su „C“ ženkliuku. Saratovo ir Uljanovsko ne tokios geros.
Stiprintuvo schema
Didelę reikšmę turi kondensatoriaus C1 tipas ir kokybė. Geriausia būtų panaudoti fluoroplastinius FT-3. Dar neblogi „popierius alyvoje“ K40Y-9.
Galinės lempos „draiveris“ yra 6N8S lempa. Tai viena tiesiškiausių rusiškų lempų, pasižyminti geru skambesiu. Ji įjungta pagal taip vadinamą SRPP schemą, kurios teigiamos savybės yra šios: didelis stiprinimo koeficientas, prilygstantis pentodo stiprinimui, didelė išėjimo signalo amplitudė ir maža išėjimo varža. Tai yra svarbus parametras, nes lempa 6P36S turi didelį dinaminį talpumą, ir esant didelei prieš ją stovinčio kaskado išėjimo varžai, būtų slopinami aukšti dažniai.
Transformatorius suvyniotas sluoksniais ant 36x32 mm skerspjūvio UU tipo šaltai valcuoto plieno 0,15 mm storio juostinės šerdies. 7–6, 5–8 ir 9–10 antrinės apvijos sluoksniai vynioti 0,5 mm storio laidu, kiekvienas sluoksnis po 120 vijų, po to sujungti lygiagrečiai. 3–4 ir 1–2 sluoksniai turi po 900 vijų 0,25 mm storio laido. 2 ir 3 išvadai sujungti tarpusavyje, o 1 ir 4 yra pirminės apvijos išvadai. Tarp šerdies galų yra nemagnetinės medžiagos tarpelis, įdėta 0,15 mm storio popieriaus intarpai. Transformatoriaus apvijų išdėstymas atrodo taip:
Lempos 6N8S katodas turi aukštą įtampą (viršutinis pagal schemą katodas turi 150 V), todėl yra pavojus, kad gali būti pramuštas katodas į kaitinimo siūlą. Tam išvengti, jos kaitinimo siūlas maitinamas iš kaitinimo apvijos, kuri su žeme galvaniškai nėra sujungta (floating filament).
Visam stiprintuvui ypatingai svarbus „žemės“ laido išvedžiojimas. Visi žemės laidai sujungti viename taške, stiprintuvo centre, prie 50 x 8 x 1 mm varinės plokštelės. Katodinės grandinės nuvestos iki plokštelės 2 mm storio neizoliuotu laidu. Maitinimo elektrolitinių kondensatorių minusai – taip pat. Nenaudokit stiprintuvo šasi gamybai magnetinės medžiagos (plienas, geležis), nes fono neišvengsite.
Maitinimo bloko schema
Transformatorius suvyniotas ant 14 kv. cm skerspjūvio toroidinės šerdies. Maitinimo blokas yra atskiras, sumontuotas ne viename korpuse su pačiu stiprintuvu, sujungti abu blokai daugiagysliu kabeliu. Taip išvengiame magnetinio lauko iš maitinimo bloko „pūtimo“ į patį stiprintuvą. Maitinimo blokas turi didelę atsargą pagal galingumą, sumontuotas su perspektyva, kad, reikalui esant, būtų galima maitinti ir galingesnius stiprintuvus.
Apibendrinimas
Stiprintuvas pasižymi ypatingai sodriu ir stangriu bosu, nėra jokio tranzistoriniams būdingo „bubenimo“, labai aiškiu vidurinių dažnių atkūrimu ir skaidriais aukštais dažniais. Visai nereikalingas joks tembro reguliavimas – jei pats įrašas geras. Su firminiais transformatoriais gal būtų dar geriau? Bet negi pirksi kokius „Lundahl“ ar „Audio Note“ po 100 dolerių už vienetą...