Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 - Garso technika
 - Automobilių elektronika
 - Buitinė elektronika
 - Kompiuterių elektronika
 - Maitinimo šaltiniai
 - Mikrovaldikliai
 - Radiotechnika
 - Šviesos efektai
 - Įvairi elektronika
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
Lapkričio 21 d. 08:20
Ką turime nuveikti šiandien, kad taptume konkurencingesni ateities inovacijų srityje?
Lapkričio 20 d. 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
Lapkričio 20 d. 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
Lapkričio 20 d. 14:31
Odos vėžio nustatymas naminiams gyvūnams – KTU doktorantė siekia sukurti diagnostinę metodiką pasitelkiant DI
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Schemų archyvas » Garso technika Dalintis | Spausdinti

„Gainclone MK I“ – integruotas stereo stiprintuvas

Publikuota: 2005-04-24 14:12
Tematika: Garso technika
Tipas: Paprasta
Autorius: el. paštas Dainius Tamoševičius

Pavadinti „gaincloną“ paprastu stiprintuvu nevisai teisinga. Tikriausiai nebus per stipru pasakyti, jog tai kartu ir filosofija. Jau senokai ieškojau pakaitalo savo TDA2005, bet nieko aiškiai pranokstančio mano senąjį stiprintuvą taip ir nepavyko padaryti. Jau norėjau baigti su mikroschemomis ir nurašyti jas visas į vieną vietą...

 Rodyti komentarus (81)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Įvadas

Pavadinti „gaincloną“ paprastu stiprintuvu nevisai teisinga. Tikriausiai nebus per stipru pasakyti, jog tai kartu ir filosofija. Jau senokai ieškojau pakaitalo savo TDA2005 ir teko išbandyti keletą schemų su LM3886, TDA2030, bet nieko aiškiai pranokstančio mano senąjį stiprintuvą taip ir nepavyko padaryti. Jau norėjau baigti su mikroschemomis ir nurašyti jas visas į vieną vietą... Bet netikėtai internete užtaikiau į vieną temą, kuri pasirodė pakankamai didelė: „diyAudio Forums – This is not just another gainclone“.

Jeigu trumpai – tai „gainklonai“ savo vardą gavo nuo „Gaincard“ – taip vadinosi „47Labs“ gaminamas komercinis produktas. Įvairioje spaudoje buvo daug gerų atsiliepimų apie ši gaminį. Tačiau dėl jo sąlyginio paprastumo ir nemažos kainos yra daug prieštaringų nuomonių.

Paskaičius atsiliepimus internete, peržiūrėjus daugybę foto galerijų, kur žmonės rodo savo „gainklonus“, tiesiog neįmanoma atsispirti norui pabandyti surinkti pačiam stiprintuvą, kuris internetiniame pasaulyje sukėlė tokį masinį susidomėjimą. Visi atrodo pamišę dėl nepakartojamo, kiek panašaus į „lempinį“, „gainklono“ skambesio. Tuo labiau, kad paprastesnės schemos turbūt gamtoje nebūna.

Schema

Schemos autorius Peter Daniel iš Kanados garantuoja fantastišką šio stiprintuvo garsą, jeigu bus panaudoti tokie elementai, kaip nurodyta schemoje. Visų elementų išdėstymas taip pat ne mažiau svarbus. Daugiau rekomendacijų galima rasti paskaičius „diyAudio Forums – This is not just another gainclone“.

Maitinimui galima naudoti transformatorių su įtampomis nuo 18–0–18 iki 25–0–25. 100 W vienam kanalui turėtu užtekti pilnai. Lygintuvo diodai MUR860 arba kiti „shottki“ arba greitaeigiai diodai. Bekompromisinis variantas – akumuliatorių baterijos. Galima naudoti iki trijų švino baterijų ant vieno peties, t. y. 12 V+12 V+12 V – centrinis išvadas – 12 V+12 V+12 V. Taip gaunamas +/- 36 V maitinimas. Ir, kiek teko girdėti atsiliepimų, taip išlošiame ne tik galingumą, bet ir garso kokybę. Jungiant su akumuliatoriais, ant mikroschemos nereikia montuoti 1000 mF elektrolitų, daug geriau šiuo atveju bus maždaug 100 mF geros kokybės kondensatorius, tarkim BG N arba bent jau „Panasonic FC“, „Elna SILMIC II“.

Papildoma informacija

Paprastai nuorodų skiltis talpinama pačiame gale, tačiau, prieš pradedant gaminti savo „gainkloną“, manau bus labai naudinga pasiskaityti:

Gamyba

Savo „gainkloną“ pradėjau nuo to, kad iš „National Semiconductors“ užsakiau „free samples“ LM3875 penkis vienetus. Ir visi penki buvo pristatyti labai operatyviai. Tada aišku nebuvo sunku nukirpti nenaudojamas kojytes, pažymėtas aprašyme kaip NC, ir prilituoti keletą detalių kaip parodyta viršuje schemoje. Pradžiai naudojau „Jamicon“ paprasčiausius elektrolitus 1000 mF/50 V prilituotus tiesiai prie mikroschemos atitinkamų maitinimo išvadų. 10k varža anglinė, 210k grįžtamajame ryšyje C2-29B 1 %. Diodų tiltelis iš diskretinių SB560, po atskirą tiltelį pliusiniam ir minusiniam maitinimo poliam. Taip pat ir atskiri transformatoriai kiekvienam kanalui. Kitaip tariant – dvigubas mono.

Garso reguliatoriai ALPS potenciometrai, kiekvienam kanalui atskiras. Potenciometrai dvigubi po 100k, bet abi sekcijas sujungiame lygiagrečiai, taip gaunasi tikslesnis potenciometras 50k. Aš po potenciometro nedėjau kondensatoriaus, tiesiai per 10k i 8-ą kojelę, kadangi nei PC garso kortos nei CD grotuvo išėjime, kuriuos naudoju kaip signalo šaltinius, pastovios įtampos nėra, priešingu atveju praeinantysis kondensatorius būtinas.

Dešinėje matosi jau išpjauti mediniai korpuso fragmentai, galinė dalis atstojanti radiatorių mikroschemoms su išfrezuotais pagilinimais, kad būtų galima sumontuoti RCA įėjimus, garsiakalbių gnybtus bei maitinimo jungtį. Tamsios medinės kaladėlės potenciometro ir kondensatorių tvirtinimui. Potenciometro rankenėlė su prailginimo strypu ir smeigių tipo kojelės korpusui.


Stiprintuvas buvo greitai sukabintas ir pajungtas praklausymui. Iš karto nustebino puiki garso kokybė. Nuostabus detalumas, dėmesys smulkiausioms detalėms, labai konkretūs ir standūs bosai, gal jie ne per daug išreikšti, bet ilgiau paklausius supranti, kad tai kažkas panašaus į teisybę. Ant tiek malonių viduriniųjų dažnių dar neteko klausytis. Aukštieji irgi krištolinio skaidrumo. Bet garso geriau klausytis, nei apie jį pasakoti.

Tokio radiatoriaus dviem mikroschemoms pilnai pakanka, klausantis normaliu garsu jis tampa šiek tiek šiltas, beveik kambario temperatūros. Radiatorius labai standžiai įsistato į medinį korpusą ir tvirtinti beveik nėra reikalo. Apačioje prisisuka prie korpuso trim varžteliais ir dar viršuje vienu.


Siekiant maksimaliai išnaudoti mikroschemos privalumus (pats pavadinimas – mikro!), reikia visas detales montuoti kuo arčiau viena kitos, naudojant tik jų pačių išvadus, išlaikyti kuo trumpesnį signalo kelią.

Stiprintuvas tikrai muzikalus, todėl nepagailėjau jam geresnių kondensatorių „Elna Silmic II“ 1000 mF 35 V. Lyginant su „Jamicon“, garsas tapo daug švaresnis, tolygesnis. Bosas truputi sustandėjo. Daug kas „gainklono“ maitinimui naudoja „Panasonic FC“ serijos 1000–1500 mF elektrolitus.


Korpusui naudojau uosį. Gražus ir tvirtas medis, be to derinasi prie kolonėlių. Maitinimo blokas bus atskiroje dėžėje. Stiprintuvo skyrius išklijuotas varine folija, kuri tarnauja kaip ekranas nuo radijo trukdžių. Šviesos diodai, sumontuoti garso rankenėlės ertmėje, apšviečia siaurą tarpelį tarp rankenėlės ir korpuso, kas neblogai žiūrisi ir tuo pačiu indikuos įjungtą maitinimą.


Išbandžiau akumuliatorinį maitinimą su dviem 12 V akumuliatorių baterijom. Du dalykai iš karto krenta į akis (ausis): gilesni ir daugiau bosų, šiek tiek aiškiau galima atskirti muzikinius instrumentus, maloniau klausyti sudėtingas kūrinių vietas. Galima girdėti kada pradeda ir baigia groti kiekvienas muzikantas. Ir nesusiplaka į bendrą krūvą, o aiškiai girdisi atskiri instrumentai. Tas iš karto padarė įspūdį. Bendrai viskas skamba šiek tiek labiau prislopintai nei su tinklo maitinimu, mažiau aštrumo, garsas komfortiškesnis. Man patiko, panašu kad liksiu prie akumuliatorinio maitinimo.


Papildyta 2005-08-01:

Pagaliau baigiau savo pirmąjį „gainkloną“. Jisai gavo maitinimą su 4-iais 12 V akumuliatoriais. Galima tiesiog patogiai įsitaisyti ir mėgautis puikiu garsu. Visiems dvejojantiems noriu pasakyti – tokį stiprintuvą tikrai verta pasigaminti sau, aš bent jau nesigailiu. Šalia – keletas pagaminto stiprintuvo su maitinimo bloku nuotraukų.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama