Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) šiandien pradeda veikti dar dvi naujos kartos 5G ryšio stotys. Jį daugiau kaip 412 ha užimančioje LEZ teritorijoje įjungė „Telia“. Nekomerciniu „Telia“ 5G ryšiu nemokamai galės naudotis LEZ įsikūrusios daugiau kaip 100 įmonių iš 18 pasaulio šalių.
Klaipėdos LEZ įjungtos dvi 5G mobiliojo ryšio stotys prisijungė prie kitų vienuolikos „Telia“ 5G stočių, kurios nuo lapkričio veikia Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos centruose.
Kaip nustebins lietuviai?
„Pasaulyje jau matome įvairiausių 5G panaudojimo būdų: nuo robotų požeminėse šachtose, savivaldžių sunkvežimių iki lašišų maitinimo. Tad vos sulaukę LEZ prašymo įdiegti 5G ryšį čia įsikūrusiems verslams, nedvejodami sutikome – nekantraujame pamatyti, kokių naujų, naudingų, o gal ir netikėtų 5G panaudojimo būdų atras Lietuvos verslininkai“, – sako „Telia“ Verslo klientų vadovas Daniel Karpovič.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Klaipėdos LEZ vadovas Eimantas Kiudulas komentuoja, kad viena iš strateginių LEZ yra investicijos į išmaniuosius sprendimus, kurie atitiktų naujus investuotojų, darbuotojų bei visuomenės poreikius. Pasak E. Kiudulo, šiandienos investuotojai aktyviai domisi ir diegia pramonės automatizavimo ir robotizavimo sprendimus, siekia tiek inovatyvių produktų, tiek efektyvių procesų, todėl pažangiausia infrastruktūra tokioms kompanijoms yra itin svarbi.
„Mes patys jau ruošiame ir įgyvendiname tokius sprendimus kaip išmanus apšvietimas, saugumo priemonės, oro ir transporto srautų stebėsenos sistemos ar išmanusis parkavimas – visam tam pravers 5G. Tačiau dar daugiau galimybių dėl 5G įgaus investuotojai. Pavyzdžiui, 5G itin aktualus „Dancer“ autobusų gamintojams autobusų parko valdymui, telemetrijai ir kitiems sprendimams. Mes mokysimės iš technologijų tiekėjų, ieškosime naujų sprendimų, apie kuriuos šiandien galbūt net nežinome, siūlysime sprendimus gamybos įmonėms ir skatinsime bei palaikysime jų pačių iniciatyvas. 5G yra ne tik technologija, bet ir tam tikra žinia apie mūsų visuomenės imlumą naujovėms, o tai investuotojams patrauklu“, – sako E. Kiudulas.
Pasak jo, su 5G Klaipėdos LEZ įgyja dar vieną konkurencinį pranašumą, todėl teritorijos valdymo bendrovė sieks pritraukti įmones, kurios norėtų išbandyti ir kurti naujus sprendimus su 5G technologija.
Dėl 5G skleidžiamos geros žinios investuotojams pritaria ir Eglė Songailienė, uostamiesčio plėtros agentūros „Klaipėda ID“ vadovė. Pasak jos, vienas iš Klaipėdos ekonominės plėtros strategijos tikslų yra tapti pažangios pramonės kompetencijų centru.
„Todėl didžiausioje regiono verslo ir gamybos teritorijoje pradedantis veikti 5G ryšys turėtų prisidėti prie naujo postūmio Klaipėdos pramonės automatizacijai ir robotizacijai, o šią technologiją dideliu privalumu laikys pažangiosios gamybos atstovai“, – tvirtine E. Songailienė.
Geriausias ryšys – tiksliai į įrenginį
Prie pat LEZ teritorijos sumontuotos „Telia“ 5G stotys nustatytos būtent taip, kad užtikrintų geriausią ryšį ir duomenų perdavimo spartą čia įsikūrusiems verslams. Jose naudojama „Massive-MIMO“ technologija leidžia padidinti ryšio greitaveiką ir optimaliai nukreipti radijo bangas būtent ta kryptimi, kur konkrečiu momentu yra aktyvus 5G įrenginys.
Kaip ir trijų didžiausių Lietuvos miestų centruose, taip ir LEZ šiuo metu veikia nekomercinis „Telia“ 5G ryšys. Tai reiškia, kad jį tiek žmonės, tiek verslas gali testuoti nemokamai.
Komercines naujos kartos 5G mobiliojo ryšio paslaugas Lietuvoje „Telia“ pradės teikti įvykus 5G radijo dažnių aukcionui. Tikimasi, kad tai bus jau kitais metais.
D. Karpovič užsimena, kad 5G ryšį Klaipėdos LEZ teritorijoje „Telia“ planuoja palaikyti ir gavusi komercinius dažnius.
„Lietuvoje 5G ryšio poreikis jaučiamas jau dabar ir jis tik augs. Jį atliepiant, 5G stočių skaičius kitąmet dar labiau didės, kad naujos kartos ryšiu galėtų naudotis dar daugiau verslų ir gyventojų“, – prognozuoja „Telia“ atstovas.
Išbandė per tūkstantį
„Telia“ 5G ryšį Lietuvoje jau išbandė daugiau nei tūkstantis gyventojų, kasdien juo naudojasi bent po kelis šimtus žmonių. Naujosios technologijos testuotojai vien pirmąjį mėnesį sunaudojo 20 terabaitų (TB) duomenų.
Realus mobiliųjų duomenų parsisiuntimo greitis „Telia“ 5G tinkle siekia iki 1,9 Gb/s, išsiuntimo – iki 200 Mb/s, o vėlinimas (angl. latency) – iki 10 milisekundžių.
Nekomercinei 5G ryšio paslaugai naudojami Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) suteikti technologijos testavimo dažniai.
„Telia“ yra pasirašiusi strateginės partnerystės susitarimą su Švedijos bendrove „Ericsson“ dėl mobiliojo ryšio tinklo atnaujinimo ir 5G ryšio plėtros. Per artimiausius trejetą metų Lietuvoje „Telia“ su „Ericsson“ įranga iš viso planuoja atnaujinti apie 2000 bazinių stočių.