Tarptautinė informacinių technologijų ir paslaugų kompanija „Deverium“ užsitikrino 2 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) lėšų naujam skaitmeniniam tapatybės patvirtinimo produktui kurti. Įmonė kelia tikslą sukurti pirmaujančią, sparčiai augančią nuolatinio naudojimo skaitmeninės tapatybės tvirtinimo platformą, skirtą kompleksiniams tapatybės tarp šalių, skirtingų jurisdikcijų tvirtinimo iššūkiams spręsti. Siekdama išspręsti šią problemą, „Deverium“ kartu su projekto partneriais – skaitmeninių produktų kūrimo kompanija „Corner Case Technologies“ – kurs naują produktą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Šiuo metu nėra visuotinai priimtino bei universalaus skaitmeninio tapatybės patvirtinimo sprendimo, kuris veiktų skirtingose šalyse ir būtų pripažįstamas įvairių skirtingų vyriausybių ir organizacijų.
Spręs iššūkius, kylančius dėl tapatybės nustatymo
Tarptautinės bendrovės „P.A.ID Strategies“ tyrimai rodo, kad Europos kontekste neefektyvi tapatybės nustatymo praktika finansų įstaigoms kasmet kainuoja daugiau nei 5,7 mlrd. eurų, o 68 proc. ES gyventojų dėl neefektyvumo atsisako naudotis tam tikromis finansinėmis platformomis. Įmonės visame pasaulyje patiria didelių išlaidų, susijusių su asmenų įtraukimu į savo platformas: dėl sudėtingų kliento pažinimo proceso (angl. KYC) ir tapatybės patvirtinimo (angl. IDV) sprendimų bei procesų, kuriuos reikia kartoti kiekvieną kartą, kai vartotojas naudojasi paslaugomis ar perka produktus skaitmeninėje erdvėje. KYC procesų tobulinimas, naudojant automatizuotus sprendimus, gali sumažinti klientų įtraukimo į platformą išlaidas maždaug 70 proc., o laiką, kurio reikia visam procesui užbaigti, – net 90 proc.
Anot „Deverium“ vadovės ir bendraįkūrėjos Erikos Maslauskaitės, tapatybės nustatymas yra itin aktualus klausimas Europos Sąjungoje. 2024 m. pradžioje Europos Parlamentas nubalsavo už Europos Sąjungos (ES) skaitmeninės tapatybės įteisinimą. Tai leis „Potential“ konsorciumui paspartinti didelio masto bandomąjį projektą, kuriuo siekiama išbandyti ES skaitmeninės tapatybės dėklę (angl. EU Digital Identity Wallet, EUDIW). Tikslas – sukurti saugią Europos e. tapatybę.
Vidaus reikalų ministerijos (VRM) teigimu, dėl to ne tik visam viešajam sektoriui, bet ir pagrindiniams reguliuojamiems verslo sektoriams tokiems kaip transportas, energetika, finansai, telekomunikacija ir kt. atsiranda prievolė teikiant paslaugas nacionaliniu ar tarpvalstybiniu lygiu savo IT sistemose priimti ES skaitmeninės tapatybės dėklę kaip asmens tapatybės patvirtinimo ir duomenų dalinimosi priemonę. „Deverium“ produkto koncepcija būtent ir buvo sukurta remiantis išsamių tyrimų rezultatais ir nuodugniai įvertinus europinius bei pasaulinius iššūkius, susijusius su tapatybės patvirtinimo procesais.
„ES finansavimas mums leis sukurti tapatybės industrijai taip reikalingą produktą ir vėliau užtikrinti jo plėtrą globaliu mastu pritraukiant užsienio kapitalo investicijas. Pasitelkę turimą patirtį skaitmeninės tapatybės industrijoje, bendradarbiaujant su pasaulyje lyderiaujančiomis tapatybės patvirtinimo sprendimus teikiančiomis įmonėmis, esame pasiryžę sukurti unikalų globalų sprendimą skaitmeninės tapatybės patvirtinimo iššūkiams spręsti, kuris sukurtų vertę tiek verslams, tiek žmonių tapatybei“, – teigia „Deverium“ vadovė Erika Maslauskaitė.
Naujas tapatybės tvirtinimo sprendimas didins duomenų privatumo svarbą
Duomenų privatumas yra dar vienas svarbus su tapatybės patvirtinimu susijęs klausimas. Europos Komisijos tyrimai rodo, kad daugiau nei 90 proc. Europos vartotojų nerimauja dėl savo duomenų privatumo ir nepasitiki organizacijomis, kurios saugo ar arduoda jų informaciją be jų sutikimo. ES elektroninės tapatybės nustatymo, autentifikavimo ir patikimumo reglamentu „eIDAS“, kuriuo bus grindžiamas „Deverium“ sprendimas, siekiama pašalinti esamas kliūtis, trukdančias naudotis pasitikėjimo ir elektroninės atpažinties (eID) paslaugomis. Vartotojai galės visiškai kontroliuoti asmens duomenis įvairiuose skaitmeniniuose kanaluose.
„Kurdami saugią ir integruotą pasaulinę skaitmeninės tapatybės patvirtinimo platformą taikome pažangius kriptografijos metodus ir dezantralizuotą architektūrą. Tikslas – ne tik dar labiau supaprastinti vartotojo prisijungimo prie tam tikros platformos procesus, bet ir sumažinti tapatybės tvirtinimo išlaidas įmonėms. Platforma bus sukurta taip, kad, naudodami modernius asmeninės informacijos apsaugos metodus, vartotojai galėtų kur kas geriau kontroliuoti savo duomenų privatumą“, – sako „Deverium“ technologijų vadovas ir bendrąįkūrėjas Edvardas Maslauskas.