Baigiama rengti pirmoji informacijos apie biologinę įvairovę rinkimo, tvarkymo, analizės ir pateikimo visuomenei sistemos Biologinės įvairovės informacinės platformos dalis, skirta įžuvinimui. Įdiegus šiuo metu testuojamą įžuvinimo modulį bus skaitmenizuoti ir supaprastinti šalyje atliekami žuvų įveisimo procesai, sustiprinta jų kontrolė.
Kartu bus sudaryta galimybė visuomenei, besidomintiems žuvų ištekliais gyventojams, mokslininkams gauti išankstinę informaciją apie planuojamus žuvų įveisimo darbus, jų laiką ir vietą, esant pageidavimui, stebėti juos gyvai, sužinoti apie žuvų įveisimą atskiruose vandens telkiniuose, bendrą statistiką – kiek žuvų ir vėžių įveista.
Įžuvinimo modulyje bus suvesti duomenys apie tai, kokie veiksmai numatyti vykdant Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius programą ar vandens telkinio tvarkymo planus tuose vandens telkiniuose, kuriems išduoti leidimai naudoti žvejybos plotą. Ši informacija automatiškai bus persiunčiama atitinkamam Aplinkos apsaugos departamento teritoriniam padaliniui.
Taip pat planuojami žuvų įveisimo darbai automatiškai bus paviešinami Biologinės įvairovės informacinės platformos tinklalapyje įkeliant informaciją apie žuvų įveisimo faktą. Šiame procese dalyvaujantis Aplinkos apsaugos departamento pareigūnas turės galimybę šį faktą patikrinti, pakoreguoti ar patvirtinti, surašyti pastabas, įkelti nuotraukas.
Įžuvinimo modulis artimiausiu metu bus papildytas informacija apie žuvų išteklių tyrimus ir verslinę žvejybą vidaus vandenyse.
Žuvų išteklių mokslinių tyrimų modulyje bus suskaitmenizuoti šalies vidaus vandenyse atliktų mokslinių tyrimų duomenys. Bus sudaryta galimybė visuomenei susipažinti su juos dominančio vandens telkinio hidromorfologinėmis salygomis, jame gyvenančiomis žuvų rūšimis, jų gausumu, biomase. Atsiras galimybė palyginti atskiro vandens telkinio tyrimo duomenis su ankstesnių metų tyrimo duomenimis, bus pateiktos žuvų išteklių būklės mokslinės prognozės ir rekomendacijos.
Verslinės žvejybos modulyje bus talpinama informacija apie verslinės žvejybos įrankiais sugaunamus žuvų kiekius pagal rūšis. Žuvų išteklių apsaugai ir kontrolei ypač aktuali informacija apie verslinę žvejybą Kuršių mariose. Šiame vandens telkinyje intensyviausiai žvejojama verslinės žvejybos įrankiais, tokiu būdu daugiausiai sugaunama žuvų. Naudojant Biologinės įvairovės informacinės platformos programinę įrangą, informacija apie pastatomus ar tikrinamus verslinės žvejybos įrankius, žuvų laimikį bus operatyviai perduodama verslinę žvejybą kontroliuojantiems pareigūnams. Tai iki minimumo sumažins piktnaudžiavimo, neteisėtos verslinės žvejybos galimybę.
Biologinės įvairovės informacinės platformos tikslas – informacinių technologijų priemonėmis rinkti, tvarkyti, analizuoti, teikti visuomenei duomenis su šalies biologinės įvairovės apsauga ir naudojimu susijusias viešąsias ir administracines elektronines paslaugas. Numatoma įdiegti naujas arba modernizuoti esamas skaitmenines paslaugas.
Naudojantis platforma, bus tvarkomi duomenys apie saugomas rūšis, jų augavieties ir radavietes, invazines ir svetimžemes rūšis, žuvų įveisimą ir sugavimą, teikiami pranešimai apie vilkų sumedžiojimą ir visų didžiųjų plėšrūnų buvimo vietą, medžiojamųjų gyvūnų apskaitos duomenys ir sumedžiojimo ataskaitos, gyvūnų laikymo nelaisvėje ataskaitos, mokslinių tyrimų ataskaitų duomenys, skiriami sumedžiojimo limitai.
Šis įrankis pradėtas kurti praėjusiais metais, procesą planuojama užbaigti iki 2023 m. pabaigos. Tam skirta 1,7 mln. eurų ES sanglaudos fondų lėšų.
Projektą įgyvendina Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių institucijų – Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir Aplinkos apsaugos agentūros – specialistai.