Ekspertų teigimu, nors rūkymas siejamas su 700 tūkst. mirčių kasmet, jis taip pat yra ir didžiausias išvengiamas pavojus sveikatai Europos Sąjungoje. Štai, pavyzdžiui, Lietuvoje rūko 28 proc. gyventojų ir nors valstybė įgyvendina Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sukurtas tabako kontrolės priemones, iki šiol pastebima pažanga – labai maža. Priešingai, daugėja rūkančiųjų tarp jaunimo (ypač nepilnamečių), nes tabako vartojimo formos tapo patraukliomis, pritraukiančiomis ir kuriančiomis naujas subkultūras. Kaip su tuo kovos ugdymo įstaigos?
Šiuo metu viena pagrindinių problemų rūkymo prevencijos srityje, su kuria susiduria Lietuva – augantys nepilnamečių, rūkančių elektronines cigaretes, skaičiai. Išanalizavę Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Valstybės duomenų agentūros, Higienos instituto prie SAM skelbiamą statistiką, įvertinę mokslinių tyrimų duomenis bei socialinių tyrimų rezultatus, ekspertai pastebėjo, kad:
- Absoliuti dauguma (9 iš 10) rūkančiųjų žino apie rūkymo sukeliamą žalą.
- Kas ketvirtas yra girdėjęs apie konkrečią rūkymo žalą (sukeliamas onkologines, kvėpavimo takų, širdies ir kitas ligas ar ištinkančias mirtis).
- 75 proc. respondentų žino apie tabako žalos mažinimo priemones, tačiau vos 20 proc. yra jas taikę.
Lietuvos visuomenėje egzistuoja įsisenėjęs supratimas, jog rūkymas nėra analogiškas blogis alkoholiui ar narkotinėms medžiagoms. Toks požiūris dominuoja šeimose, darbo vietose, interesų grupėse, kitose socialinėse aplinkose. Ne išimtis ir ugdymo įstaigos.
„Viena iš rimtesnių priežasčių, su kuriomis iki šiol susiduria ugdymo įstaigos – svarių, efektyvių ir veiksmingų priemonių nebuvimas, kurios suteiktų kvalifikuotų žinių ir įgūdžių ugdymo įstaigų administracijos darbuotojams ir mokytojams, kaip atpažinti elektroninių cigarečių naudojimą jų įstaigoje. Taip pat priemonių, suteikiančių žinių, kokių teisinių ir organizacinių priemonių galėtų imtis administracija ir mokytojai, užkirsdami kelią mokiniams (tiek nepilnamečiams, tiek pilnamečiams) naudotis elektroninėmis cigaretėmis ugdymo įstaigose bei leidžiančių taikyti pagrįstas, motyvuotas ir efektyvias poveikio priemones mokiniams, kurios atgrasytų nuo elektroninių cigarečių naudojimo“, – situaciją komentuoja gyvybės mokslų teisės ekspertas ir Lietuvoje veikiančios „European Life Science & Knowledge Institute“ atstovas Andrej Rudanov.
Siekdama tai pakeisti, ši organizacija nuo 2023 m. gegužės 1 d. vykdė Klaipėdos miesto savivaldybės iš dalies finansuojamą projektą „Klaipėdos miesto ugdymo įstaigų teisinių ir organizacinių gebėjimų stiprinimas, įgyvendinant mokinių rūkymo prevenciją“.
„Vykdydami savivaldybės iš dalies finansuojamą projektą siekėme užtikrinti tikslinį ir profesionalų švietimą tabako žalos ir rūkymo prevencijos klausimais nepilnamečiams, jų tėvams ir ugdymo įstaigų atstovams. Taip pat sustiprinti ugdymo įstaigų administracijų ir mokytojų kompetencijas bei gebėjimus taikyti efektyvias poveikio priemones, užkertančias kelią rūkymui ugdymo įstaigose ir sudaryti tvarius teisinius pagrindus imtis veiksmų prieš pažeidėjus“, – pasakoja A. Rudanov.
Gyvybės mokslų teisės ekspertas tęsia, kad praėjus kiek daugiau nei metams nuo projekto pradžios, jis buvo oficialiai įgyvendintas.
„Per šį laiką parengėme teisinių ir organizacinių veiksmų metodiką, kuri leistų ugdymo įstaigoms sustiprinti savo gebėjimus, kovojant su rūkymu ugdymo įstaigoje. Taip pat parengėme pavyzdinių dokumentų (taisyklių, tvarkų, pranešimų, įspėjimų formų ir pan.) rinkinį, kurį savo veikloje galėtų naudoti ugdymo įstaigos, o tuo pačiu efektyviau, nuosekliau ir teisiškai tvariau kovoti su elektroninių cigarečių vartojimu jų aplinkoje. Sukūrėme video paskaitų ciklą ir įvykdėme nuotolinius mokymus Klaipėdos miesto ugdymo įstaigų administracijoms, mokytojams, vyresnių klasių mokiniams ir jų tėvams“, – priduria A. Rudanov.
Projekto metu sukurtą video paskaitų ciklą sudaro dvi paskaitos. Pirmosios tema – „Ugdymo įstaigos grandis – kokie veiksmai gali apsaugoti paauglio sveikatą nuo tabako žalos?“. Antrosios – „Kokias pasekmes gali sukelti elektroninių cigarečių rūkymas ir ką apie tai turėtų žinoti paaugliai bei jų tėvai?“.