Miškininkystės sektorius Lietuvoje – svarbus ekonomikos ir gamtosaugos sistemų dalyvis, kuris reikalauja inovacijų bei technologijų tobulinimo. Lietuvoje kuriamas išmaniosios miškininkystės kompetencijų centras – žingsnis link investicijų šiai sričiai pritraukimo, verslo partnerysčių ir tarptautinių galimybių, ekonominio augimo. „Tokie centrai kaip FOREST 4.0 jau yra Vokietijoje, Švedijoje, Suomijoje, taigi kartu su tokiais partneriais Lietuva galės sklandžiau ir aktyviau vystyti šios srities inovacijas, įsitraukti į mokslinių tyrimų ir inovacijų programas, diskusijas, augti ir stiprėti ekonomiškai“, – įsitikinusi dr. K. Firkavičiūtė.
Karina Firkavičiūtė. Asm. archyvo nuotr.
Sektoriaus skaitmenizavimas – esminis pažangos rodiklis
Finansavimo projektui FOREST 4.0 laimėjimas – vienas ryškiausių Lietuvos pasiekimų, atliepiančių tikslą didinti miškininkystės sektoriaus pridėtinę ekonominę vertę. Jo svarba dar išauga, nes tai yra pirmoji laimėta „Teaming for excellence“ centro kūrimo iniciatyva Lietuvoje, gavusi net 20 mln. Eur finansavimą, bendrai sudėjus ES programos „Horizon Europe“ ir Lietuvos indėlius.
Projekto tikslas – išvystyti kompetencijų centrą miškininkystės ir žiedinės ekonomikos skaitmenizavimo srityje, kuris padėtų spręsti ateities miškų tvarkymo iššūkius, prisidedant prie tvarios ir inovatyvios miškininkystės vystymo.
EK Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinio direktorato atstovė pirmojo FOREST 4.0 partnerių susitikimo metu pateikė svarbią perspektyvą apie projektą, akcentuodama jo reikšmę ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai.
„Šio kompetencijų centro kūrimas Lietuvoje žymi esminį progresą mokslinių tyrimų ir inovacijų srityje. Tai didelė garbė ir, svarbiausia, pripažinimas, kad Lietuva imasi aktyvaus vaidmens miškininkystės sektoriaus gerinimo ir tvaraus miško tvarkymo srityje. Kitaip tariant, realiais veiksmais šalis atliepia įsipareigojimą bei pastangas skatinti tvarų miškininkystės sektorių, plėtoti inovacijas ir įgalinti modernias technologijas“, – sakė K. Firkavičiūtė.
Europos kontekste projekto įgyvendinimas gali parodyti pavyzdį kitoms šalims ir partnerėms imtis panašių veiksmų kurti ar stiprinti kompetencijų centrus nacionaliniu mastu, prisidedant prie bendros Europos mokslinių tyrimų erdvės plėtros bei darnaus sektorių vystymo.
ES programa itin stiprina šalies konkurencingumą
Anot K. Firkavičiūtės, ES aktyviai remia ir skatina inovacijas, mokslinius tyrimus bei technologijų diegimą visoje Europoje, įskaitant miškininkystės sektorių. Svarbiausia iš šiam tikslui skirtų programų yra „Horizon Europe“, kuri ir finansuoja projektą FOREST 4.0. Siekiant atrasti inovatyvius ir efektyvius sprendimus sudėtingiems iššūkiams spręsti, programa numato tarpdisciplininį ir tarptautinį bendradarbiavimą skatinančias priemones, partnerystes tarp įvairių šalių mokslininkų, verslo ir viešojo sektoriaus. Jos, kaip teigia K. Firkavičiūtė, yra bene esminis ES programos prioritetas.
„Horizon Europe“ – pagrindinis ES mokslo ir inovacijų finansavimo instrumentas. Laimėtas šios programos finansavimas „Teaming for excellence“ kvietime Lietuvai atvėrė galimybę dalyvauti tarptautiniame projekte ir bendradarbiauti su geriausiais pasirinktos srities Europos mokslininkais bei institucijomis. O tai ženkliai prisideda prie šalies mokslinių kompetencijų stiprinimo, tarptautinio tinklo kūrimo, investicijų pritraukimo bei mokslinių tyrimų ir inovacijų potencialo išnaudojimo“, – komentavo K. Firkavičiūtė.
Lietuvoje šis projektas „nusėdo“ labai vaisingoje dirvoje – čia dedama daug pastangų stiprinti mokslinius tyrimus, novatoriškus sprendimus bei verslumo kultūrą miškininkystės sektoriuje.
„Aktyviai įsitraukdamos į dalyvavimą „Horizon Europe“, šalies institucijos demonstruoja ryžtą kurti inovatyvią, žiniomis pagrįstą ekonomiką, kuri tampa konkurencinga tarptautinėje arenoje. Projektas FOREST 4.0 turi daug potencialo jungti mokslinius tyrimus, technologijų inovacijas ir verslo potencialą, siekiant vystyti miškininkystės sektorių ir maksimizuoti rezultatus“, – pabrėžė EK politikos pareigūnė.
Vizija Lietuvai – gerinti savo pozicijas
Apibendrindama įžvalgas apie projektą FOREST 4.0 bei programą „Horizon Europe“, K. Firkavičiūtė pabrėžia viziją Lietuvos ir Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų sričiai.
„Europa nuolat siekia stiprinti mokslinių tyrimų sritį, taip pat daug dėmesio ir lėšų skiriama Europos mokslinių institucijų bei žmonių jose kompetencijų, gebėjimų, bendradarbiavimo skatinimui, ugdymui. „Teaming for excellence“ veikla kaip tik ir yra skirta šių kompetencijų didinimui per naujo (ar atnaujinamo) mokslinių tyrimų centro kūrimą.
Tikimasi, kad tokie centrai ne tik prisidės prie tam tikros mokslo srities augimo, bet kartu paskatins ir administracijos, teisės, vadybos kokybės tobulėjimą šalyje, taip pat aktyvesnį bendradarbiavimą su viešuoju sektoriumi. Tad Lietuvos miškininkystės sektorius gavo dabar nepaprastai plačias galimybes, bet kartu ir užduotis: vystytis, augti, tobulėti, taip skatinant keistis Lietuvą ir bendrąja prasme“, – pasakojo K. Firkavičiūtė.
EK Mokslinių tyrimų ir inovacijų generalinis direktoratas savo veiklą vysto bendradarbiaudamas su ES institucijomis, valstybėmis narėmis ir kitais suinteresuotaisiais subjektais iš mokslo, technologijų, inovacijų sričių. Lietuva, stebėdama, analizuodama ir formuodama šalies pozicijas Europos lygmeniu šiose srityse, siekiant ne tik lygiuotis į labiausiai pažengusias šalis, bet ir tapti viena jų.