Įvairias energetikų iniciatyvas vienijanti ilgalaikė programa #EnergySmartSTART inicijuota užbėgti už akių galimiems sektoriaus iššūkiams, tokiems kaip energetikos darbuotojų pakeičiamumas dėl pensinio amžiaus, kvalifikuotų energetikos sektoriaus darbuotojų trūkumas, ambicinga atsinaujinančios energetikos strategija.
Programa siekia sudominti ir įtraukti žmones į energetikos kūrimą, paskatinti būti energetiškai sumaniais, populiarinti energetikos sektoriui strategiškai svarbių studijų krypčių pasirinkimą. Ekskursijos į energetikos objektus, savanorių lektorių vizitai Lietuvos mokyklose ir beveik 250 tūkst. eurų parama aukštosioms mokykloms, ugdančioms būsimus energetikus, kurios šią paramą skirs stipendijoms – tokia yra ilgalaikės programos pradžia ir veiksmai tikslo link. Ateityje numatyta paramą skirti ne tik studentų stipendijoms, tačiau ir energetikos sektoriui strategiškai svarbių studijų krypčių studijų kokybės gerinimui.
Džiugina šiemet 16 proc. išaugęs elektros inžinerijos ir energijos inžinerijos studijų kryptis pasirinkusių ir įstojusių studentų skaičius. Jei pernai šių studijų krypčių pirmakursių buvo 178, tai šiemet jau 207. Žinoma, atsižvelgiant į esamą poreikį, skaičiai nėra pakankami, tačiau tai jau gera pradžia.
Kaip pastebi „Ignitis grupės“ žmonių ir kultūros vadovė Renata Augustaitienė, Lietuvos aukštosioms mokykloms energetikų skirta parama rodo asmeninę atsakomybę ir įsipareigojimą imtis spręsti iššūkius, kurie laukia už kampo.
„Manome, kad finansinė parama aukštosioms mokykloms, kurios ugdo būsimus energetikus, yra svarbi palaikymo priemonė, prisidedanti prie energetikos sričiai strategiškai svarbių studijų programų populiarumo ir patrauklumo. „Ignitis grupės“ paramos aukštosioms mokykloms panaudojimo sąlygose esame numatę tris prioritetus: kad paramą gavusios aukštosios mokyklos, skirdamos stipendiją prioritetą teiktų studentams, kilusiems iš regionų, t. y. iš kitų Lietuvos miestų nei Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys ar Šiauliai, miestelių ar kaimų, studento savanoriška veikla, susijusi su energetika ir konkursinis balas“, – teigia R. Augustaitienė.
Iš viso „Ignitis grupė“ skyrė 150 tūkst. finansinę paramą 8-ioms aukštosioms mokykloms, kurios net 50-iai pirmakursių galės skirti stipendijas, siekiančias 300 eurų per mėnesį net 10 mėnesių. „EPSO-G“ grupės įmonės skyrė 36 tūkst. eurų finansinę paramą, kuri stipendijomis pasieks 18-ą pirmo kurso studentų. O Energetikos ministerija skirs 60 tūkst. finansinę paramą aukštosioms mokykloms, kurią pastarosios dedikuos 20-ies studentų stipendijoms.
Didžiausią dalį „Ignitis grupės“ skiriamos finansinės paramos aukštosioms mokykloms pasidalins Kauno technologijos ir Vilnius Tech universitetai – po 10 studentų kiekvieną mėnesį gaus 300 eurų siekiančias stipendijas. Po 7 stipendijas už gautą finansinę paramą galės skirti Klaipėdos valstybinė ir Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos, po 5 stipendijas skirs Kauno technikos ir Kauno kolegijos, 4 stipendijos bus skirtos Šiaulių valstybinės kolegijos pirmakursiams, o dar 2 Panevėžio kolegijos pirmakursiams.
Žadinant susidomėjimą energetikos sritimi, visi norintys, o ypač moksleivių grupės, buvo kviečiamos į #EnergySmartSTART programos pastiprintas ekskursijas energetikos objektuose. Per penkis programos gyvavimo mėnesius įvyko 66 ekskursijos, kuriose dalyvavo daugiau kaip tūkstantis dalyvių, o populiariausias objektas – energetikos šedevras – Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė.
Nemažiau populiarios buvo paskaitos moksleiviams, mokyklos iš septynių šalies apskričių aktyviai kvietėsi energetikus į klases, įvyko 54 pamokos su energetikais, kuriose dalyvavo daugiau kaip 1700 moksleivių.
#EnergySmartSTART programa yra ilgalaikė, skirta moksleiviams, studentams ir visiems aktyviai galvojantiems apie profesinį kelią, norintiems iš arčiau susipažinti su energetika Lietuvoje. Ji kviečia atrasti save energetikoje, todėl plačiau susipažinti ir pasinaudoti jos galimybėmis, kurių vis daugėja.