Užimtumo tarnyba fiksuoja rekordinį kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, o neseniai atlikta Lietuvos profesinio mokymo įstaigų vadovų apklausa atskleidė, jog mokykloms trūksta sėkmingo bendradarbiavimo su verslo atstovais. Rugpjūtį startuoja Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuota profesinių mokyklų ir verslo bendradarbiavimą skatinanti platforma – į vieną vietą surinkti visų Lietuvos profesinių mokyklų, kurios ieško būdų bendradarbiauti su verslu, kontaktai.
Kauno technikos profesinio mokymo centras
Užčiuoptos problemos paskatino sukurti naują įrankį
CPVA direktorės pavaduotojos Jūratės Lepardinienės teigimu, šalyje matoma ryški ir įsišaknijanti problema dėl reikiamų įgūdžių ir kvalifikuotų darbuotojų disbalanso, o aktyvus bendravimas su mokymo įstaigomis atskleidžia nesėkmingas verslo partnerių paieškas.
„Taip jau sutapo, kad kampaniją vykdome tokiu metu, kai darbo rinkoje jaučiamas didžiulis kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Suprantame, kad įsisenėjusios problemos vien tik platforma neišspręsime. Vis dėlto, tikimės, kad papildomas įrankis padės profesinių mokyklų ir verslo atstovams užmegzti taip trūkstamas sėkmingas partnerystes, leisiančias ruošti specialistus, kurių profesijos išties pritaikytos verslui“, – sako Jūratė Lepardinienė, CPVA direktorės pavaduotoja.
Ši tarpininkavimo platforma gimė „Profesijos, pritaikytos verslui“ kampanijos metu – ją sudaro kontaktų žemėlapis bei filtro sistema. Įrankis padės suvesti profesinio mokymo įstaigas ir verslo atstovus bendroms partnerystėms, atrandant geriausiai verslo poreikius atitinkančius kvalifikuotus specialistus.
Vilčių teikia motyvuotos pusės
Anot Lietuvos profesinio mokymo įstaigų asociacijos prezidento Vytauto Zubro, tikėtina, kad nauja bendradarbiavimo platforma bus naudinga abiem pusėms, nes veiklose dalyvaus motyvuoti verslo atstovai ir aiškius bei kryptingus bendradarbiavimo tikslus turinčios mokymosi įstaigos .
„Pateikta informacija bus koncentruota, visiems prieinama, skatinanti planuoti, mokytis ir sužinoti daugiau. Verslas, dalyvaudamas ugdymo procese turi galvoti ne tik apie naudą sau, bet, visų pirma, apie pameistrio ar praktikoje dalyvaujančio mokinio kvalifikaciją. Džiugu, kad ši programa leis tikslingai atsirinkti partnerius, nes tai sudarys tinkamas sąlygas aktyviai bendradarbiauti ir įgyvendinti įvairių švietimo sričių profesinio mokymo programas“, – mintimis dalijasi V. Zubras.
Interaktyvioje platformoje skatinamos įvairios bendradarbiavimo formos: pameistrystė, praktika, įdarbinimas, mokymo programų ar kvalifikacijos kūrimas bei kitos panašios partnerystės.
„Kampanijos metu sukurta platforma atvers įvairių galimybių tiek verslo atstovams, tiek mokymo įstaigoms. Verslo įmonės galės mokymo programas orientuoti į realius rinkos poreikius, įtvirtinti socialiai atsakingo, patrauklaus verslo pozicijas, didinti žinomumą, o mokymosi įstaigos turės galimybę stiprinti savo įvaizdį, pritraukti ne tik naujų partnerių, bet ir mokinių, rodant gerąjį pavyzdį“, – teigia J. Lepardinienė.
Žvilgsnis į platformą
CPVA šiemet pradėjo įgyvendinti komunikacijos kampaniją „Profesijos, pritaikytos verslui“. Jos metu sukurta elektroninė platforma, kurioje verslo įmonėms pateikiami tikslingai atrinktų, daugiausia motyvacijos su verslu bendradarbiauti turinčių Lietuvos profesinių mokyklų kontaktai.
Mokymosi įstaigų duomenys žemėlapyje pateikti pagal Lietuvos geografiją – iš viso projekte dalyvauja 49 profesinės mokyklos. Pasirinkus norimą mokyklą, verslo atstovas bus nukreipiamas į trumpą įstaigos aprašymą ir ruošiamų konkrečių profesijų specialistų sąrašą, bei kitą aktualią informaciją.
Tikslingai išsirinkti reikiamą partnerį padės patogi filtro sistema, kuri leis išsifiltruoti mokyklą pagal apskritį, norimą bendradarbiavimo su verslu formą, mokyklos pavadinimą ir ruošiamų specialistų profesiją. Taip pat platformoje bus dalinamasi geraisiais profesinių mokyklų ir verslo bendradarbiavimo pavyzdžiais.