Spalio 8 d. Lietuvoje startavo pirmoji gyvybės mokslų startuoliams skirta mentorystės programa „Life Sciences Start-up MasterClass“. Joje patyrusių mentorių dėka jaunieji inovatoriai ruošis tolimesniam idėjų vystymui, įmonių steigimui bei investicijų pritraukimui. Programą organizuoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA).
Lydės iki tvirtų savarankiško startuolio žingsnių
„Lietuvoje veikiančių startuolių skaičius šiemet perkopė 1000 ribą, o gyvybės mokslai yra tarp populiariausių sričių. Tačiau svarbu nepamiršti, kad 9 iš 10 startuolių žlunga jau per pirmus metus. Siekdama pakeisti šią statistiką ir padėti jūsų idėjas sėkmingai paversti inovacijomis, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) sukūrė pirmąją gyvybės mokslų inovatoriams skirtą mentorystės programą. Remiantis duomenimis, savo srities mentorių pagalbą gaunantys startuoliai auga beveik 4 kartus greičiau ir pritraukia net 7 kartus daugiau rizikos kapitalo nei tie, kurie vystosi savarankiškai. Taigi, programos metu linkiu pasisemti patirties iš Lietuvos ir užsienio ekspertų ir sukurti sėkmingus startuolius“, – sveikindamas programos dalyvius sakė MITA vadovas Gintas Kimtys.
Žiniomis, kurių kiekvienam startuoliui neišvengiamai prireikia vystant idėją, steigiant įmonę ir ruošiantis pritraukti finansavimą, mentorių komanda dalinsis visą spalio mėnesį. Finalinis „Life Sciences Start-up MasterClass“programos renginys, kurio metu 5 geriausiai įvertinti startuoliai savo vystomas idėjas pristatys Lietuvos ir užsienio investuotojams bei rizikos kapitalo fondų atstovams, planuojamas lapkričio 11 d.
Tarp populiariausių – technologiniai startuoliai ir biotechnologijos
Formuojant „Life Sciences Start-up MasterClass“ programą buvo atsižvelgta į tai, su kokiais didžiausiausiais iššūkiais susiduria startuoliai. Pastebėta, kad teisinius klausimus inovatoriai dažnai linkę nustumti į antrą planą, nors jie yra labai svarbūs jau nuo pirmųjų žingsnių. Startuoliams aktualiomis teisinėmis temomis programos metu mentoriaus advokatų kontoros „TGS Baltic“ teisininkai.
Partnerės Dalios Tamašauskaitės-Žilienės teigimu, šiandien gyvybės mokslų industrija (toliau – GMI) yra viena aktyviausių ir didžiausią susidomėjimą keliančių industrijų tiek dėl teigiamų perspektyvų, tiek neabejotinai dėl pasaulinės pandemijos aplinkos. Tarp populiariausių inovacijų sričių GMI galima išskirti įvairius technologinius startuolius (pvz., vystančius technologinius procesus ir įrangą, pritaikančius dirbtinį intelektą gydymo procesams) ir biotechnologijų sritį. Atskirai išskirtina telemedicinos sritis, kuri apskritai patenka tarp daugiausia susidomėjimo sulaukiančių temų šiuo metu.
„Įtakos šiai industrijai neabejotinai turi ir COVID-19 situacija: kai kurie verslai atranda nišų išplėsdami ar perorientuodami savo produkciją į kovą su pandemija susijusias sritis arba pradėdami naujų produktų gamybą. Lietuvoje tokiais pavyzdžiais tapo plaučių ventiliavimo aparatų, respiratorių, kaukių ar dezinfekcinių skysčių gamyba. Tačiau, tikėtina, kad tokia persiorientavimo tendencija labiau susijusi su konkrečia situacija“, – mano D. Tamašauskaitė-Žilienė. Ji akcentuoja, kad gyvybės mokslai yra plati sritis, kuri apima farmaciją, medicinos priemones, sveikatos priežiūros paslaugas, sveikatinimą, maisto ir kitas sritis. Tad naujovių netrūksta ir jose.
Taisyti klaidas brangiau nei investuoti į teisinę bazę
Paklausta, su kokiais teisės srities iššūkiais susiduria startuoliai, „TGS Baltic“ teisininkė Julija Skardžiūtė įvardina lėšų trūkumą įsigyjant teisines paslaugas bei investuojant į reikiamą teisinę bazę, tokiu būdu užtikrinant savo interesus, pvz., intelektinės nuosavybės ar konfidencialios informacijos apsaugą.
„Klaidų taisymas dažnai pareikalauja daugiau išteklių ir energijos nei viską padaryti teisingai nuo pat pradžių. Atsižvelgdami į tai, kad startuoliams dažnai trūksta finansinių išteklių, sukūrėme „TGS Baltic UPHub“ platformą, kurioje galima rasti startuoliams pritaikytus standartinių dokumentų šablonus, startuoliams aktualius straipsnius teisinėmis temomis, teikiame iki 2 val. nemokamas konsultacijas“, – pasakoja platformos įkūrėja.
Ji teigia, kad patys startuoliai klaidų dažnai ir nepamato: jos pastebimos tuomet, kai ateina išorinis investuotojas, kuris, pasitelkęs teisininkus, atlieka teisinį patikrinimą. Patys startuoliai kreipiasi tuomet, kai nori susitvarkyti teisinius dokumentus, nes pradeda generuoti pajamas ir galvoti apie investicijas.
Tai, kas tinka milijonus generuojančiam verslo modeliui, nebūtinai tiks startuoliui
Šiuo metu Lietuvoje gyvybės mokslų teisės ekspertų nedaug, nes tai pakankamai nišinė sritis: veikia arba mažos specializuotos kontoros, kurios dirba tik šioje srityje, arba didžiosios kontoros, teikiančios platų paslaugų ratą. Vis dėlto orientuotų į gyvybės mokslus ekspertų nėra daug net ir didžiosiose advokatų kontorose. Užsienyje teisininkų pasirinkimas didesnis – kontoros dirba su pačiomis didžiausiomis pasaulio GMI bendrovėmis, todėl turi specializuotas komandas.
Startuoliams, kurie renkasi teisinės pagalbos teikėją, Julija Skardžiūtė siūlo atkreipti dėmesį, ar kontora turi komandą, kuri gali konsultuoti tiek korporaciniais klausimais, tiek dirbtų su GMI: „Teisininkai turi suprasti startuolių veiklą, nes ne visada tai, kas tinka milijonus generuojančiam verslo modeliui, tiks ir startuoliui“.