Vilniaus miesto savivaldybė imasi lyderystės pirmą kartą tokiu reikšmingu mastu suvienyti energytech sektoriaus žaidėjus. To rezultatas – startuojanti tvarios ir pažangios energetikos laboratorija „Intelligent Energy Lab“, kuri pirmą kartą Lietuvoje savivaldybės lygmenyje atvers kelią į atvirą platformą jungtis technologijomis ir inovacijomis pagrįstos energetikos plėtojimu suinteresuotą vietinį ir tarptautinį verslą, mokslo atstovus, nacionalines bei Vilniaus miesto savivaldybės įmones.
„Džiaugiuosi, kad greito ir atviro Vilniaus principai skverbiasi į visas miestui svarbias sritis. Jau esame žinomi kaip patraukliausia žaidimo aikštelė fintech sektoriaus talentams iš užsienio. Nuo šiandien Vilnius žengia dar vieną žingsnį novatoriškumo link – tampa atvira energytech laboratorija, kurioje suvieniję jėgas su mokslo, verslo, kitų organizacijų ir institucijų atstovais pirmiausia sukursime kokybiškesnę ir geresnę paslaugą gyventojui. Būdamas atvirų duomenų sostinė, Vilnius po savo vėliava į atvirą platformą telkia į technologijas ir inovacijas, duomenų skaitmenizavimą besiorientuojančius energetikos sektoriaus žaidėjus. Nors pavienių iniciatyvų būta jau anksčiau, tačiau šis tokio masto bendradarbiavimas yra pirmas toks, kuriuo išjudinsime visą energetikos sektorių“, – teigia Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Pasak Vilniaus mero, ši miesto kryptis tvarios ir pažangios energetikos link yra nuoseklus didesnės – žaliojo Vilniaus – strategijos įgyvendinimo dalis, tvari ir išmani energetika nėra tik atnaujinta ir efektyvesnė infrastruktūra, tai ne tik švaresnis oras bei žalesnis miestas, bet ir sukurta didesnė ekonominė nauda.
Kitas ambicingas tikslas, kurio pirmą kartą vieningai sieks visi energetinio efektyvumo, aplinkos tausojimo ir modernaus miesto energetikos sektoriaus plėtojimu suinteresuoti partneriai – iki 2040 m. Vilniaus mieste pasiekti neutralų miesto poveikį klimatui. Skaičiuojama, kad pirmosios projekto investicijos per 10 metų leis sutaupyti 400 000 tonų CO2, tai atitinka daugiau nei 21 tūkstantį hektarų miškų, kurių reikėtų norint sugerti tokį kiekį CO2 emisijų.
Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas atkreipė dėmesį į žiedinės ekonomikos filosofiją, kuria remiasi naujoji platforma.
„Ne paslaptis, jog miestui plečiantis ir didėjant smarkiai auga ir poreikis energijai. Todėl tvarios ir efektyvios energetikos užtikrinimui būtinos ne pavienės priemonės, o sistemingas modernių įrankių paketas, vienijantis skirtingų savivaldybės įmonių veiklas bei prie iniciatyvos prisijungiančius energetikos ekspertus. Žiedinės ekonomikos principai jau dabar yra taikomi Vilniaus mieste: veikia daiktų apsikeitimo stotelės Dėk‘ui, šiais metais pradėjo veikti 105 nauji tekstilės atliekų surinkimo konteineriai, Vilniaus šilumos tinklai organizuoja liekamųjų pelenų perdirbimą į kelių statybos medžiagas. Taigi matome didžiulį potencialą plėsti tvarios energetikos užtikrinimą naujomis priemonėmis pradedant savivaldybės įmonių aktyvesniu bendradarbiavimu“, – teigė Vilniaus miesto vicemeras.
Po vienu skėčiu telkti skirtingas energetines veiklas vykdančias įmones, organizacijas, fondus bei mokslininkus buvo nuspręsta patikėti Vilniaus miesto savivaldybės kontroliuojamai bendrovei įmonei Vilniaus šilumos tinklams.
Vilniaus šilumos tinklų generalinio direktoriaus Gerimanto Bakano teigimu, koordinuoti naujosios atviros platformos veiklą bei vykdomus projektus yra nelengva, tačiau tai yra įmonės pasiektą pažangą įrodanti pareiga.
„Matome, jog Vilniaus mieste tikrai yra erdvės taikyti naujausias energetikos technologijų inovacijas ir ne tik neatsilikti nuo Europos partnerių, bet ir imtis tvarios energetikos sprendimų lyderystės Baltijos ir rytų Europos regionuose. Tai, jog prie „Intelligent Energy Lab“ iniciatyvos savanoriškai jungiasi net ir didžiausi energetikos sektoriaus žaidėjai bei investuotojai rodo, jog mūsų keliami tikslai ir įžvelgiamos potencialios naudos klientams nėra tik tuščia vizija, o realiai įgyvendinamas tikslas“, – sako VŠT generalinis direktorius G. Bakanas.
Už bendradarbiavimą tvarios energetikos platformoje pasisakė ir mokslo atstovai iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto.
„Įsitraukę į „Intelligent Energy Lab“ veiklą sieksime prisidėti prie nuoseklaus miesto energetikos infrastruktūros perėjimo į naujos kartos energetiką, sieksime dalintis gerąja patirtimi energetikos projektų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srityse. Kartu prisidėsime telkdami Lietuvos mokslo, investuotojų, verslo bei technologijų parkų bendruomenes, nes jau dabar šių bendruomenių atstovai susitinka ir bendradarbiauja universiteto veiklose, studijų organizavimo procese“, – sakė VGTU rektorius prof. dr. Alfonsas Daniūnas.
Naujosios tvarios energetikos platformos veikimo principai bei tikslai buvo sutvirtinti memorandumu, kurį pasirašė naujosios platformos „Intelligent Energy Lab“ dalyviai – 16 įmonių ir organizacijų. Savo norą jungtis prie Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyvos memorandume išreiškė tokios įmonės kaip „Ignitis Group“, „EPSO-G“, „Registrų centras“, „Axioma Metering“, „BOD Group“, „Solitek“, taip pat – Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija, Nepriklausomų šilumos gamintojų asociacija, Lietuvos statybininkų asociacija, investiciniai fondai „BaltCap“, „Katalista Ventures“ bei mokslo atstovai Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parkas, Vilniaus slėnių asociacija.
„Intelligent Energy Lab“ nėra nustačiusi galutinio prisijungimo prie iniciatyvos termino pabaigos, nauji partneriai ir toliau bus aktyviai kviečiami prisijungti. Vilniaus šilumos tinklai jau dabar yra inicijavę pilotinius projektus, kurie atitinka tvarios ir efektyvios energetikos laboratorijos tikslus: klientams yra pristatomi išmanieji skaitikliai, išduodamos pirmosios sąlygos jungtis prie žemesnės temperatūros tinklo, vykdomos konsultacijos dėl saulės kogeneracijos, vystomas projektas dėl atliekamos šilumos surinkimo.