Elektronikos įrangos įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui jaučia ir Šiaulių miesto savivaldybės administracijos darbuotojai. Kiekvienam savivaldybės administracijos darbuotojui šiuo metu vidutiniškai tenka po 1,8 įvairių elektronikos prietaisų, o 2018–2019 metais savivaldybės administracija įgaliotiems atliekų tvarkytojams perdavė 2820 kg įvairių elektronikos atliekų. Tai sudarė net po 10 kilogramų kiekvienam darbuotojui. Saugiai atsisveikinti su elektronikos atliekomis savivaldybės administracijos darbuotojus lapkričio mėnesį pakvietė Elektronikos platintojų asociacija (EPA), surengusi akciją „Švarūs kampai – švarios mintys!“
Asociatyvi nuotr.
Saugiai sutvarkoma tik 35 proc. elektronikos atliekų
„Aplinkosaugos, klimato kaitos, atsakingo vartojimo ir tvarios ekonomikos temos pastaruoju metu tampa vis populiaresnės. Savivaldybės administracija dažnai yra vieta, kur šiomis temomis diskutuojama itin karštai, čia suplaukia tiek gyventojų klausimai, tiek jų priekaištai, tiek ir geros idėjos. Šia akcija norėjome paskatinti savivaldybės administracijos darbuotojus susimąstyti apie visame pasaulyje labiausiai augančią atliekų dalį – elektronikos atliekas ir atkreipti dėmesį į būtinybę saugiai su šiomis atliekomis atsisveikinti“, – sako EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad visoje ES pagal reikalavimus sutvarkoma tik 35 proc. elektronikos atliekų, nes dalis jų patenka į sąvartynus ar perdirbama nelegaliai, o dar kita dalis kaupiama gyventojų namuose, sandėliukuose, kur nepalankiomis sąlygomis tampa žmonių sveikatai ir aplinkai kenksmingais teršalais.
Elektronikos įrangos reviziją Šiaulių miesto savivaldybės administracijoje, o lygia greta – elektronikos atliekų surinkimo akciją lapkričio mėnesį surengė EPA. Birželio ir rugsėjo mėnesiais analogiškas projektas įgyvendintas Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybėse.
Vienam darbuotojui – 1,8 elektronikos prietaiso
Šiuo metu Šiaulių miesto savivaldybės administracijoje dirba 270 darbuotojų, kurių naudojimusi skirta 493 elektronikos prietaisai (stacionarūs ir nešiojamieji kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai, mobilieji telefonai, spausdintuvai, televizoriai, šaldytuvai, arbatinukai, kondicionieriai ir kt.). Vienam darbuotojui vidutiniškai tenka 1,8 elektronikos prietaiso. Seniausiems prietaisams – apie 10 metų.
Vienam darbuotojui taip pat tenka 1,1 kompiuterio, įskaitant nešiojamuosius ir planšetinius, vienu spausdintuvu dalijasi 4,6 darbuotojo, vienu arbatinuku naudojasi vidutiniškai – 13,5 darbuotojo, vienu šaldytuvu – 54 darbuotojai.
Nenaudojamų nekaupia, sugedusius remontuoja
Pasak Šiaulių miesto savivaldybės administracijos atstovo, elektros ir elektronikos prietaisai savivaldybės administracijoje prižiūrimi, remontuojami, keičiami į naujesnius siekiant užtikrinti aplinkosauginius reikalavimus. Nenaudojami ir sugedę elektronikos prietaisai nekaupiami, o perduodami įgaliotiems atliekų tvarkytojams, tik keletą spausdintuvų ir kompiuterių laikoma atsarginėms detalėms. Praėjusiais metais Šiaulių miesto savivaldybės administracija įgaliotiems tvarkytojams perdavė 1725 kg elektronikos atliekų, o vien šiemet jiems jau perduota 1095 kg elektronikos atliekų. Didžiąją šių atliekų dalį sudarė seni, nebenaudojami kompiuteriai ir spausdintuvai.
EPA akcijos „Švarūs kampai – švarios mintys!“ metu savivaldybės administracijos ir savivaldybės įmonių darbuotojai buvo kviečiami įvertinti ne tik darbe naudojamą elektronikos įrangą, bet ir namų elektronikos ūkį – įskaitant ir panaudotas baterijas bei akumuliatorius. Savivaldybės administracijos patalpose buvo pastatytas ir specialus EPA konteineris, skirtas smulkiosioms elektronikos atliekoms.
EPA projektų vadovė L. Jurevičienė taip pat priminė, kad apsišvarinti ir saugiai atsisveikinti su elektronikos atliekomis galima ne tik per specialias akcijas, bet ir ištisus metus. Daugelyje parduotuvių, bibliotekų, mokslo įstaigų yra konteineriai smulkiajai elektronikai, baterijoms ir dujošvytėms lempoms, o stambiagabaritę elektronikos įrangą EPA išveža nemokamai – tereikia užsiregistruoti organizacijos svetainėje www.epa.lt arba paskambinti telefonu 8 695 55 111.
Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)
Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja daugiau kaip 67,6 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą.