Elektronika.lt
 2025 m. sausio 13 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 - Elektronika, automatika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Organizaciniai
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 13 d. 20:15
Ekspertas: parama energijos kaupikliams įsigyti prisidės ir prie mitų apie šią technologiją išsklaidymo
Sausio 13 d. 17:25
Baltijos šalių skirtumai: dūmų detektorius namuose naudoja 94 proc. estų ir tik 65 proc. Lietuvos žmonių
Sausio 13 d. 14:59
„Govee“ pristato naujas išmaniąsias lempas, kurios ne tik gražiai atrodo, bet ir gali pakeisti garso kolonėles
Sausio 13 d. 11:53
6 dirbtinio intelekto tendencijos, kurias dažniau matysime 2025 m.
Sausio 13 d. 08:17
Dėl Wi-Fi pažeidžiamumo jūsų geopozicija gali būti stebima realiu laiku
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Vykdomi projektai » Organizaciniai, planavimo Dalintis | Spausdinti

Internetas toks pats įrankis kaip ir plaktukas – kaip juo neprisiploti pirštų?

Publikuota: 2018-11-22 09:13
Tematika: Organizaciniai, planavimo
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Informacinių technologijų apsuptyje dažnas pagalvoja apie įvairių išmaniųjų įrenginių įtaką mūsų fizinei sveikatai, tačiau pamiršta psichologinę. Pasak lektoriaus Arnoldo Lukošiaus, internete kaip realiame gyvenime yra ir „tamsių tarpuvarčių“, ir „gražių parkų“.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Informacinių technologijų apsuptyje dažnas pagalvoja apie įvairių išmaniųjų įrenginių įtaką mūsų fizinei sveikatai, tačiau pamiršta psichologinę. Pasak muzikanto, technologijų eksperto ir Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuoto projekto „Pažadas sveikatai“ lektoriaus Arnoldo Lukošiaus, internete kaip realiame gyvenime yra ir „tamsių tarpuvarčių“, ir „gražių parkų“. Jeigu išmaniaisiais prietaisais geriau moka naudotis vaikai, tai dar nereiškia, kad jų tėvų gyvenimo patirtis nepravers susigaudant virtualiame pasaulyje.

Projekto „Pažadas sveikatai“ paskaita
Projekto „Pažadas sveikatai“ paskaita

Kaip elgtis internete

„Šiandien susiduriame su tokiu paradoksu, kai tėvai lyg ir saugo vaikus nuo besaikio telefono ar planšetės naudojimo, bet tuo pačiu trokšta, kad ateityje jie gautų darbą, kuriame turės kiaurą dieną spoksoti į kompiuterio ekraną. Arba kai priklausomybę išmaniesiems įrenginiams skatina patys tėvai – viešai vis burbėdami, kokie kenksmingi tie ekranai vaikams, bet kai tik nori nuo atžalos pailsėti, įbruka jiems į rankas jį patys ir net nesidomi, ką vaikai ten veikia“, – sako A. Lukošius.

Pasak jo, kovoti prieš išmaniuosius įrenginius šiuolaikiniame pasaulyje yra beprasmiška, geriau ne drausti, o mokyti vaikus jais naudotis ir daugiau pasakoti apie elgesio normas internete, kad išvengtų tokių problemų kaip patyčios, melagingos naujienos ar kibernetinės atakos.

Muzikantas siūlo susitelkti ties tuo, kaip protingai išnaudoti technologijų teikiamas galimybes, integruoti jas į savo dienotvarkę taip, kad nekenktų sveikatai, o gal net atvirkščiai – padėtų gyventi sveikiau ir įdomiau.

„Internetas, kompiuteris ar televizorius yra toks pats įrankis kaip ir bet kuris kitas, pavyzdžiui, plaktukas, su kuriuo galima ir namą pastatyti, ir kažką sužaloti. Užuot mėginus vaikams drausti, geriau išmokyti taisyklingai šiuo įrankiu naudotis, kad neprisiplotų pirštų. Tėvai vaikui yra autoritetas, tad turėtų paaiškinti, kas yra interneto higiena ir kokios gali būti jos nesilaikymo pasekmės, padėti suprasti, kokią atsakomybę prisiimi, kai pasidalini kažkuo viešai. Galų gale, kad technologijos – tai tik modernus įrankis, kurį reikia įvaldyti, o ne jam tarnauti“, – pasakoja A. Lukošius.

Pastebėti priežastį

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) priklausomybę nuo kompiuterinių žaidimų yra pripažinusi psichinės sveikatos sutrikimu. Jeigu visgi tėvai įtaria, kad jų vaikas turi tokią priklausomybę, A. Lukošius siūlo užuot uždraudus naudotis prietaisu iš viso, pirmiau paieškoti priežasties.

„Gal verčiau reiktų paanalizuoti visumą ir paieškoti, iš kur tai kilo? Gal tai net ne priklausomybė žaidimui, o tiesiog bėgimas nuo realaus gyvenimo, gal už to slepiasi kokia nors depresijos forma? Juk jei atėmus iš vaiko kompiuterį ar telefoną jis leis laiką žiūrėdamas į sieną tai dar nereikš, kad jam pasidarė geriau. Turbūt, visų pirma, reiktų gyvenimą užpildyti kita veikla, nes kažkur liko spraga. Taip, tai yra rimtas darbas tėvams, o kartais ir psichologams“, – pastebi muzikantas.

Siekiant vaiką atitraukti nuo virtualaus pasaulio, A. Lukošius tėvams siūlo pasitelkti tas pačias išmaniąsias programėles.

„Bendraudamas su įvairaus amžiaus vaikais ir paaugliais CPVA projekto „Pažadas sveikatai“ susitikimuose mes puikiai vieni kitus supratome. Daugelis jų noriai sutinka, kad besaikis naudojimasis išmaniaisiais įrenginiais kenkia tiek regėjimui, tiek laikysenai, tiek psichologinei sveikatai, bet tuo pačiu paklausti, ar nuo šiol sutiktų kompiuteriu naudotis iki dviejų valandų per dieną, rankos nepakelia nei vienas. Visgi tos pačios išmaniosios programėlės tėvams šiandien gali padėti sekti, kiek laiko jų vaikas būna prie telefono, leidžia apriboti naudojimąsi įrenginiu iki tam tikro laiko, valdyti, kokiomis programėlėmis galima naudotis. Be to, juk yra ir dienotvarkę, sportą skatinančių programėlių bei žaidimų“, – patarimais dalijasi A. Lukošius.

Svarbu daryti pertraukas

Kauno klinikos e vykusiame susitikime akių ligų gydytojai – rezidentai Monika Vieversytė bei Adomas Pajėda, dirbantys Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akių ligų klinikoje, supažindino vaikus su sveikatos problemomis, kurias gali sukelti besaikis technologijų naudojimas.

„Dažnai vaikai ir paaugliai baigia ir pradeda savo rytą nuo socialinių tinklų ar žaidimų ir taip ne tik neišnaudoja produktyviausio dienos laiko naudingesnei veiklai, bet ir atsisako patirčių, kurias suteiktų socialinis gyvenimas. Išmanieji telefonai, planšetės, kompiuteriai skleidžia mėlyną šviesą, kuri ne tik padeda mums matyti, bet taip pat reguliuoja „vidinį laikrodį“ ir miegą. Visgi šiuolaikiniuose telefonuose galima naudoti mėlynos šviesos filtrą arba nešioti akinius, turinčius apsauginę dangą, apsaugančius nuo išmaniųjų įrenginių skleidžiamos šviesos“, – siūlo M. Vieversytė.

Neretai telefonu, planšete ar kompiuteriu, pasak akių ligų gydytojos – rezidentės, yra naudojamasi toli gražu ne ergonominėje darbo aplinkoje, dėl to kaupiasi aibė problemų: nugaros ar pečių skausmas, kenčia rankos ir plaštakos raumenys, gali išsivystyti riešo tunelinis sindromas, taip pat pavargsta akys.

Pasak M. Vieversytės, naudojantis stacionariu kompiuteriu į ekranus žmonės yra linkę žiūrėti iš 30-40 cm. atstumo, nors rekomenduotina laikytis bent 1 metro atstumo.

Specialistai yra paskaičiavę, kad nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus kompiuteriu reikėtų naudotis ne ilgiau kaip 2 valandas. Pailsinti akis galima vadovaujantis formule – „20-20-20“, kai kas 20 minučių reikėtų žiūrėti į už 20 metrų esantį objektą apie 20 sekundžių. Taip pat, turint laiko ilgesnei akių mankštai, galima treniruoti akis žiūrint į viršų ir į apačią, sukti akis ratu ar kvadratu, dažniau mirksėti, suspausti ir atleisti akis.

Projektas „Pažadas sveikatai“ vyks iki šių metų pabaigos Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose, taip pat Vaikų ligoninėje, VŠĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filiale, Vaikų reabilitacijos skyriuje Druskininkų „Saulutė“. Šioms ligoninėms yra skirtos ES investicijos, kurios pagerins vaikų ligų profilaktikos, ankstyvos ligų diagnostikos, gydymo bei sveikatos priežiūros paslaugų teikimą. Priemonę, skirtą tobulinti vaikų sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūrą, prižiūri CPVA. Projektas „Pažadas sveikatai“ finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama