Policijos departamentas prie LR Vidaus reikalų ministerijos per trisdešimt mėnesių įgyvendino Europos Sąjungos bei Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Viešosios policijos paslaugos „Pranešimų policijai teikimas“ perkėlimas į elektroninę erdvę“ (toliau – „E-policija“). Projekto rezultatas – sukurta Policijos elektroninių paslaugų sistema www.epolicija.lt, kuri gyventojams palengvins ir paspartins pranešimų policijai teikimą, leis sekti pranešimų nagrinėjimo būseną, o policijos pareigūnams padės sutaupyti darbo laiko ir įgalins operatyviau nagrinėti gaunamą informaciją apie teisės pažeidimus.
Policijos departamentas prie LR Vidaus reikalų ministerijos visuomenei pristato naują elektroninę paslaugą „Pranešimų policijai teikimas“, kuria bus galima naudotis dėka projekto metu sukurtos Policijos elektroninių paslaugų sistemos. Policijos elektroninių paslaugų sistema buvo kuriama ir tobulinama beveik du metus ir visuomenei taps prieinama nuo lapkričio 1-os dienos.
Policijos paslaugas perkėlus į elektroninę erdvę, gyventojai turės galimybę naudotis patogiomis elektroninėmis priemonėmis, galės pasirinkti, kokiu būdu pranešti apie nusikaltimus, įvykius ar kitus teisės pažeidimus policijai. Tai bus galima padaryti užpildant specialias formas interneto svetainėje www.epolicija.lt, siunčiant laišką elektroniniu paštu epolicija@policija.lt arba siunčiant trumpąją žinutę (SMS) ar daugiaformatį pranešimą (MMS) telefonu 8 614 34567.
Be to, pranešimus gyventojai galės teikti tiek anoniminiu būdu, tiek identifikavę savo tapatybę elektroninėmis tapatybės nustatymo priemonėmis. Pastariesiems sistemoje bus lengvai prieinama informacija apie jų pranešimo priėmimą, nagrinėjimo eigą, institucijos, įstaigos ar pareigūno priimtą sprendimą dėl pranešimo. Šią informaciją autorizuotą pranešimą pateikęs asmuo gaus ir elektroniniu paštu bei trumposiomis žinutėmis (SMS).
Projekto „Viešosios policijos paslaugos „Pranešimų policijai teikimas“ perkėlimas į elektroninę erdvę“ vadovas Tomas Stankevičius, pažymi, jog sukurta elektroninių policijos paslaugų sistema aktuali ir gyventojams, ir policijos sistemos darbuotojams. „Naudojantis elektroninių policijos paslaugų sistema, gyventojams kai kuriais atvejais nebereikės vykti į policijos komisariatą. Elektroniniu būdu pranešimą policijai jie galės pateikti tiesiog iš namų, darbo ar įvykio vietos. Tuo tarpu policijos darbas taps efektyvesnis, o dėl paslaugų viešumo – skaidresnis“, – sako T. Stankevičius.
Projekto įgyvendintojai atkreipia dėmesį, jog naujoji sistema ir telefono numeris 8 614 34567 yra skirti ne skubiajai pagalbai gauti.
Anot Lietuvos policijos generalinio komisaro Sauliaus Skvernelio, naujoji sistema leis veiksmingiau ir operatyviau organizuoti policijos darbą bei taupyti visų laiką. „Šios paslaugos elektroninėje erdvėje padės sutaupyti policijos pareigūnų ir asmenų, kurie kreipiasi su pranešimais, darbo laiką. Sistemoje gyventojai taip pat galės rezervuoti laiką susitikimui su policijos sistemos darbuotoju ar atšaukti jau suplanuotą susitikimą, tad bus išvengta kartais nemažai laiko atimančių datų ir laiko derinimo procedūrų telefonu“, – sako Lietuvos policijos generalinis komisaras.
Jis taip pat pažymi, jog šiuo projektu siekiama prisidėti prie elektroninės valdžios sistemos kūrimo Lietuvoje, išnaudoti informacinių technologijų teikiamas galimybes viešojo sektoriaus paslaugoms plėsti ir tobulinti, gyventojų aptarnavimo kokybei gerinti, visuomenės ir valstybinių institucijų bendradarbiavimui stiprinti ir pasitikėjimui didinti.
Šiuo metu baigiamas įgyvendinti projektas ateityje dar bus išplėstas papildant policijos elektroninių paslaugų sistemą ir kitomis policijos elektroninėmis paslaugomis. Jau artimiausiais metais gyventojams bus sudarytos galimybės pateikti policijai elektroninius prašymus, susijusius su ginklais, pirotechnikos priemonėmis, asmens ir turto sauga.
Nuo projekto įgyvendinimo pradžios 2009 m. gegužės mėn., įgyvendinti visi planuoti darbai – išanalizuota ir paruošta sistemos perkėlimo į elektroninę erdvę struktūra, įgyvendinti sistemos diegimo darbai, atlikta bandomoji eksploatacija ir reikalingos korekcijos, apmokyti 134 sistemos naudotojai, 6 administratoriai, o su projekto galimybėmis seminaruose dešimtyje didžiausių Lietuvos miestų susipažino per 400 dalyvių – policijos pareigūnų, valdžios atstovų, gyventojų.
Projektas „Viešosios policijos paslaugos „Pranešimų policijai teikimas“ perkėlimas į elektroninę erdvę“ yra finansuojamas Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondo lėšomis pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ įgyvendinimo priemonę Nr. VP2-3.1-IVPK-01 „Elektroninės valdžios paslaugos“. Projekto įgyvendinimui skirta daugiau nei 6 mln. litų. Projektas pradėtas įgyvendinti 2009 m. gegužės mėnesį.