Tarptautinių Astronomijos metų projektas „100 astronomijos valandų“ atrodo bus didžiausias iš kada nors buvusių pavienių mokslo renginių visuomenei. 130-yje šalių užregistruota daugiau kaip 1500 renginių ir šis skaičius auga kiekvieną dieną. 100 Astronomijos valandų yra iš tiesų globalinis įvykis, kurio mastas viršija viską, kas buvo anksčiau; tikimasi, kad projekte dalyvaus daugiau kaip milijonas žmonių!
100 Astronomijos valandų (100AV) yra vienas iš pagrindinių Tarptautinių Astronomijos metų 2009 (TAM2009) projektų. Tai pasaulinė šventė, susidedanti iš daugybės plačiajai visuomenei skirtų veiklų. 100AV vyks keturias dienas ir naktis balandžio 2–5 d. Šiuo laikotarpiu žmonės visame Žemės rutulyje stebėdami dangų dalinsis savo patyrimais ir nuostaba. Daugeliui tai bus pirmas žvilgsnis pro teleskopą į dangaus stebuklus. Kitiems tai bus puiki proga perduoti savo žinias ir jaudulį, padedant atskleisti kosmoso paslaptis šviežioms ir smalsioms akims.
Gyva 24 valandų internetinė videotransliacija, pavadinta „Aplink pasaulį su 80 teleskopų“, vyks nuo balandžio 3 d. 9:00 iki 4 d. 9:00 pasauliniu laiku. Tai visą parą trunkanti transliacija iš žymiausių pasaulio observatorijų. Stebėtojai galės matyti, kas vyksta mokslinėse observatorijose jų pačių šalyje ar kitoje planetos pusėje, siųsti klausimus ir žinutes, išvysti naujus vaizdus iš kosmoso ir sužinoti, ką astronomai tuo metu veikia. Projekte dalyvauja tokie instrumentai, kaip Havajų observatorijoje esantys Gemini ir Keko teleskopai, Anglijos-Australijos teleskopas, Kanarų salose esantys teleskopai, Didysis Pietų Afrikos teleskopas, Čilėje esančios Europos Pietų observatorijos (ESO) teleskopas VLT, NASA/ESA kosminis Hablo teleskopas, ESA XMM Newton ir Integral kosminiai teleskopai ir daugelis kitų. „Aplink pasaulį su 80 teleskopų“ pakvies žiūrovus į visus kontinentus, įskaitant net ir Antarktidą! Transliacija bus koordinuojama iš ESO būstinės Miunchene, Vokietijoje, perduodant vaizdus Ustream.tv pagalba.
Bet kuris žiūrovas, kurio interneto programa palaiko „Flash“ formatą, galės sekti šou per 100AV svetainę ir dalyvauti projekte. TV stotys, interneto portalai ir mokslo centrai taip pat galės naudoti aukštos kokybės vaizdus, o video-grotuvai galės būti įrengti interneto svetainėse. Informacijos priemonių atstovai, norintys pranešti „iš fronto linijos“ ir gauti interviu iš projekte dalyvaujančių grupių turi susisiekti iš anksto.
Speciali programa „Pasaulinis žvaigždžių vakarėlis“, prasidėsianti balandžio 4 d. po saulėlydžio, turėtų tapti dar neregėto masto viską aprėpiančiu įvykiu. Astronomai-mėgėjai, jų klubai ir kitos grupės pastatys teleskopus viešose vietose, tam kad kiek įmanoma daugiau žmonių galėtų pažvelgti į dangų. Tai vyks tiek tradicinėse žvaigždžių vakarėlių vietose, tokiose kaip judrios gatvės ir prekybos centrai, tiek ir tokiose neįprastose, kaip poilsio namai ar karinės bazės. Entuziastai sunkiai dirbo, kad dar nematytas skaičius žmonių galėtų pažvelgti pro teleskopus pasaulinio žvaigždžių vakarėlio metu.
Šias dvi pagrindines programas lydi visa eilė kitų veiklų, tokių kaip „Saulės diena“ (balandžio 5 d.) ir „100AV jaunimui“, o taip pat „100 astronomijos valandų“ atidarymo ceremonijos įvairiose šalyse
Visa tai, žinoma, papildys tūkstančiai vietinių renginių, planuojamų astronomijos entuziastų mokslinėse įstaigose ir kitur visame pasaulyje, tokių kaip stebėjimai pro teleskopus, parodos, specialūs šou ir kt.
Lietuva taip pat įsitraukė į „100 astronomijos valandų“ projektą. Balandžio 2–3 d. Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Planetariume visą dieną vyks gyvos internetinės transliacijos iš pasaulinių mokslo centrų ir 80 didžiausių pasaulio observatorijų. Planetariumo lankytojai galės pamatyti, ką šiuo metu veikia astronomai, išvysti naujus vaizdus iš kosmoso. Balandžio 3 d. 18 val. lankytojus į Čiurlionio gatvę 29 kviečia Vilniaus universiteto Astronomijos observatorija. Čia bus galima pro teleskopą pažvelgti į Mėnulį, išklausyti paskaitą, pabendrauti su VU astronomais. Balandžio 4 ir 5 dienomis visi, besidomintieji astronomija, kviečiami į VU TFAI Molėtų astronomijos observatoriją. Čia astronomai profesionalai skaitys paskaitas, pasakos apie savo darbus, rodys filmus. Esant giedram orui pro teleskopus bus galima pasižvalgyti po dangų. Tomis pačiomis dienomis lankytojus kviečia ir greta įsikūręs Etnokosmologijos muziejus. Visas keturias „100 astronomijos valandų“ dienas Vilniuje, Katedros aikštėje, praeiviams pažvelgti į dangų pro savo teleskopus siūlys astronomijos mėgėjų klubo „Albireo“ nariai: balandžio 2–4 d. nuo 17 iki 22 val., o balandžio 5 d. nuo 11 iki 17 val.
Plačiau apie renginius galima paskaityti http://astro2009.astro.lt/.
„100 Astronomijos valandų“ yra kvapą gniaužiantis renginys, suvienysiantis įvairius žmones visame Žemės rutulyje. Įsijunkite ir tapkite dalimi rekordinio pasaulinio įvykio!
Nuorodos
- 100HA svetainė: http://www.100hoursofastronomy.org/.
- 100HA programa: http://www.100hoursofastronomy.org/program.
- IYA2009 svetainė: http://www.astronomy2009.org/ .
- 100HA Ustream.tv kanalas: http://www.ustream.tv/channel/100-hours-of-astronomy.
- Lietuvos TAM2009 svetainė: http://astro2009/astro.lt.
Pastabos
TAM2009 idėja yra padėti žmonėms visame pasaulyje atrasti savo vietą Visatoje, suprasti astronomijos ir kitų fundamentinių mokslų svarbą mūsų kasdieniniame gyvenime ir įsisąmoninti, kaip mokslinės žinios gali prisidėti, kuriant teisingesnę ir taikingesnę visuomenę.
TAM2009 tikslas yra skatinti susidomėjimą mokslu ir astronomija, ypač jaunų žmonių tarpe, skelbiant šūkį „Atrask savo Visatą“. TAM2009 renginiai ir veiklos skatins didesnį susidomėjimą įkvepiančiais astronomijos aspektais.
TAM2009 veiklos vyksta globaliniu ir regioniniu lygiu, ir ypač nacionaliniu ir vietiniu lygiu. 2009 m. veikloms organizuoti kiekvienoje šalyje buvo įkurti nacionaliniai komitetai. Šie komitetai organizuoja bendradarbiavimą tarp profesionalų ir mėgėjų astronomų, mokslo centrų, pedagogų ir mokslinės žiniasklaidos. 2009-ieji Tarptautiniais astronomijos metais buvo paskelbti Jungtinių Tautų 2007 m. gruodžio 20 d.
Tarptautinė Astronomų Sąjunga (TAS) yra tarptautinė astronomų organizacija, vienijanti beveik 10000 žinomų astronomų visame pasaulyje. Jos užduotis yra visais aspektais propaguoti ir vystyti astronomijos mokslą per tarptautinį bendradarbiavimą. TAS taip pat yra pripažintas autoritetas, suteikiant pavadinimus dangaus kūnams ir jų paviršių struktūroms. Įkurta 1919 m., TAS yra didžiausia pasaulyje profesionalių astronomų organizacija.
„Ustream.TV“ yra interaktyvi gyvos video-transliacijos platforma, leidžianti kiekvienam, turinčiam interneto ryšį ir kamerą, greitai ir lengvai neribotais kiekiais perduoti vaizdo medžiagą pasaulinei auditorijai. Mažiau nei per dvi minutes kiekvienas gali tapti transliuotoju, sukūręs savo „Ustream“ kanalą.