Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 1 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 - Elektronika, automatika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Organizaciniai
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 1 d. 14:27
Bankas įspėja: niekam neatiduokite savo mokėjimo kortelės ar grynųjų pinigų
Balandžio 1 d. 11:33
Lietuvių studentų įspūdžiai tiesiai iš NASA – prisideda prie misijų kosmose ir gyvybės paieškų Marse
Balandžio 1 d. 08:26
„Samsung“ pristato OLED žaidimų monitorius su 3D efektais
Kovo 31 d. 20:38
Kada bankas gali jums paskambinti ar paprašyti jūsų duomenų?
Kovo 31 d. 17:10
Valstybinius duomenis siekiama patikėti monopoliniam tiekėjui, kyla abejonių dėl jų saugumo
Kovo 31 d. 14:51
Nuo šiol „E. sveikata“ pacientams – ir mobiliojoje programėlėje
Kovo 31 d. 11:50
Apklausa: trečdaliui Lietuvos elektromobilių vairuotojų jis tapo vienintele transporto priemone
Kovo 31 d. 08:40
Kaip perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš „Google Photos“ į „iCloud Photos“
Kovo 30 d. 13:39
Tu dar nežinai, kodėl tau reikia energijos kaupimo baterijos (1)
Kovo 29 d. 13:33
Sukčių aukomis tampa ne tik patiklūs senjorai – ekspertai įvardijo, į kokius įmonių darbuotojus nukreipti taikikliai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Vykdomi projektai » Elektronika, automatika Dalintis | Spausdinti

Muziejai vis prieinamesni kiekvienam: kaip technologijos keičia patirtį muziejuose?

Publikuota: 2025-02-26 20:38
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

„Eksponatų prašome neliesti rankomis“ – vis rečiau matomas ženklas muziejų ekspozicijų salėse. Dar reikia įdėti pastangų ir darbo, siekiant visiškai pritaikyti muziejus įvairioms socialiai jautrioms grupėms, tačiau apsilankius Lietuvos nacionalinio muziejaus Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje, galima įsitikinti, kad muziejų galime ne tik apžiūrėti – jame tvyrančią istoriją galime išgirsti, paliesti ar net užuosti.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

„Eksponatų prašome neliesti rankomis“ – vis rečiau matomas ženklas muziejų ekspozicijų salėse. Dar reikia įdėti pastangų ir darbo, siekiant visiškai pritaikyti muziejus įvairioms socialiai jautrioms grupėms, tačiau apsilankius Lietuvos nacionalinio muziejaus Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje, galima įsitikinti, kad muziejų galime ne tik apžiūrėti – jame tvyrančią istoriją galime išgirsti, paliesti ar net užuosti.

Gerosios patirties galima pasisemti iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius Tech“) Kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ projektų, kurie buvo kurti Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje, būtent Vilniaus gynybinės sienos bastėjai.

Sensorika muziejuose

Lietuvos nacionalinio muziejaus bendruomenių projektų koordinatorės Agnės Putelytės teigimu, nors dėmesio asmenims su negalia vis dar pristinga, tačiau jau galime santūriai pasidžiaugti, kad net ir muziejuose vis labiau atsigręžiama į lankytojų poreikių įvairovę.

„Šiandien jau turime eksponatų ir patirčių, kurias galime siūlyti neregiams ir silpnaregiams, organizuojame užsiėmimus vaikams spektre, drąsiname muziejų aplankyti žmones su judėjimo negalia“, – pasakoja A. Putelytė.

Bendruomenių projektų koordinatorė juokauja, kad visi ženklai muziejuje, draudę liesti eksponatus, jau išmesti ir šiandien vis dažniau galima išgirsti edukatorių ir salės darbuotojų skatinimą pažinti ekspozicijas liečiant, klausant ar uodžiant.

„Vilnius Tech“ nuotr.
„Vilnius Tech“ nuotr.

„Vilnius Tech“ „LinkMenų fabrikas“ Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje įgyvendino kelis projektus – tai sensorinė nusiraminimo siena, taktiliniai ir garsiniai eksponatų modeliai bei garsinės istorijos stotelės, kurioms pasakojimus kūrė ir juos įgarsino muziejaus darbuotojai.

„Muziejų erdvėse įgyvendinami projektai mums – ne tik kūrybinis iššūkis, bet ir galimybė prasmingai prisidėti prie visuomenės įtraukties didinimo. Bendradarbiaudami su Lietuvos nacionaliniu muziejumi galėjome maksimaliai išnaudoti „Vilnius Tech“ „LinkMenų fabriko“ tarpdisciplinines galimybes – nuo idėjų įgyvendinimo prototipavimo dirbtuvėse, garsinių pasakojimų kūrimo audio studijoje iki projekto viešinimo sprendimų, sukurtų medijų laboratorijoje“, – pasakoja „Vilnius Tech“ „LinkMenų fabriko“ direktorius Mantas Tamulionis.

Pasak M. Tamulionio, ypatingai džiugu, kad į kūrybos ir įgyvendinimo procesus aktyviai įsitraukė „Vilnius Tech“ studentai – jie ne tik prisidėjo techniniais sprendimais, bet ir įnešė šviežių idėjų.

„Šios patirtys studentams tampa vertinga praktika, o muziejams – naujomis patyriminėmis formomis, kurios leidžia kiekvienam lankytojui rasti savo ryšį su istorija“, – įsitikinęs M. Tamulionis.

„Sensorine nusiraminimo siena „Ramybės niša“ siekiama supažindinti muziejaus lankytojus su savo emocijų pažinimu bei metodu, kuris gali padėti suvaldyti nerimo ar panikos ataką. Įkurta viename iš bastėjos požemių nišų, interaktyvi siena moko „5-4-3-2-1“ nerimo valdymo metodo – kviečia garsiai įvardyti penkis sienoje matomus dalykus (eksponatų nuotraukas), paliesti keturias skirtingas sienos tekstūras (medį, molį, metalą, akmenį), išgirsti tris gamtos garsus (mišką, vandenį, ugnį), bei užuosti du gamtos kvapus, o galiausiai pajusti ar prisiminti paskutinio valgyto maisto skonį“, – kurtą projektą pristato „Vilnius Tech“ „LinkMenų fabrikas“ projektų koordinatorė Monika Grinevičiūtė.

Pasak projekto idėjos autorės A. Putelytės, kartais mus supantis pasaulis – santykiai su aplinkiniais, kasdieniniai iššūkiai, žinios apie įvykius pasaulyje – būna sudėtingas, todėl svarbu išmokti nuraminti besiblaškantį protą. Vieniems gali padėti kvėpavimas, kitiems pasivaikščiojimas. „Ramybės niša“ padeda išmokti dėmesio valdymo pratimo.

„Įgyvendindami projektą „Nebelsti, atidaryta“, susidūrėme su nemažu iššūkiu – sukurti paslaugą asmenims, turintiems nuotaikos ir neurozinių sutrikimų. Kadangi šiuo metu itin populiarus mindfulness, arba dėmesingo įsisąmoninimo, metodas, mums beliko rasti būdą, kaip jį pritaikyti muziejuje. Taip gimė „Ramybės niša“. Be „Vilnius Tech“ „LinkMenų fabrikas“ palaikymo ir entuziazmo ši idėja nebūtų išsivysčiusi – juk kiekvienam sumanymui reikia savo krikštamotės“, – įsitikinus Agnė.

Diegiant penkių žingsnių pratimą, projekto komandą konsultavo psichoterapeutas Dainius Jakučionis, kuris jį ir įgarsino. Pratimas parengtas taip, kad jo išmokti gali ir vaikai, ir suaugusieji.

Nuo fotogrametrijos – iki 3D spaudos

Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje įkurdinti taktiliniai ir garsiniai muziejaus eksponatų modeliai – tai pirmiausiai regos negalią turintiems žmonėms skirti objektai, kurie leidžia lytėjimo pagalba susipažinti su praeities vertybėmis.

„Vilnius Tech“ nuotr.
„Vilnius Tech“ nuotr.

„Paliesti net kelis šimtus metų skaičiuojančių artefaktų negalime, tačiau dėka tokių technologijų, kaip 3D skenavimas ir spausdinimas, lytėjimo pagalba galima „pamatyti“ visiškai identiškus šių eksponatų modelius, kurie padeda suprasti vaizduojamo eksponato struktūrą, svorį, geometriją, o kartais – net ir medžiagiškumą“, – pasakoja „Vilnius Tech“ „LinkMenų fabrikas“ prototipų laboratorijos vadovas Rokas Bagdonas.

Pasak R. Bagdono, kuriant taktilinius bastėjos muziejaus eksponatų modelius, norint pasiekti identišką atitikimą, buvo bendradarbiaujama su partneriais „Digital After-Life“, kurie, pasitelkę fotogrametriją, atliko realių muziejaus eksponatų skenavimą ir jų perkėlimą į skaitmeninę erdvę.

„Atlikus skenavimą, skenuotus modelius pritaikėme 3D spaudai, kurios pagalba vėl perkėlėme eksponatų modelius į fizinį pasaulį, tik šįkart – visiškai pritaikytus būti liečiamiems“ – teigia R. Bagdonas.

R. Bagdonas priduria, kad 3D spauda sukurti taktiliniai modeliai yra papildyti ir garsiniais pasakojimais, kurie žaismingai ir įdomiai perteikia eksponuojamo daikto istoriją.

Garsiniai pasakojimai buvo kurti ir įgarsinti pačių muziejaus darbuotojų, o įrašyti ir sumontuoti „Vilnius Tech“ „LinkMenų fabriko“ audio studijoje.

Lankytojų patirtis

„Naujos paslaugos nelieka nepastebėtos Bastėjos lankytojų. Nei vienas lankytojas nepraeina pro „Ramybės nišą” prie jos nesustojęs. Vieni klauso, kiti uosto, treti išklauso visą pratimą“, – pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus bendruomenių projektų koordinatorė Agnė Putelytė.

„Nei viename muziejuje nemačiau tokios paslaugos“, – savo įspūdžiais dalijosi lankytoja. „Teks pas jus ateiti kasdien – jūsų siena labai ramina“, – sakė kitas lankytojas. Kai kurie net inicijuoja diskusijas apie emocinį raštingumą ir visuomenės psichinę sveikatą.

Agnė Putelytė džiaugėsi, kad bendras darbas su „Vilnius Tech“ „LinkMenų fabrikas“ pakeitė muziejų.

„Sulaukiame vis daugiau lankytojų su negalia, nes dabar neregiams galime pasiūlyti ne vieną eksponatą. Nors dar negalime lygintis su Homero muziejumi Italijoje, kuriame yra per 300 meno kūrinių, skirtų lietimui, tačiau turime panašių planų. Siekiame, kad nė vienai lankytojų grupei nereikėtų garsiai belstis, kad būtų įleisti“, – džiaugiasi Lietuvos nacionalinio muziejaus bendruomenių projektų koordinatorė Agnė Putelytė.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama