Tarptautinė žaliosios energetikos įmonė „Ignitis renewables“ Kelmės vėjo elektrinių parke pirmieji Lietuvoje įsidiegs pažangias „ProTecBird“ paukščių stebėjimo sistemas. Šios paukščių aptikimo priemonės realiuoju laiku nustatys ir atpažins paukščius atskrendančius prie vėjo elektrinių, šios bus stabdomos ir taip apsaugos paukščius nuo galimų žūčių. Naujosios technologijos ne tik užtikrins paukščių saugumą, bet ir leis elektrinėms veikti efektyviau. Visi įrenginiai planuojama bus įdiegti jau kitų metų pavasarį.
Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.
Kaip pabrėžia bendrovės aplinkosaugos ir leidimų vadovė Lina Žibienė, bioįvairovės saugojimas yra vienas iš svarbiausių „Ignitis renewables“ tvarumo strategijos tikslų, todėl kaip žaliosios energetikos lyderė Baltijos šalyse, bendrovė nuolatos ieško inovatyviausių aplinkosaugos sprendimų savo vystomuose projektuose.
„Nors šiuo metu neturime pareigos šios sistemos diegti jau pastatytoms vėjo elektrinėms, tikime, kad tokie sprendimai būtini siekiant užtikrinti, jog atsinaujinanti energetika darytų kuo mažesnį poveikį gamtai. Vykdydami tyrimus Kelmės vėjo parke pamatėme, kad teritorijoje yra jautrių paukščių rūšių, kurių apsaugai reikia papildomų priemonių, todėl priėmėme sprendimą nelaukti. Tam pasirinkome aukščiausios kokybės technologijas, sukurtas pasaulyje pripažintų gamintojų. Naujos sistemos užtikrins maksimalų efektyvumą ir suderins energijos gamybą su aukščiausiais aplinkosaugos standartais“, – sako L. Žibienė.
Pažangiausios technologijos didžiausiame vėjo parke Baltijos šalyse
Paukščių apsaugos įrenginių sistema bus įrengta Kelmės vėjo parke – didžiausiame tokio tipo projekte Baltijos šalyse. Jame numatyta pastatyti 44 vėjo elektrines, kurių bendra galia sieks apie 300 megavatų (MW). Svarbu tai, kad į projektą įtraukti ir pažangūs aplinkosaugos sprendimai, šiuo atveju technologijos, leidžiančios puoselėti vietos ekosistemą.
Svarbu jog įsidiegus paukščių stebėjimo sistemas, bus galima apsaugoti teritorijoje skraidančias jautrias rūšis, pavyzdžiui, mažąjį erelį rėksnį, nendrinę lingę ar paprastąjį suopį.
Dirbtinis intelektas pasitelkiamas gamtos labui
Kelmės parke bus įrengti 84 vokiečių gamintojo „ProTecBird“ paukščių apsaugos įrenginiai, kurie bus sumontuoti ant 28 vėjo elektrinių, 10 metrų aukštyje virš žemės. Nors parke veiks 44 vėjo elektrinės, šių įrenginių pakaks visai teritorijai padengti.
Sistema naudoja aukštos kokybės kameras ir dirbtinį intelektą, leidžiantį realiu laiku aptikti ir identifikuoti paukščius, nustatyti jų skrydžio kryptį, greitį bei aukštį. Svarbu tai, kad jiems patekus į pavojaus zoną, 300–600 metrų atstumu nuo vėjo elektrinės, sistema stabdys vėjo elektrinę vos per 30 sekundžių. Ši technologija užtikrins, kad jos neveiks tik trumpą laiką, kol praskris paukščiai, todėl bus galima išvengti ilgalaikio veiklos sutrikdymo.
Paukščių stebėsenos technologija atsirado iš pažangių oro gynybos sistemų, kurios iš pradžių buvo skirtos automatiškai aptikti ir sekti bepiločius orlaivius. Integravus sudėtingus dirbtinio intelekto modulius, ji tapo galinga priemone, skirta patikimai nustatyti paukščių rūšis vėjo jėgainėse ir veiksmingai pašalinti susidūrimų su paukščiais riziką.
Vokietijos technologijų bendrovė „ProTecBird“ yra novatoriškų paukščių apsaugos sprendimų pradininkė, sujungusi savo gilias ornitologijos žinias su naujausiomis technologijomis. Ši pažangiausia paukščių stebėjimo sistema yra nepaprastai universali, todėl ją galima taikyti ne tik vėjo elektrinių parkuose, bet ir pramoniniuose objektuose, stadionuose ir oro uostuose, kur ji užtikrina ir paukščių, ir oro eismo saugumą.
„Didžiuojamės, kad „Ignitis renewables“ pasirinko mūsų dirbtinio intelekto valdomą „AVES Wind“ apsaugos sistemą. Mums didelė garbė prisidėti prie Lietuvos energetikos transformacijos ir kartu aktyviai saugoti paukščių rūšis“, – sako Thorstenas Heinzenas, „ProTecBird“ generalinis direktorius.
„Šių priemonių pagalba galėsime nuolatos stebėti paukščius: jų buvimo, skraidymo vietas, taip pat gal net pamatyti ir įvairias, anksčiau nepastebėtas rūšis“, – paukščių stebėsenos įrangos privalumus vardija L. Žibienė.