Kauno technologijos universiteto studentė Aistė Noreikaitė sukūrė technologiją, kuri smegenų bangas paverčia garsu, muzika. Ją planuoja panaudoti rengdama mokykloms ugdymo projektus apie garso meną ir interaktyvią muziką.
Sukūrė technologiją, kuri smegenų bangas paverčia muzika / LRT stopkadras
„Kiekvienas žmogus, dėvintis šį lankelį gali kurti muziką“, – sako technologijos autorė.
Tokius garsus smegenys skleidžia ankstyvą rytą, sako alytiškė Aistė Noreikaitė. Naudojant elektroencefalografą, kitaip vadinamą meditacinį lankelį su jutikliais, fiksuojami smegenų signalai. Jie siunčiami į kompiuterį belaidžiu ryšiu, kur smegenų bangų aktyvumas išmatuojamas realiuoju laiku- užrašomas jų dažnis bei amplitudė. O naudojant muzikos instrumentus pagal smegenų siunčiamus signalus, kuriama smegenų bangų muzika.
„Tie garsai yra sukuriami kompozitoriaus. Dėl to, kad dažnis smegenų bangų yra per žemas, kad jas išgirsti. Todėl yra reikalinga interpretacija, mano interpretacija buvo labai minimalus garsas, tiesiog sintezuotas garsas, kuris atrodė toks artimas ir atskleidžia smegenų bangų“, – mini Kauno technologijos universiteto studentė A. Noreikaitė.
Aistė sako kurti technologiją, kuria smegenų bangos paverčiamos muzika, išbandė studijuodama Londono menų universitete garso meną ir dizainą. Tuomet ji naudojo šalmą, fiksuojantį smegenų bangų skleidžiamus garsus.
„Internete atradau, kad tokia technologija egzistuoja. Ir pagalvojau, kad tas sensorius puikiai tinka į šalmą. <...> Man technologija buvo būtent tai, kas mane žavi. Ir būtent neurotechnologija siejo tas vidines būsenas“, – nurodo ji.
Sukūrė technologiją, kuri smegenų bangas paverčia muzika / LRT stopkadras
„Dabar padarysime eksperimentą tam, kad sužinotume ar žmogus yra atsipalaidavęs ar susikaupęs“, – priduria.
Žmogaus smegenys generuoja penkių skirtingų dažnių elektromagnetines bangas: alfa, beta, gama, delta ir teta. Jas smegenys skleidžia be perstojo ir daro įtaką tam, ką žmogus veikia, apie ką mąsto. Tam tikru metu dominuoja vis kitas dažnis.
„Ar matai, kaip kyla tavo beta? Beta banga kyla, nes tu manęs klausaisi, susikaupusi ir žiūri į ekraną. Gama taip pat kyla, nes jautiesi kūrybiškai“, – sako pašnekovė.
Kauno technologijos universiteto studentė kuria performansus. Pristato savo smegenų sukurtą skirtingą garsų visumą, dažnai dalyviams smegenų bangų muzika būna atpalaiduojanti.
O čia galima išgirsti, kokią muziką sukuria audėjos Laimos Griškevičienės smegenų bangos , šiai audžiant. Naudojant liaudies muzikos instrumentus ir siunčiant smegenų bangas, sukuriama tokia raminanti muzika.
„Naudojau generatyvinę muziką, kai smegenų bangos parenka gabaliuką muzikos. <...> Audėjos bangos parenka vis tą patį gabaliuką, tai reiškia ji buvo tam tikroj būsenoj, kuri nesikeitė, tai reiškia kad ji yra tiek įgudusi. <...> Mano tuo tarpu šokinėjo, nes aš tik mokiausi austi“, – sako A. Noreikaitė.
A. Noreikaitė sukurtą technologiją planuoja panaudoti rengdama ugdymo projektus apie garso meną ir interaktyvią muziką mokykloms.