Pasaulinė vonios kambario įrangos projektavimo ir gamybos lyderė „Roca Group“ investavo į pirmąją pasaulyje elektrinę tunelinę krosnį, skirtą keraminiams santechnikos gaminiams. Siekdama mažinti daug energijos reikalaujančios ir anglies dvideginio išmetančios gamybos poveikį aplinkai*, bendrovė žengė ryžtingą žingsnį elektrifikuodama gamybos procesus „Laufen“ gamykloje Gmundene (Austrijoje), pasitelkdama pažangiausią pasaulinio keramikos krosnių gamybos technologijų lyderio „Keramischer OFENBAU“ technologiją.
Gamyklos Gmundene
Vokietijos krosnių gamintoja jau daugiau kaip 25 metus kuria tvarias inovacijas ir yra energiškai efektyvių keramikos krosnių rinkos lyderė, todėl ji tapo idealia „Roca Group“ anglies dioksido išmetimo mažinimo projekto partnere. Po dvejus metus trukusio kūrimo proceso Gmundeno mieste sudėtingiems keramikos dirbiniams sėkmingai pradėta naudoti pirmoji elektrinė tunelinė santechnikos gaminių krosnis. Šiai moderniai technologijai pirmą kartą įdiegti buvo pasirinkta „Laufen“ gamykla, jau naudojanti elektros energiją iš atsinaujinančiųjų šaltinių, nes ji ypač tinka naujausiems aukščiausios kokybės dirbiniams gaminti. Modernią elektrinę krosnį jau užregistravo Europos patentų biuras.
Kadangi krosnis yra labai efektyvi, išmeta į atmosferą mažai anglies dioksido ir yra automatizuota, ji tapo vertinga alternatyva tradicinei, nuo iškastinio kuro priklausomai, gamybai ir yra svarbus žingsnis siekiant užtikrinti, kad iki 2024 m. Gmundeno gamykla taptų pirmąja pasaulyje santechnikos dirbinių gamintoja su nuline anglies dvideginio emisija. Ši investicija taip pat yra svarbiausia pagal „Roca Group“ anglies dioksido išmetimo mažinimo strategiją. 2022-uosius grupė baigė 39 proc. sumažinusi išmetamo anglies dioksido kiekį, palyginti su 2018 m. atskaitos duomenimis, priartėdama prie numatyto SBTi („Science Based Targets“) (liet. „Mokslu pagrįstų tikslų“) iniciatyvos tikslo – iki 2045 m. tapti anglies dvideginio neišmetančia įmone.
Pirmieji naujosios krosnies gamybos rezultatai rodo, kad ji turi didžiulį potencialą visai industrijai, nes naujoji technologija gali būti naudinga ne tik santechnikos, bet ir kitiems keramikos gaminiams, pavyzdžiui, statybinei ir techninei keramikai ar stalo indams, gaminti. Ši krosnis įrodo, kad visiškai anglies dvideginio neišskirianti keramikos gamyba ne tik įmanoma, bet ir reali bei ekonomiškai pagrįsta.
Naujosios elektrinės krosnys
„Roca Group“ generalinis direktorius Albert Magrans pasakė: „Siekiame ilgalaikio tikslo – sumažinti savo veiklos išskiriamo anglies dvideginio kiekį, todėl esame nusiteikę daug dirbti ir ieškoti sprendimų, galinčių padėti mums siekti savo tikslų. Ši nauja partnerystė ne tik padeda mums siekti nulinio anglies dvideginio išmetimo lygio, bet ir yra akivaizdus visos industrijos žingsnis į priekį.“
„Keramischer OFENBAU“ patariamosios valdybos pirmininkas Günter Halex pridūrė: „Ši elektrinė krosnis yra puikus įrodymas, kad mūsų pažangiosios technologijos gali padėti sumažinti išmetamo anglies dioksido kiekius net ir santykinai taršioje keramikos pramonėje. Mūsų elektra kaitinamos krosnys suteikia klientams vis didesnę nepriklausomybę nuo energijos rinkos ir užtikrina tvarią bei ekonomišką gamybą ne tik šiandien, bet ir ateinančiais dešimtmečiais. Šis modernus ir novatoriškas projektas rodo, kad mūsų technologija gali užtikrinti aukščiausią keramikos gaminių kokybę ir daryti teigiamą poveikį mūsų planetai.“
Europos sėkmės istorija anglies dvideginio neišskiriančioje gamyboje
Kadangi „Roca Group“ pagrindinė būstinė yra Ispanijoje, „Laufen“ gamykla yra Austrijoje, o „Keramischer OFENBAU“ – Vokietijoje, šis bendras projektas yra puikus Europos sėkmės istorijos pavyzdys, kuriuo siekiama užtikrinti į ateitį orientuotą santechnikos dirbinių gamybą Europoje ir pasaulyje. Toliau siekiant mažinti visos pramonės anglies dioksido išmetimą, reikia intensyvios plėtros ir drąsių inovacijų. Per „Roca Group Ventures“ „Roca“ įsigijo „Keramischer OFENBAU GmbH“ valdančios įmonės „Keramischer OFENBAU Holding GmbH“ akcijų paketą ir investuoja į visos pramonės labui galinčias pasitarnauti inovacijas. Grupė taip pat yra įsipareigojusi bendrovei skirti papildomą finansavimą, kad ji galėtų toliau kurti, diegti ir rinkai pristatyti šią pažangią, pramonės ateitį nulemiančią technologiją.
Nors abi įmonės išliks nepriklausomos, šis ilgalaikis bendradarbiavimas sustiprins abiejų įmonių gebėjimus skatinti inovacijas ir siekti atitinkamų anglies dioksido išmetimo mažinimo tikslų ir bendro tikslo – tvarios keramikos pramonės ateities.
* „Cerame Unie“ duomenimis, bendras Europos keramikos pramonės išmetamų teršalų kiekis siekia 19 mln. tonų CO2 per metus, t. y. maždaug 1 proc. visų Europos pramonės išmetamų teršalų, kuriems taikoma ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema (ES ATLPS). Santechnikos gaminių pramonė sudaro tik 2,7 proc. visos pirmiau minėtos gamybos.