Šiaulių rajono Jurgeliškių kaime pavojingųjų atliekų tvarkymo bendrovė „Toksika“ stato 4 MW saulės elektrinių parką. Parkas statomas unikalioje vietoje – ant uždaryto ir užkonservuoto pramoninio odų sąvartyno.
Būtent šios vietos pritaikymas naujam gyvenimui – ekologiškai ir tvariai elektros energijos gamybai – tapo didžiausiu iššūkiu elektrinę statantiems specialistams.
Saulės parkas, pavadintas Erelio vardu, užims 4 ha plotą, o dalis jo bus pastatyta ant buvusio sąvartyno, kuris yra užkonservuotas ir uždengtas, paviršiaus. Dėl to, kad po žeme yra sąvartyną apsaugantys dangalai, į žemę negalima įgręžti elektros modulius laikančių polių, kaip paprastai yra daroma tokio pobūdžio statybose. Būtent dėl to specialistams teko ieškoti būdų, kaip įtvirtinti saulės modulius laikančias konstrukcijas, jų nepritvirtinant prie žemės.
„Nusprendėme mūsų prižiūrimą sąvartyną „įdarbinti“ gamtosauginiam tikslui ir suteikti jam naują paskirtį – gaminti ekologišką elektrą. Saugant uždaryto sąvartyno paviršių, dalis parko įrengiama be įgręžiamų polių, naudojant specialią saulės modulių montavimo konstrukciją. Sklypo dalyje ant atliekų kaupo įrengiamos konstrukcijos su prispaudžiamais svoriais be pamatų. Tai netradicinis saulės elektrinės montavimo būdas, tačiau jis šioje vietoje yra vienintelis tinkamas variantas”, - sake “Toksikos” generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas.
Anot jo, saulės elektrinės konstrukcijos montuojamos ant 1,7 tonos sveriančių blokų, kurių matmenys 2,45x0,95x0,3 metro. Juose įbetonuoti M12 8 klasės karšto cinkavimo ilgasriegiai konstrukcijos montavimui. Šiuos blokus specialiai modulių konstrukcijoms laikyti pagamino Lietuvos įmonė „Gelmesta“. Ant konstrukcijų, primontuotų prie sunkiasvorių blokų, yra tvirtinami saulės moduliai.
Likusioje sklypo dalyje, kur nėra uždengto sąvartyno, konstruktyvo poliai į gruntą sukalami vienodame gylyje. Plieno konstrukcijos padengtos priemone „Magnelis® ZM120“, kuri yra veiksminga ilgalaikė priemonė nuo korozijos ir cheminių elementų poveikio. Fotomoduliai prie konstrukcijos tvirtinami reguliuojamo aukščio laikikliais, kurie su atrama sujungiami varžtais.
A.Dirvinskas teigė, kad jau 80 % parko konstrukcijos yra paruoštos, sumontuota daugiau nei 1000 saulės modulių. Iš viso „Erelio saulės parke“ bus sumontuoti 5892 “Sun Grow Trina Vertex“ dvipusiai moduliai, kurie padidina saulės parko efektyvumą, bei „Huawei Solar“ inverteriai.
„Erelio saulės parkas“ yra statomas greta reto paukščio - erelio rėksnio – perėjimo vietų ir gyvenamųjų teritorijų. Būtent todėl daug dėmesio skirta ir saugiam statybų procesui. Montavimo darbai atliekami tyliai, nesukeliant papildomo triukšmo, oro ar grunto taršos bei kitų veiksnių, kenksmingų aplinkai. Moduliai nekelia jokios grėsmės paukščiams ar vabzdžiams. Montavimo metu susidarančios pakuočių atliekos yra surenkamos, rūšiuojamos ir pristatomos į regioninį atliekų surinkimo centrą.
„Erelio saulės parko“ statybų vieta – 2006 metais uždarytas ir įmonės prižiūrimas Aukštrakių odų pramonės atliekų sąvartynas. Iš 6 ha ploto sklypo saulės parkas užims 4 ha, o 2 ha sklypo dalyje palikta natūrali pieva yra reguliariai šienaujama – ji skirta erelio rėksnio maitinimuisi ir globai.. „Toksika“ čia įrengs stebėjimo kamerą, kad būtų galima stebėti erelių aplinką.
Pabaigti „Erelio saulės parko“ statybą planuojama iki šių metų spalio mėnesio pabaigos, o eksploatuoti „Erelio saulės parką“ planuojama pradėti šių metų gruodį. Tad kitais metais elektrinė jau gamins žaliąją elektros energiją. Per metus planuojama pagaminti apie 4 GWh tvarios elektros energijos ir sutaupyti apie 1929 t CO2. Į projektą bus investuota daugiau nei 3 mln. eurų.
Saulės parko statybų darbus vykdo UAB „Energia futura“.