Lietuvoje sparčiai daugėjant saulės elektrinių, tvarumo idėjoms neabejinga „Eglės sanatorija“ jas įsirengė Birštone ir Druskininkuose. Į sanatorijas atvykę svečiai nuo šiol gali pamatyti ant stogų sumontuotas saulės elektrines ir sveikatinimo procedūromis mėgautis naudojant tvarią energiją.
Įrengta saulės elektrinė ant „Eglės sanatorijos“ stogo Birštone
Sprendimas investuoti į saulės elektrines, pasak „Eglės sanatorijos“ generalinio direktoriaus Artūro Saldos, gimė neatsitiktinai: „Negalime likti abejingi klimato kaitai ir aplinkos pokyčiams, keliantiems vis daugiau iššūkių ekosistemai, todėl vis aktualiau tampa kurti tvarų verslą.“ A. Saldos teigimu, nors saulės elektrinės reikalauja pradinio kapitalo, žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, tai naudinga investicija, sprendžianti energijos tiekimo ir išlaidų stabilumo klausimus. Birštone ir Druskininkuose įrengtos saulės elektrinės leis sumažinti energijos sąnaudas ir tapti nepriklausomais nuo energijos tiekimo šaltinių.
„Įsirengėme vis dar populiariausią mūsų šalyje atsinaujinančios energetikos alternatyvą − saulės elektrines ant pastatų stogų, – teigia „Eglės sanatorijos“ ūkio padalinio projektų vadovas Arnas Krupavičius. – Birštone saulės elektrinės jau generuoja energiją, Druskininkuose pagaminta saulės energija pradėsime naudotis liepos viduryje.“
Birštone ant A korpuso sumontuota ir veikia 276 vnt. modulių (114,54 kW). Ant B korpuso sumontuota ir veikia 122 vnt. modulių (50,63 kW). Ant gydyklų korpuso sumontuota ir jau veikia 282 vnt. modulių (117, 03 kW). A. Krupavičiaus teigimu, Birštone įrengta saulės elektrinė padengs apie 10 proc. per metus sunaudojamos sanatorijos energijos.
„Birštone įrengta saulės elektrinė saulėtą dieną sugeneruos apie 1400 kWh. Palyginkime: vidutinio dydžio butas per visus metus sunaudoja apie 1200 kWh energijos“, – pasakoja ūkio padalinio projektų vadovas Arnas Krupavičius.
„Birželio mėnesį ryškiai šviečiant saulei, ant Birštono sanatorijos A korpuso stogų įrengtos elektrinės dengia 57 proc. dienos elektros poreikio, o ant B korpuso stogų įrengtos elektrinės – 42 proc. dienos elektros poreikio. A. Krupavičius tikisi, kad dar didesni skaičiai bus tada, kai elektra bus perduodama pasaugoti elektros tinklams, nes šiuo metu elektrinė yra apribota pagal korpuso momentinį elektros poreikį.
Pasak „Eglės sanatorijos“ ūkio padalinio projektų vadovo, jau galima pasidžiaugti per birželio mėnesį išsaugotais gamtos resursais, reikalingais elektros gamybai ir perdavimui: „Birštono sanatorijos A korpusas sumažino CO2 taršą 9488 kg, standartinės anglies iškasimą 3807 kg ir išsaugojo 523 medžius, o B korpusas sumažino CO2 taršą 1410 kg, standartinės anglies iškasimą 565 kg ir išsaugojo 78 medžius. “
A. Krupavičius teigia, kad Birštono sanatorijoje įrengta saulės elektrinė per metus sugeneruos apie 290 000 kWh. Tiek energijos užtektų įkrauti maždaug 5800 elektromobilių su 50 kWh baterijos talpa, kurie nuvažiuotų apie 1 450 000 km.
Šiuo metu baigiami saulės elektrinės įrengimo darbai ir Druskininkuose – ant sanatorijos „Comfort“ korpuso įrengiama 376 vnt. modulių (156,04 kW), ant B korpuso – 97 vnt. modulių (40,26 kW).
Praeitais metais prie Druskininkuose esančios „Eglės sanatorijos“ įrengtos ir keturios elektromobilių įkrovimo stotelės, kurios yra prieinamos ne tik klientams, bet ir miestelėnams bei miesto svečiams. A. Krupavičius teigia, kad artimiausiu metu numatyta įrengti ir dvi įkrovimo stoteles Birštone. Pasak sanatorijos atstovo, tokį poreikį diktuoja patys klientai.