Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 - Elektronika, automatika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Organizaciniai
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
Lapkričio 21 d. 08:20
Ką turime nuveikti šiandien, kad taptume konkurencingesni ateities inovacijų srityje?
Lapkričio 20 d. 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
Lapkričio 20 d. 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
Lapkričio 20 d. 14:31
Odos vėžio nustatymas naminiams gyvūnams – KTU doktorantė siekia sukurti diagnostinę metodiką pasitelkiant DI
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Vykdomi projektai » Elektronika, automatika Dalintis | Spausdinti

Bendra KTU, LSMU mokslininkų ir verslo inovacija – odontologinė įranga, naikinanti virusus

Publikuota: 2023-03-30 17:25
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

COVID-19 pandemija ypač paveikė sveikatos priežiūros specialistų kasdienybę, kurie dėl didelės rizikos užsikrėsti pacientus konsultavo nuotoliniu būdu, o daliai jų, kaip antai odontologams, buvo net draudžiama dirbti. Naujas KTU, LSMU mokslininkų ir verslo išradimas leis teikti sveikatos priežiūros paslaugas bei užtikrins specialistų saugumą siaučiant įvairioms užkrečiamoms ligoms.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Prieš daugiau nei trejus metus prasidėjusi COVID-19 pandemija ypač paveikė sveikatos priežiūros specialistų kasdienybę, kurie dėl didelės rizikos užsikrėsti pacientus konsultavo nuotoliniu būdu, o daliai jų, kaip antai odontologams, buvo net draudžiama dirbti. Naujas KTU, LSMU mokslininkų ir verslo išradimas leis teikti sveikatos priežiūros paslaugas bei užtikrins specialistų saugumą siaučiant įvairioms užkrečiamoms ligoms.

Bendra KTU, LSMU mokslininkų ir verslo inovacija – odontologinė įranga, naikinanti virusus
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kauno technologijos universiteto (KTU), Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų ir IĮ „Senamiesčio stomatologijos klinikos“ bendradarbiavimo rezultatas – į odontologų poreikius orientuota inovacija, sukurta atsižvelgus į sveikatos paslaugas teikti susidarančias kliūtis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Projekto vadovas, KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) profesorius Vaidas Gaidelys teigia, jog būtent odontologų pacientai negali dėvėti kaukių gydymo metu, o galimybė užkrėsti virusu šiems sveikatos specialistams yra ypač didelė dėl nuolatinio kontakto su paciento skysčiais.

„Pandemijos metu dantų skausmus kenčiantys ar su rimtesnėmis sveikatos problemomis susidūrę pacientai negalėjo gauti tinkamos pagalbos, todėl sukurta įranga leis didinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą. Sukurtas sprendimas yra skirtas būtent žmogaus, kuris negali dėvėti fizinės apsaugos priemonės, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo proceso saugumui užtikrinti“, – teigia V. Gaidelys.

HINS spinduliai viruso naikinimui

Nors ultravioletinių spindulių naudojimas dezinfekcijai ir apsisaugojimui nuo virusų nėra nauja sąvoka mokslinėje bendruomenėje, dauguma rinkoje esančių produktų pasitelkia skirtingų bangų ilgių UV-C spinduliuotės šaltinius, kurių efektyviam naudojimui yra keliami tam tikri reikalavimai, trikdantys sveikatos priežiūros procesą.

„Pavyzdžiui, patalpų dezinfekcijai vis dar naudojamos kvarcinės lempos apsunkina specialisto darbą, mat patalpoje dezinfekcijos metu negali būti žmonių. Taip pat, šių lempų efektyvumas naikinant viruso ląsteles suprastėja ir dėl veikimo diapazono – tarp išlydžio lempų ir dezinfekuojamo paviršiaus turėtų būti nedidelis atstumas, o kuo didesnis atstumas, tuo ilgiau turėtų būti švitinamas paviršius“, – teigia V. Gaidelys.

Mokslininkų sukurta inovacija gali būti naudojama teikiant sveikatos priežiūros paslaugas realiu laiku, bei sukuria keletą apsauginių barjerų, užtikrinančių sveikatos priežiūros specialisto saugumą. Atliktas rinkos tyrimas parodė, jog trumpų bangų didelio intensyvumo siauro spektro ultravioletinius spindulius HINS (angl. High Intensity Narrow Spectrum) naudojanti įranga, naikinanti įvairių virusų gyvybingumą, yra pirmoji tokio tipo rinkoje.

„HINS spindulius naudojanti įranga pasižymi aukštu efektyvumo laipsniu naikinant SARS-CoV-2 viruso ląsteles, tačiau gali būti naudojama apsisaugojimui ir nuo įvairių gripo formų ar kitų virusų ląstelių“, – teigia KTU EVF profesorius.

Siekiant patenkinti įvairių sveikatos priežiūros specialistų poreikius, buvo sukurtas ne vienas, o trys įrangos elementai, palengvinantys ne tik odontologų, tačiau ir burnos higienistų, endodontų, periodontologų bei kitų specialistų darbą.

„Nuo nedidelės idėjos, kuomet tikėjomės viruso ląsteles naikinti paciento burnoje, šis projektas išsivystė iki trijų konkrečių inovacijų“, – sako V. Gaidelys.

Iškvepiamo oro siurblys

Bendros mokslininkų komandos iš KTU Ekonomikos ir verslo (EVF) bei Matematikos ir gamtos mokslų (MGMF) fakultetų sukurtas išradimas – specialus siurblys „SSK SDE-1“ – gali susiurbti virusu sergančio paciento iškvepiamą orą. Aerozolio dezinfekavimo modulis yra pastatomas sveikatos priežiūros specialistui dirbti netrukdančioje vietoje bei oro siurbimo anga yra nukreipiama į pacientą – 20 cm atstumu nuo asmens veido.

„Susiurbtas oras filtruojamas pirminiu filtru, tuomet yra talpinamas siurblyje esančioje uždaroje talpoje, kurioje viruso ląstelės nusėda ant kito, specialaus filtro. Šis filtras yra tam tikrą laiką švitinamas HINS spinduliais, kurie sunaikina viruso ląsteles ir tokiu būdu virusas nepatenka į išorę“, – teigia V. Gaidelys.

Ultravioletinių bangų principu veikiantis išradimas į aplinką atiduoda jau švarų, dezinfekuotą orą, taip sumažindamas galimybę užsikrėsti patalpoje esantiems asmenims. Mokslininkas paaiškina, jog efektyviam įrangos naudojimui svarbu įrenginyje esančius filtrus reguliariai keisti, tačiau vieną iš jų – rečiau nei kartą per mėnesį, o kitą – rečiau nei kartą per pusmetį.

Skaidrus apsauginis barjeras

Šalia šio išradimo, mokslininkų komanda sukūrė „SSK SDE-2“ barjerinį modulį, atskirianti pacientą nuo specialisto. Skaidrus barjeras beveik neapriboja matomumo bei leidžia suteikti sveikatos priežiūros paslaugas pacientui sulaikydamas oro lašeliniu keliu plintančių virusų ląsteles.

„Šis rėmelis leidžia teikti, pavyzdžiui, dantų higienos paslaugas, kuomet nuo dantų paviršiaus yra nuvalomos kietosios dalelės, nesibaiminant, jog sveikatos priežiūros specialistas užsikrės paciento galimai nešiojamu virusu. Kietosioms dalelėms nusėdus ant pacientą ir odontologą skiriančio barjero, rėmelyje integruotų UV spinduliuotę skleidžiančiomis lempomis barjeras dezinfekuojamas“, – aiškina KTU mokslininkas.

Įtaiso gamybai buvo pasirinktas specialus stiklas, kuris yra atsparus UV bangų ardomajam poveikiui, tačiau leidžia sunaikinti ant jo patekusias viruso ląsteles.

Seilių nusiurbimo įrenginys

Trečiasis mokslininkų išradimas – „SSK SDE-3“ seilių nusiurbimo kanalo dezinfekavimo modulis. Įprastai teikiant odontologines paslaugas, seilės bei kiti surenkami skysčiai nuteka į bendrą nuotekų sistemą, iš kurios vėliau patenka į aplinką. Šis išradimas leis dezinfekuoti šiuos skysčius bei užtikrinti, jog viruso ląstelės nebesklistų.

„Sukurtą modulį galima integruoti į jau turimas odontologines sistemas siekiant dezinfekuoti skysčius prieš jiems patenkant į bendrą nuotekų sistemą: HINS spindulius skleidžiantys šaltiniai yra įterpiami į talpą, kurioje renkasi surinkti skysčiai bei per atitinkamą laiką juos dezinfekuoja“, – teigia V. Gaidelys.

Sukurtoje odontologinėje įrangoje naudojamų UV spindulių stiprumas nėra tinkamas žmogaus odos dezinfekcijai, mat jų koncentracija gali sukelti odos pažeidimus, todėl technologija buvo pritaikyta naudojimui uždaroje talpoje – siurblio, permatomo barjero ar skysčius laikančios talpos viduje.

„Inovacijos efektyvumui nustatyti buvo naudotas plačiai žinomas PGR molekulinis metodas, kurio tyrimai pandemijos metu buvo atliekami nustatyti ar asmuo serga COVID-19 sukelta infekcija. Produktai buvo išbandyti įvairių specialybių odontologų, į kurių pastabas ir patarimus buvo atsižvelgta tobulinant šią inovaciją, todėl įranga buvo kuriama taip, jog neapsunkintų paslaugas gaunančio paciento patirties ar jas teikiančio sveikatos priežiūros specialisto darbo“, – teigia KTU EVF profesorius.

Laukiama patento

V. Gaidelio teigimu, vienuolikos mokslininkų komandai inovaciją sukurti pavyko per mažiau nei metus: „Iš tiesų buvo daug iššūkių ir ypač intensyvaus darbo valandų, kurios lėmė, jog užsibrėžtas tikslas yra pasiektas ir galbūt net viršijo lūkesčius“.

Šiuo metu sukurta inovacija yra komercializavimo etape – laukiama patento, kuris leistų pristatyti produktą rinkai. Mokslininkas teigia, jog odontologinė įranga bus prieinama daugeliui verslų: produktų kaina bus konkurencinga.

„Kadangi su pandemijos keliamais iššūkiais susidūrė visas pasaulis, mūsų produktas skirtas globaliai rinkai. Jis iš karto konkuruoja su pasaulio rinkoje esančiais sprendimais“, – sako V. Gaidelys.

Nors mokslininkų komanda savo sukurtą įrangą jau pristatė Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) esančioms įmonėms, neatmeta galimybės savo sukurtas inovacijas išvysti ir Lietuvos odontologų kabinetuose.

„Pasirinkome JAV rinką, nes ši rinka labai imli inovacijoms ir yra pasirengusi į jas investuoti, o masinei produktų gamybai reikalinga gamybinė bazė ir patirtis perimant inovacijas. Vis dėlto, JAV mes neapsiribojame – produktą platinsime ir Europos Sąjungoje“, – teigia KTU EVF profesorius.

Plačiau skaitykite publikacijoje: https://doi.org/10.3390/su15032664




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama