GIPL – tai pirmoji ir vienintelė Lietuvos gamtinių dujų jungtis, sujungianti mus su Vakarais. Šis projektas vertinamas ir kaip energetinio saugumo priemonė, ir kaip dar vienas energijos tiekimo šaltinis, sudarantis galimybę įsigyti pigesnių dujų iš Europos visos dujų rinkos, ir praplėsti SGD terminalo galimybes, tiekiant dujas Europos rinkai. Šio strategiškai svarbaus projekto automatizacijos dalį atliko Lietuvos įmonė „Elsis TS“.
„Elsis TS“ nuotr.
GIPL dujotiekis, kuriuo dujos teka abiem kryptimis, driekiasi nuo Jauniūnų dujų kompresorių stoties (DKS) Širvintų rajone iki Holovčycių DKS Lenkijos pusėje. Informacinių ir ryšio technologijų bei inžinerinių sprendimų srityse veikianti įmonė „Elsis TS“ darbus atliko visuose rekonstruojamuose ir naujai statomuose su GIPL projektu susijusiuose objektuose.
Atnaujinant Jauniūnų dujų kompresorių stotį, „Elsis TS“ rekonstravo technologinę aikštelę su dujų slėgio reguliavimo mazgu: buvo išplėsta ir įrengta procesų valdymo ir automatizavimo sistema, atnaujintas kompresorinės stoties valdymo algoritmas. 160 km GIPL ruože yra įrengta 18 magistralinio dujotiekio uždarymo įtaisų aikštelių. „Elsis TS“ šiuose objektuose įdiegė nuotolinio valdymo sistemą, atliko „Amber Grid“ centrinės dispečerinės sistemos išplėtimo programavimo darbus.
„SCADA (angl. Supervisory Control and Data Acquisition System) sistema valdo didelį magistralinių dujotiekių tinklą bei sudėtingus jo technologinius įrenginius, užtikrindama pačius aukščiausius patikimumo ir saugumo reikalavimus“, – pasakoja įmonės „Elsis TS“ vykdomasis direktorius Žydrūnas Pikutis.
Daugiausiai darbų įmonė atliko naujai pastatytoje Santakos dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stotyje, kuri tarnaus kaip vartai dujoms patekti į Lietuvą ir į Lenkiją. Stotyje „Elsis TS“ specialistų įdiegtos sistemos ją padarė visiškai automatizuotą, valdomą ir kontroliuojamą iš Dispečerinio centro. Stotyje įrengtos ne tik procesų valdymo ir automatizavimo sistemos, bet ir pastato vidaus elektroninių ryšių sistemos, įrengta ir sertifikuota dujų komercinės apskaitos sistema. Papildomai įdiegta dujų sudėties chromatografų sistema, kuri leidžia greitai gauti dujų cheminės analizės rezultatus.
„Elsis TS“ nuotr.
„Kadangi GIPL yra strategiškai svarbus projektas, buvo imtasi priemonių kibernetinei saugai užtikrinti, – pasakoja Ž.Pikutis. – Nuo Santakos dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stoties iki pirmojo Lenkijoje esančio čiaupų mazgo įrengėme 18 km optinį kabelį ir ryšių įrangą duomenims iš AB „Amber Grid“ į Gaz System S.A. (Lenkijos dujų operatorius) perduoti. Vienkrypčio duomenų perdavimo šliuzas su ugniasiene sistema duomenis perduoda tik į vieną pusę, įsilaužti į tokią sistemą neįmanoma.“
Įgyvendinant GIPL automatizavimą, buvo naudojama patikima pasaulyje žinomų gamintojų technologinė įranga. Lietuvos įmonė „Elsis TS“ taip pat yra sukaupusi didelę šių specifinių darbų patirtį. Vienas iš tokių projektų buvo Suomiją ir Estiją sujungęs dujotiekis „Balticconnector“, kuris kartu su GIPL galutinai užbaigė rytinės Baltijos pakrantės dujų rinkos izoliaciją. Šiuose projektuose, „Elsis TS“ vykdomojo direktoriaus Ž.Pikučio žodžiais, įmonė pritaikė visa, kas yra geriausio, patikimiausio ir moderniausio pasaulio rinkose.
Viena svarbiausių pasaulio tendencijų, kuri realizuota ir „Balticconnector“, ir GIPL, – automatinis valdymas, autonomiškumas, kurie užtikrina dujų tiekimą nedalyvaujant žmogui.
Pirmą kartą „Elsis TS“ įdiegė kibernetinėms atakoms atsparią vienkrypčio duomenų perdavimo šliuzo su ugniasiene sistemą. Įmonė šią sistemą siūlys ir kitiems savo klientams, nes kibernetinis saugumas yra viena iš aktualiausių šio laikmečio problemų.