Viena Lietuvos mažmeninės degalų rinkos lyderių, Kanados kapitalo bendrovė „Circle K“ investuoja į nuosavus švarios elektros energijos gamybos pajėgumus. 2021 metų gruodį tinklas 7-iose savo degalinėse už daugiau kaip 134 tūkst. eurų įrengė pirmąsias saulės elektrines, kurios jau gamina elektrą ant degalų kolonėlių stoginių ir parduotuvių stogų.
Pirmuoju etapu saulės elektrinės įrengtos trijose degalinėse Vilniuje, vienoje degalinėje Kaune, dviejose degalinėse Kryžkalnyje ir Panevėžio aplinkkelio degalinėje.
„Circle K Lietuva“ perka ir naudoja tik 100 proc. žaliąją elektrą, tačiau nuosekliai siekiame tikslo pereiti prie išimtinai vietinių atsinaujinančios energetikos šaltinių. Ant degalinių stoginių ir stogų veikianti saulės elektrinė degalinei užtikrins daugiau kaip dešimtadalį jai reikalingo elektros kiekio. Nors tinklo mastu jos nebus ypač reikšmingos – pagamins apie 1 proc. metinio elektros poreikio, tačiau mums yra svarbu, kad nuosavi elektros pajėgumai prisidėtų prie žaliųjų elektros šaltinių plėtros šalyje bei mūsų pačių kaštų valdymo. Tai yra pirmosios saulės degalinės mūsų tinkle ir jos leis mums įvertinti panašaus tipo projektų potencialą“, – sako bendrovės tinklo plėtros ir vystymo direktorius Zigmantas Kepalas.
Degalinių tinklo pasirinktų saulės elektrinių standartizuota galia sudaro 29,97 kilovatų piko (kWp). Jos per metus pagamins apie 29 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) žaliosios elektros. Elektrinės įrengtos bendradarbiaujant su įmone „Reenpro“, atstovaujančia JAV gaminamus modulius „SunPower“, pasirinkti vokiški įtampos keitikliai „SMA Solar“.
Skaičiuojama, kad per 20 metų nuosavos saulės elektrinės padės „Circle K“ anglies dvideginio emisijų išmetimą sumažinti 52 tonomis.
Degalinių tinklas pirmąsias degalines saulei įdarbinti rinkosi pagal tai, ar jos turi ne tik pakankamai dideles, bet ir į pietų pusę pasuktas stogines. Apie 70 proc. „Circle K“ įsigytų saulės modulių sumontuota ant stoginių, likusi 30 proc. dalis – ant degalinių parduotuvių stogų.
„Degalinių parduotuvių stogai saulės moduliams gali būti naudojami tik iš dalies, nes ant jų jau yra kitos įrangos. Ji ne tik užima plotą, bet ir gali mesti šešėlį ant saulės modulio. Tuo tarpu degalų kolonėles dengiančios stoginės yra visiškai laisvos, todėl jas efektyvu paskirti elektrinės moduliams, parduotuvės stogui paliekant elektrinės „likutį“. Gruodį visos 7-ios mūsų saulės elektrinės buvo prijungtos prie tinklo, pradėjo gaminti elektrą, o mes jau ėmėme naudoti ją savo reikmėms“, – teigia Z. Kepalas.
2021 metais „Circle K“ 5 megavatų (MW) galingumo „Green Genius“ saulės elektrinių parke Šiauliuose savo reikmėms įsigijo 2 MW pajėgumų, kurie per 5 metus tinklui leis išvengti 6 tonų anglies dvideginio emisijų. Jų užtenka maždaug trečdaliui tinklo elektrinių, kurioms, priklausomai nuo saulės parke pagaminamos elektros apimčių, tiekiama nuo 30 proc. iki 100 proc. energijos.
Tuo tarpu trūkstamo žaliosios elektros kiekio tiekimą garantuoja dabartinis elektros tiekėjas „Enefit“.
100 proc. „Circle K“ akcijų priklauso Kanados „Alimentation Couche-Tard“.