„Lidl Lietuva“ ir toliau stengiasi organizacijos veiklą vystyti kuo tvariau ir trigubina ant prekybos tinklo parduotuvių įrengtų saulės elektrinių tinklą. Šią vasarą keturiuose Lietuvos miestuose bus įrengtos dar devynios saulės elektrinės, generuosiančios žalią energiją.
„Mūsų veiklos tvarumas – vienas pagrindinių prekybos tinklo prioritetų, todėl nuolat stengiamės ne tik atrasti naujų būdų, kaip saugoti mūsų planetą, bet ir tęsiame bei plėtojame pasiteisinančias iniciatyvas. Saulės elektrinės – vienas efektyviausių būdų, padedančių ne tik taupyti sunaudojamą energiją, bet ir generuoti ją patiems. Iki šiol tokios elektrinės buvo instaliuotos ant trijų „Lidl“ parduotuvių stogų Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose, tačiau jau šią vasarą žalią energiją gaminantys įrenginiai atsiras ant dar devynių parduotuvių stogų“, – sako „Lidl Lietuva“ Centrinės tarnybos vadovas Marius Kybartas.
Keturios iš devynių saulės elektrinių dar šią vasarą bus arba jau yra įrengtos Vilniuje esančiose „Lidl“ parduotuvėse (Ateities g. 4A, Stanevičiaus g. 2A, Virbeliškių g. 2, Kapsų g. 1), trys – Klaipėdoje (Tilžės g. 56B, Taikos g. 66B, Smiltelės g. 19) ir po vieną saulės elektrinę Kaune (Baršausko g. 66B) bei Elektrėnuose (Sabališkių g. 1D). Jų galingumas svyruoja nuo 76 kW iki 100 kW.
Kol kas per visą veikimo laikotarpį, anksčiau įrengtos trys saulės elektrinės leido sutaupyti 293 tonas CO2.
Elektrinių įrengimas pareikalavo kruopštaus planavimo
Pasak saulės elektrines ant „Lidl“ parduotuvių stogų įrengiančios įmonės „Eternia Solar LT“ vadovo Andriaus Džiaugio, tvarumas neturėtų apsiriboti tik vienkartinėmis iniciatyvomis, o šis prekybos tinklas yra puikus atsakingo požiūrio į aplinką pavyzdys bet kuriam verslui.
„Ieškoti galimybių mažinti savo įtaką aplinkai reikėtų nuolat, o „Lidl“ net vykdydami daugybę tvarumo iniciatyvų, nuolat siekia tapti dar žalesniais. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie šio organizacijos tikslo ir įrengti net 9 naujas saulės elektrines ant prekybos tinklo parduotuvių stogų“, – sako A. Džiaugys.
Jo teigimu, pasiruošimo ir paties saulės elektrinių darbai pareikalavo išskirtinio planavimo: „Kadangi parduotuvių stogai turi specifinę dangą ir nuožulnių kampų, būtina užtikrinti, kad balastinė saulės modulių konstrukcinė sistema neslinktų žemyn. Atlikome detalius skaičiavimus, įvertinome galimas vėjo bei sniego apkrovas stogams konkrečiuose regionuose ir radome sprendimą naudoti ankerius, kurie konstrukcijoms neleis slysti žemyn, o balastas konstrukcijas su moduliais laikys prispaustas prie stogo. Todėl visos „Lidl“ saulės elektrinės laikysis tvirtai ir veiks užtikrintai bei efektyviai.“
Energiją tausoja įvairiais būdais
„Lidl Lietuva“ Centrinės tarnybos vadovas pratęsia, kad ant „Lidl“ parduotuvių stogų įrengtos saulės elektrinės – ne vienintelis tvarus vartojimo būdas prekybos tinkle.
„Pavyzdžiui, Tauragėje įsikūrusioje parduotuvėje esame įrengę geoterminio šildymo sistema, o logistikos centras ir didžioji dauguma mūsų parduotuvių visoje Lietuvoje įvertinti EDGE žaliųjų pastatų sertifikatu. Jis patvirtina, kad pastatai energiją naudoja efektyviai ir yra draugiški aplinkai. Taip pat energijos suvartojimą sumažinti leidžia ir LED apšvietimas, rekuperacinė vėdinimo sistema bei šilumos siurbliai, nuo pat starto Lietuvoje perkame tik elektros energiją, pagamintą iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Be to, net pirmųjų parduotuvių statybų metu jau naudojome naujausias technologijas, leidžiančias sumažinti energijos vartojimą ir neigiamą poveikį aplinkai“, – sako M. Kybartas.
Anot jo, siekiant kaip įmanoma labiau sumažinti energijos vartojimą ilguoju laikotarpiu ir taip prisidėti prie klimato kaitos stabdymo bei į aplinką išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo, būtina stebėti energijos rodiklius.
„Nuolat sekame ir analizuojame mūsų veikloje sunaudojamos energijos kiekius. Jei sąnaudos auga, iškart ieškome priežasčių, kodėl taip atsitiko, bandome rasti sprendimus, kurie padėtų šias sąnaudas sumažinti. Pavyzdžiui, taip buvo nuspręsta pusvalandį prieš parduotuvės atidarymą, kol vyksta pasiruošimo darbai, apšvietimą parduotuvėse naudoti taupymo režimu. Be to, siekdami prisidėti prie aplinką tausojančios infrastruktūros kūrimo bei skatinti ekologiškų transporto priemonių plėtrą, šalyje esame įrengę penkias nemokamas elektromobilių akumuliatorių įkrovimo stoteles“, – teigia pašnekovas.
Šiuo metu Lietuvoje iš viso veikia 55 prekybos tinklo parduotuvės 22-juose šalies miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Alytuje, Marijampolėje, Kėdainiuose, Telšiuose, Kretingoje, Mažeikiuose, Tauragėje, Jonavoje, Panevėžyje, Ukmergėje, Utenoje, Plungėje, Palangoje, Elektrėnuose, Visagine, Šilutėje, Radviliškyje bei Vilkaviškyje.