Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 - Elektronika, automatika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Organizaciniai
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Vykdomi projektai » Elektronika, automatika Dalintis | Spausdinti

Lietuviai – geidžiami partneriai kuriant aukštąsias technologijas kosmosui ir gynybai

Publikuota: 2020-12-30 14:21
Tematika: Elektronika, automatika
Vykdytojai: Profesionalai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Kosmoso ir gynybos industrijoje Lietuvos vardą pastaraisiais metai garsina Baltijos pažangių technologijų institutas. Aukšto dažnio elektroniką kurianti ir mašininio mokymo, dirbtinio intelekto bei virtualios papildytos realybės taikymu užsiimanti privati mokslo įstaiga šiuo metu su partneriais dalyvauja keliuose itin reikšminguose kosmoso ir gynybos srities projektuose.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kosmoso ir gynybos industrijoje Lietuvos vardą pastaraisiais metai garsina Baltijos pažangių technologijų institutas (BPTI). Aukšto dažnio elektroniką kurianti ir mašininio mokymo, dirbtinio intelekto bei virtualios papildytos realybės taikymu užsiimanti privati mokslo įstaiga šiuo metu su partneriais dalyvauja keliuose itin reikšminguose kosmoso ir gynybos srities projektuose. Jų dėka ateities ekonomikoje Lietuva gali būti svarbus žaidėjas. „Džiaugiamės, kad Lietuvos verslo ir mokslo atstovai aktyviai įsitraukia į tarptautinius projektus, kurie leidžia iš esmės transformuoti Lietuvos ekonomiką, pakreipti ją inovacijų kūrimo linkme ir suteikia galimybę Lietuvai tapti svarbia žaidėja ateities pasaulio ekonomikoje“, – teigia Mokslo, inovacijos ir technologijų agentūros (MITA) vadovas Gintas Kimtys.

Lietuviai – geidžiami partneriai kuriant aukštąsias technologijas kosmosui ir gynybai
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Postūmį davė Ukrainos įvykiai

„Jau nuo Ukrainos įvykių domėjomės, kaip, būdami mokslininkai, inžinieriai, galime prisidėti ir stebėjome, kokios iniciatyvos vyksta Europoje, kokios technologijos kuriamos“, – sako mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros paslaugas teikiančio instituto vadovas dr. Tomas Žalandauskas.

Jis pasakoja, kad iš pradžių dalyvavo gynybinės tematikos renginiuose: „Važiuodavome ir patys proaktyviai siūlėmės. Atėjo pirmi kontaktai, įsijungėme į bendras veiklas. Kadangi gynybinio sektoriaus korporacijos, su kuriomis užsimezgė bendradarbiavimas, dirba ir saugumo srityje, matydami mūsų technologines galimybes jie pradėjo kviesti dirbti kartu“.

Aktyviai partnerių tinklą kurti BPTI pradėjo prieš 3-4 metus. Šiuo metu saugumo srityje institutas bendradarbiauja su Švedija, Italija, Vokietija, Ispanija, Prancūzija, Olandija, Jungtine Karalyste, Graikija, Rumunija, Estija Lenkija, Latvija bei kitomis ES šalimis. Iš saugumo į kosmoso sritį, kurioje šiuo metu taip pat vykdo tarptautinį bendradarbiavimą, institutas atėjo turėdami tikslą tapti vienu iš nedaugelio Europos spartaus ryšio sistemų tiekėjų. Tai ypač sutampa su BPTI vykdoma veikla – aukštadažne elektronika bei dirbtiniu intelektu (AI). Dar neseniai kosmoso rinkoje buvęs naujoku, 2019 m. vykusiame Europos kosmoso agentūros (EKA) Europos bendradarbiaujančios valstybės (European Cooperating State – ECS) plano (Plan of European Cooperating State – PECS) konkurse institutas sėkmingai dalyvavo jau trečią kartą.

Kuria palydovinėms ryšio sistemoms skirtus komponentus

Dėl nuolatinio naujų technologijų vystymosi bei vis didėjančių duomenų kiekių, ryšio sistemų tobulinimas yra nesibaigiantis procesas. Pagal šiuo metu vykdomus „UW Rx Front-End“ ir „UW Tx Front-End“ projektus BPTI kuria itin sparčiam duomenų perdavimui skirtas mikroschemas – elektroniką ryšio sistemoms su palydovais.

Šiuo metu pagal PECS konkursus vykdomiems projektams įgyvendinti BPTI yra skirtas virš 400 tūkst. Eur finansavimas. Viename šių projektų BPTI konsultuoja partneris UAB „Nanoavionika“, didžiausias Baltijos šalyse nano palydovų gamintojas.

Puikūs rezultatai džiugina dar projektams nesibaigus, kai kurie iš jų jau yra pristatyti konferencijose bei artimiausiu metu bus publikuojami moksliniuose žurnaluose. BPTI aukštadažnės elektronikos grupės vadovo Manto Sakalo teigimu, integriniai grandynai yra naudojami labai plačiai, tad nenuostabu, kad kosmoso rinkai kuriami komponentai yra aktualūs visiems įrenginiams, kur reikalinga itin didelė duomenų perdavimo sparta. BPTI sukurti elektroniniai komponentai susilaukia didelio tarptautinių organizacijų dėmesio.

„Domisi Europa, NATO šalys. Iš amerikiečių gavome pasiūlymų dėl taikymo sričių. Jau sulaukėme užklausų įsigyti tam tikrų komponentų, pavyzdžiui žematriukšmių plačiajuosčių stiprintuvų“, – naudinga instituto veikla džiaugiasi M. Sakalas. Per instituto atžalinę (angl. spin-off) įmonę į rinką juos planuojama pateikti jau kitąmet.

Beje, šį rudenį vykusiam dar vienam – EKA PECS 6-ajam kvietimui BPTI su dviem noriai prisijungusiais užsienio partneriais pateikė dar vieną paraišką, skirtą palydovinio ryšio 5G sistemai išvystyti.

Dalyvaus vystant ateities bevielio 6G ryšio, aukšto efektyvumo sistemą

Kitas itin svarbus instituto pasiekimas – programoje „Horizontas 2020“ ką tik laimėtas Europos inovacijų tarybos (EIC) projektas „HERMES“. Jo metu bus kuriama 6G komunikacijai skirta, ateities bevielio ryšio komunikacijų standartus atitinkanti aukšto efektyvumo sistema. Viena iš galimų kuriamos technologijos taikymo sričių – gynyba.

„Turime sukūrę sprendimą, kaip konstruojant duomenų apdorojimo technologijas galima išgauti žymiai geresnius parametrus. Projektas mums labai įdomus, nes prisijungėme ankstyvoje stadijoje ir šiame konsorciume esame vieni svarbiausių žaidėjų“, – sako M. Sakalas.

4 metus truksiantį projektą BPTI įgyvendins kartu su partneriais iš Prancūzijos – Bordo universitetu bei Atominės ir alternatyvios energijos komisijos laboratorija „CEA-LETI“, Belgijos Leveno katalikiškuoju universitetu, Austrijos Silicio laboratorija „SAL“ bei Graikijos gynybos srities kompanija „Intracom Defence“. Konsorciumo patarėjų taryboje dalyvauja ir viena pažangiausių Europos puslaidininkių gamintojų Vokietijos IHP SOLUTIONS GmbH, potenciali mūsų sukurtų mikroschemų gamintoja bei robotikos įmonė iš Lietuvos UAB „Factobotics“.

Manoma, kad tai vienas iš projektų, kurių metu vystomos technologijos sudarys pagrindą Europos konkurencingumui vystant 6G technologijas ir Lietuvai padės ateities ekonomikoje tapti svarbiu žaidėju.

Projekto finansavimo sutartis pasirašyta 2020 metų gruodžio 21-ą dieną. Prototipo teks palaukti apie 4 metus, o komerciškai aktualių rezultatų galima tikėtis po 6-10 metų

Didžiausias lūkestis valstybei – geopolitinio balanso išlaikymas

„Ir kosmoso, ir gynybos srityje iššūkiai panašūs“, – įsitikinęs BPTI vadovas dr. Tomas Žalandauskas. Lietuvai svarbu tiek karinis bendradarbiavimas su JAV, tiek dalyvavimas Europinėse struktūrose, tad Lietuvos užsienio politikos prioritetuose svarbus stabilumas ir tęstinumas – kol kas geopolitinį balansą išlaikyti pavyksta.

Antras svarbus momentas – žmogiškieji resursai. Vykstant industrinei integracijai, valstybei tenka priežiūros ir bendrų poreikių su kitomis šalimis formulavimo funkcijos. BPTI vadovas pabrėžia pastebintis konstruktyvų Krašto apsaugos ministerijos požiūrį, tačiau dar reikia stiprinti administracinius pajėgumus, kurie, beje, šioje srityje atsiperka itin greitai.

Trečiuoju lūkesčiu dr. T. Žalandauskas įvardina valstybės indėlio mechanizmo sukūrimą. „Vidiniais resursais Lietuva savarankiškai kurti šiuolaikinių gynybinių sistemų, be abejo, tikrai nesiims, bet piniginis ko-finansavimas technologijų kūrimo procese gali būti labai aktualus“.

Ambicija – būti vakarietiškos civilizacijos gynybos industrinio komplekso dalimi

Paklaustas apie ambicijas gynybos ir kosmoso srityse, dr. Tomas Žalandauskas sako, kad instituto tikslas – visiškas Lietuvos integravimas į tarptautines organizacijas. „Dalyvaujame Europos Sąjungos, NATO struktūrose, vyksta bendros pratybos, misijos su sąjungininkais – tad ir politinė, ir karinė integracija vyksta. Tačiau gynybos industrinė dalis dar mažai išvystyta, Lietuvos mokslas ir verslas turi būti geriau integravęsis į naujų ginkluotės sistemų kūrimą, taip pat turime aktyviai dalyvauti planavime, palaikyme, naudojime, užtikrinti prieigą prie naujausių technologijų. Norisi matyti ir šia prasme integruotą Lietuvą – būti vakarietiškos civilizacijos gynybos industrinio komplekso dalimi“.

Jo teigimu, jau judame ta kryptimi: „Dalyvaujame NATO mokslininkų grupėse, Europos gynybos agentūroje ir klasterių iniciatyvose, stengiamės ne tik integruotis, bet ir inicijuoti naujos kartos dalykus, būti lyderiais. Gynybos srityje, kur klausimai gana jautrūs, Vakarų Europa į mus žiūri atsargiau. Savaime Lietuva niekam nieko nesako – turi rodyti, ką esi padaręs ir įtikinti, kad esi naudingas. Užtrunka laiko, kol reikalai išsijudina“.

„Baltijos pažangių technologijų institutas yra svarbi Lietuvos kosmoso ir gynybos bendruomenės dalis, o nacionaliniu ir tarptautiniu mastu vykdoma veikla, užmegztos partnerystės puikiai parodo, kad Lietuvos verslas ir mokslas geba atrasti savo vietą Europos ir pasaulio arenoje bei kartu su svarbiausiais pramonės žaidėjais spręsti aktualiausius iššūkius, – sako Lietuvos kosmoso biuro, įsikūrusio Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA), koordinatorė Eglė Elena Šataitė. – Kartu šiuose sektoriuose tradiciškai svarbus išlieka valstybės vaidmuo, todėl valdžios institucijų atsakomybė yra visapusiškai prisidėti prie kosmoso, gynybos ir saugumo sektorių plėtros, integracijos į tarptautines struktūras“.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama