Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje (VKJ) pradedami pirmi karštieji bandymai. Modernios ir itin efektyvios jėgainės bandymų laikotarpiu bus tikrinama, ar sistemos yra paruoštos gaminti šilumos ir elektros energiją.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Jėgainės technologinės įrangos bandymai pirmiausia pradėti atliekas naudosiančiame katile, o bandymams šiuo metu naudojamos tik gamtinės dujos. Tarp energetikų toks jėgainės statybų etapas vadinimas „pirmąja liepsna“. Vėliau, kai jėgainės technologiniai procesai bus suderinti ir visi įrenginiai veiks kaip numatyta projekte, į jėgainę bus atvežtos pirmosios atliekos.
„Jėgainės statybos dar tebevyksta, tačiau moderni įranga jau sumontuota, specialistų komanda surinkta, todėl pereiname į technologinių įrenginių „karštųjų“ bandymų etapą. Tai yra būtina ir svarbi projekto įgyvendinimo dalis, skirta patikrinti jėgainės įrangą ir sustyguoti personalo darbą“, – teigia VKJ generalinis direktorius Saulius Barauskas.
Bandymų periodas truks iki metų pabaigos. Nuo spalio mėn. darbo valandomis iš jėgainės teritorijos gali sklisti neįprasti garsai, kurie primins ypač garsų šniokštimą, taip pat bus matomi baltų dūmų ratilai. Jėgainės atstovai iš anksto atsiprašo už galimus nepatogumus apylinkėse dirbančių ar gyvenančių žmonių.
Bandymų metu kogeneracinės jėgainės personalas bendradarbiauja ir užtikrina galimybę visuomenės sveikatos bei aplinkos apsaugos valstybinę priežiūrą vykdančioms institucijoms betarpiškai stebėti jėgainėje vykstančius bandymus.
VKJ pradėjus veiklą, bendra jėgainės elektrinė galia sudarys apie 100 MW, o šiluminė galia – apie 240 MW. Jėgainėje įdiegti ypač modernūs ir šiuolaikiški dūmų valymo įrenginiai, kurie užtikrins visiškai saugią energijos iš atliekų ir biokuro gamybą. Ši jėgainė per metus pagamins apie 40 proc. Vilniaus miestui reikalingo ir centralizuotai tiekiamo šilumos kiekio. Užbaigus statybas, pagal pritaikytas aplinkosaugines bei energijos gamybos technologijas, VKJ bus viena moderniausių tokio tipo jėgainių visoje Europoje.
Planuojama, kad VKJ naudinga energija mūsų namams ir pramonei pavers net 160 tūkstančių tonų atliekų, kurios kitu atveju patektų į sąvartynus ir terštų aplinką. VKJ naudinga energija bus verčiamos nepavojingos po rūšiavimo likusios ir perdirbti netinkamos komunalinės atliekos.
VKJ statybos projektą įgyvendina tarptautinė energetikos bendrovė „Ignitis grupė“. Projektas įgyvendinamas iš Europos Komisijos skirtų lėšų (iki 140 mln. eurų), Europos investicijų banko paskolos (iki 190 mln. eurų) bei nuosavų grupės lėšų. Visa statomos jėgainės projekto vertė siekia apie 350 mln. eurų.