KTU mokslininkai sukūrė ir praktiškai pritaikė modernią atsinaujinančių energijos šaltinių sistemą. Unikalus projektas pelnė pasaulinį įvertinimą „Energy Globe Award“ apdovanojimuose. Dėl tokio pripažinimo šiemet varžėsi pustrečio tūkstančio inovatyvių idėjų iš daugiau kaip 180 pasaulio šalių.
Saules baterijos ant KTU stogo
Taupo ir tausoja aplinką
Pernai Kauno technologijos universiteto IX rūmų pastatų komplekso stogą uždengė čia įrengta saulės jėgainių sistema. Vieneri metai tapo pakankamu laiko tarpu, kad idėjos autoriai įsitikintų savo projekto rezultatyvumu. Nuo šiol energetiniai poreikiai patenkinami kur kas efektyviau ir ekonomiškiau. Be tiesioginės naudos taupant kaštus, naujoji technologija gerokai prisideda tausojant aplinką.
Prestižinį apdovanojimą aplinkosaugos srityje pelniusi KTU Elektros ir elektronikos fakulteto (EEF) idėja sulaukė solidaus pripažinimo tarp 2500 šiemet konkursui pateiktų projektų.
„Šis projektas išsiskiria savo unikalumu. Buvo sukurtas sprendimas apjungiantis kelis energijos šaltinius. Universiteto pastatų charakteristikos išnaudotos taip, kad maksimaliai būtų įgalinta saulės energija ir sudarytos galimybės kaupti šiluminę energiją, kuri naudojama pastatų šildymui kai to reikia“, – teigė KTU EEF Energetikos sistemų katedros vedėjas prof. Saulius Gudžius.
„Energy Globe Award“ kasmet vertina ir renka pažangiausius projektus bei kampanijas aplinkos apsaugos ir visuomenės informavimo srityse. Pagrindinis prioritetas čia skiriamas CO2 emisijos mažinimui ir atsinaujinantiems energijos ištekliams, siekiant prisidėti prie klimato kaitos stabdymo.
Ateities technologijų lyderis
„Visi žino, kad energetika keičiasi ir apsirūpinimas energija netrukus bus kitoks. KTU, kaip universitetas, turi būti pavyzdys bei ateities technologijų lyderis, sudarantis galimybę mokytis realiomis sąlygomis. Per praktiką rodome studentams, kaip siekti pokyčių, kurti ir įgyvendinti inovacijas. Juk universitetas pirmiausia turi švietėjišką misiją.
Įrodydami, kad tokie projektai yra realūs ir ateityje taip galima apsirūpinti energija, padedame visuomenei greičiau apsispręsti ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo bei naujos energetinės sistemos kūrimo. Tikime, kad tokia technologija užtikrins pakankamus energijos resursus, bus saugi ir tausojanti aplinką“, – tęsė S. Gudžius.
Unikalaus projekto idėjos autoriai dr. Jonas Vanagas ir dr. Jurgita Černeckienė pripažįsta, kad pirminė idėja skambėjo kaip iššūkis, o jos įgyvendinimas atrodė novatoriškas, gana rizikingas. Modernizuojant KTU šilumos ir elektros ūkį, buvo pasitelkti moderniausi ir inovatyviausi sprendimai. Pasak J. Vanago, ir nors atrodė, kad kai kurie sprendimai „peršoka“ keletą metų į priekį, projekto sėkme buvo neabejojama nuo pat pradžių.
S. Gudžius pelnytu pripažinimu dalinasi ir su rangovu, svariai prisidėjusiu įgyvendinant techninę projekto dalį. Saulės jėgainę ant KTU Statybos ir architektūros fakulteto pastatų komplekso sumontavo bendrovė UAB ”Via Solis“.
„Itin inovatyvų projektą komisija įvertino teigiamai ir tai tapo puikiu pavyzdžiu, kaip galima kurti hibridines sistemas. Parodėme kryptį, kuria Europa ir veikiausiai visas pasaulis žengs jau netolimoje ateityje. Smagu, kad KTU vardą išgirsta, pamato ir visuomenė sužino, jog energetikos srityje tai yra inovatyvių idėjų generavimo vieta“, – pabrėžia projekto iniciatoriai.
Atspirties taškas tolesnei plėtrai
Šiuo metu ant KTU IX rūmų pastatų stogų įrengti saulės energijos elementai ir sumontuota sistema, integruojanti saulės energiją, jos kaupimą ir srautų derinimą. Visas plotas užima 5,5 tūkst. kv. metrų. Jame telpa 1520 fotovoltinių saulės modulių. Universitetas yra apsisprendęs ir toliau diegti bei plėtoti alternatyvios energijos sprendimus.
„2021 m. Universiteto miestelyje saulės elektrinių parką papildysime 4 pastatuose sumontuotomis saulės energijos jėgainėmis, o 2022 metais planuojame papildomai įrengti dar tris. Toks kompleksinis sprendimas Universitetui per metus leis sutaupyti daugiau kaip 150 tūkst. eurų“, – ateities planais dalijosi KTU Turto valdymo ir administravimo departamento direktorius Svajūnas Jakutis.
Analogų Europoje neturintį atsinaujinančiųjų šaltinių projektą finansavo Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (LAAIF), skyręs ES paramą modernių atsinaujinančių šaltinių plėtrai.
Pasak KTU atstovų, pasaulyje tvarios, efektyvios, gamtą ir aplinką tausojančios energetikos idėja sulaukia vis didesnio palaikymo ir pripažinimo. Visuomenė drąsiau keičia savo vartojimo įpročius ir nuostatas apsirūpinant energija. Visa tai tampa savotišku įrodymu, jog einama teisingu keliu.