Eilinį kart viskas prasidėjo prisiskaičius forumiečio Contax puslapyje Audio.Ring.Lt apie šį kultinį mikrofoną. Kiek vėliau teko bendrauti su garso inžinieriais – paaiškėjo, kad yra tokia „šventoji“ mikrofonų trejybe: „Neumann“, „AKG C12“ ir, kaip Jus manote, tarybinis „LOMO 19a19“ (visi lempiniai)... Tiesą sakant, nečiupinėjau nei „Neumann“, nei C12, tačiau kartą, besibičiuliaujant su Šiaulių miesto kultūros namų garso operatoriumi, užmačiau pas jį „19a19“:
Kadangi „etatiškai“ bičiuliaujamės jau porą metų ir pradedam pamažu vienas kitą pamilt, tad pardavė man „19a19“ už simbolinę 100 Lt kainą. Tiesa, kolega mane perspėjo – mikrofono vidus buvo visiškai sugadintas, trūko transformatoriaus ir t. t.
Mano laimei kapsulė (pati mikrofono širdis) buvo sveikut sveikutėlė, beveik nedirbus:
Tai neįkainojamas radinys tokiam tech-geek‘ui kaip aš, tad kapsulės nelaikiau be darbo. Deficitinė lempa, ir kvaila mikrofono konstrukcija (bei išvaizda) paskatino kapsulę panaudot tauresniam „organizme“. Praktiškai visos specifikacijos atitinka „Neumann“, ko gi laukti. Paskatino ir tai, kad pavyko turguj už juokingą kainą gauti „Philips EF86“ pentodų. Taigi, susirandam schemą:
Nusibraižom „pirmo aukšto planą“:
Nusibraižome „antro aukšto planą“:
Nusibraižome maitinimo bloko planą:
Ir perkėlę ant plokštės, metam į rūgštį:
Po kelių valandų pradedame lituoti „pirmą aukštą“:
Darbus mėnesiui sustabdė gigaominės eilės varžų paieškos, bet (dėkui LY1, kuris už simbolinę kainą man pardavė kažkokį karinį prietaisą, su daug rankenėlių ir nušlifuotomis mikroschemų markėm) pagaliau pajudėjom:
Išpjaunam kapsulės laikiklį (nieko gudriau už raudonmedį kolkas nesugalvojau):
Nieko negaišdami prisukam ir „antrą aukštą“:
Iš metalo lauže atsitiktinai rasto EAG „mixerio“ išlupam signalinį 1:6 transformatorių.
Galiausiai – sulipdom viską į krūvą.
Sulankstę iš bronzos dėžutę, surenkam maitinimo bloką (nežinau, kas nutiko nuotraukai, bet „trafo“ kampai tikrai nėra juodi):
Uždedam dangtį nuo neaiškios paskirties prietaiso (gavau dovanų, kai pirkau „trafą“ mosfetui):
Taigi, imamės rimto korpuso gamybos. „Randam“ 50 mm vamzdžio:
Pasiskolinę gabalėlį aptekinam (dėkui Ainiui Štelemėkui už pagalbą):
Išpjovę „langą“, nugruntuojam ir nudažom:
Nuperkam metalo lauže lapelį bronzos iš kažkokio filtro:
Ir pasinaudojame „dviejų vamzdžių“ metodu:
Prie gauto rezultato prilituojame dar vieną tinklo gabalą:
Įpresuojam į vamzdį ir sukišam vidun „žarnas“:
Be galo knieti padainuot, tai imamės nestandartinio laido paieškų. Apžvelgus interneto puslapius, skirtus lempinių mikrofonų savininkams, neradau nieko doro pigiau 50 eurų/m. Matomai, skaitoma, kad jeigu esi pajėgus mokėt už mikrofoną penkiaženkles sumas, tai nuplėš kiek įmanoma iš tavęs ir už laidą. Na, nesu kvailas iš prigimties, tai nuėjau į vietinę muzikos prekių parduotuvę ir nusipirkau (anot pardavėjų) 3 m geriausio simetrinio laido, kuris su visom nuolaidom man kainavo 30 Lt. Parsinešęs „nužievinau“:
… ir sukišau į pintą „kembriką“ su dar dviem laidais (vienas anodui, kitas kaitinimui):
Gerai pamastęs, nutrumpinau laidą iki 2 m, visgi nesinori, kad anodinė įtampa voliotus po kojom. Šiuolaikiniai muzikantai kažkodėl gi labai lepūs… Užlituojam rimtesnius antgalius ir užsandarinam „kembriku“:
Na, vos prijungus, atsidarė žabtai. NET mano balsas skamba gražiai. Švelniai, bet su trupučiu tokio smėliuko, kad šiurpuliukai per nugarą bėga. Gan platus dinaminis diapazonas, nepavyko „perpūst“ rėkiant, traškėt pradėjo tik prikišus prie 100 W gitarinės kolonėlės (paprastai nesu toks žiaurus kondensatoriniams mikrofonams).
Tiesa, tinklelis (ne lempos) kiek rezonuoja prie tokių SPL, bet vis tiek ketinau klijuoti jam iš vidaus akustinį audinį tokių reiškinių dempferiavimui, o ir kapsulė nepridulkės.
Yra vos girdimas 50 Hz fonas, bet tikiuosi išsispręs, kur nors radus įžemintą elektros lizdą. Antrą vertus, vis tiek vokalo įrašams kerpam viską žemiau 100 Hz. Moteriškam balsui (mūsų atveju) – dar daugiau. Jeigu vieną dieną atsipalaidavęs nuo stovo nieko neužmuš (1,5 kg), tai, tikiuosi, greitai www.ail.lt atsiras su juo įrašytų dainų. ;-)
Testas: pasirinkau repą, kad geriau atskleistų mikrofono ataką ir energiją – ak47-testas.wav (2,9 MB).
Diskutuoti galite specialioje šio projekto temoje forume.
Žygimantas Laurutis, Šiauliai. Mob. nr.: 862 806980.