Elektronika.lt
 2025 m. kovo 29 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Kovo 28 d. 17:43
Kiek elektros energijos iš tikrųjų pagamina vėjo elektrinės?
Kovo 28 d. 14:33
„Dacia“ vairuotojams – daugiau patogumo kasdieniame gyvenime: savo telefone ras dar daugiau paslaugų
Kovo 28 d. 11:51
„Eurostat“: pagal žaliosios energijos suvartojimą transporte – Lietuva viena iš paskutiniųjų
Kovo 28 d. 08:19
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)
Kovo 27 d. 20:22
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
Kovo 27 d. 17:53
Lietuviai fizikai Šarpiai: naujausias CERN atradimas priartina prie atsakymo, kodėl egzistuoja materija
Kovo 27 d. 14:36
Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis
Kovo 27 d. 11:23
Ekranų įtaka smegenims: kaip atpažinti, ar jau esate priklausomi?
Kovo 27 d. 08:30
„Sony“ pristato ausines „WF-C710N“ ir papildo „WH-CH720N“ ir „WH-CH520“ naujomis spalvomis
Kovo 26 d. 20:20
Pristatyti naujieji „Oppo F29“ serijos išmanieji telefonai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos

Publikuota: 2025-03-26 08:28
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Susikūrėte el. parduotuvę, investavote į reklamą, optimizavote svetainę paieškos sistemoms ir džiaugiatės augančiais klientų srautais. Ir štai vieną dieną, įvykus kibernetinei atakai, ne tik nuteka jūsų klientų duomenys, bet parduotuvė pašalinama ir iš „Google“ paieškos rezultatų.

El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Tai – ne išgalvotas scenarijus, o jau ir Lietuvos el. parduotuvių realybė. Kokios saugumo spragos dažniausiai lemia kibernetinius išpuolius, ką daryti, kad taip nenutiktų ir ko galime pasimokyti iš kitų užsienio šalių?

Neapsisaugojai? Marš iš „Google“!

2024 m. duomenimis, kibernetinių išpuolių skaičius per pastaruosius penkerius metus pasaulyje išaugo 75 procentais. Baltijos šalyse, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro duomenimis, per pirmą praėjusių metų pusmetį, trečdaliu padaugėjo DDos atakų ir dvigubai išaugo incidentų, kurių metu įsibrovėliai pakeitė svetainės turinį, gavo nuotolinę prieigą prie sistemų ir prisijungė prie administratoriaus teises turinčių vartotojų paskyrų.

El. komercijos ekspertas Ričardas Šmaižys pasakoja, kad šiuo metu kas mėnesį sulaukia bent vienos užklausos dėl bandymų įsilaužti į el. parduotuves, jų duomenų nutekinimo arba veiklos sutrikdymo.

„Ir, deja, tai baigiasi vis skaudžiau. Pavyzdžiui, neseniai per seną, ilgai nenaudotą administratoriaus paskyrą, buvo įsilaužta į vieną vaikiškų žaislų el. parduotuvę, sutrikdyta jos veikla ir, įterpus žalingą kodą, ji buvo pašalinta iš „Google“ paieškos. Kelerių metų įdirbis buvo prarastas per vieną dieną. Anksčiau tai būdavo pavieniai atvejai, o dabar įsilaužimai į el. parduotuves tampa kasdienybe – kas trečia mūsų valdoma el. komercijos platforma patiria mėginimų įsilaužti. Paviešintų duomenų kiekis šiuo metu išaugęs iki tokio masto, kad vien bandymų atspėti administratorių slaptažodžius pasitaiko kas dieną ir po kelis šimtus kartų vienai paskyrai“, – sako bendrovės „PrestaRock“ vadovas.

Jo teigimu, panašių pavyzdžių Lietuvoje netrūksta: dėl nesaugaus administratoriaus slaptažodžio neseniai buvo prisijungta prie vienos sporto drabužių el. parduotuvės ir įdiegtas žalingas kreditinių kortelių duomenis nuskaitantis programinis kodas. Rezultatas – bandymas pavogti klientų pinigus.

Kitas atvejis – pavogta ir paviešinta darbo drabužių įmonės, kuri laiku ir tinkamai neatliko sistemos atnaujinimų, duomenų bazė, įskaitant klientų vardus, pavardes, el. pašto adresus, tad bendrovei teko aiškintis su Valstybine duomenų inspekcija bei rizikuoti baudomis dėl BDAR įstatymo pažeidimo.

Lietuvoje dar trūksta patirties

Ir nors apie kibernetinį saugumą, rizikas ir grėsmes Lietuvoje daug kalbama, el. komercijos verslai vis dar daugiau dėmesio skiria verslo auginimui, o ne apsaugai.

„Mažesnėse įmonėse vis dar vadovaujamasi taisykle, kai kils gaisras, tada ir gesinsime, arba kai pamatysime, kad kaimyno stogas dega. Nors pastebime, kad el. parduotuvės kibernetiniu saugumu rūpinasi labiau, nes jų sutrikimai dažnai tiesiogiai lemia pajamų praradimą, visgi daugiau dėmesio tam skiria didesnės įmonės. Jos įprastai turi didesnį žinomumą, o tai traukia įsilaužėlius, be to, jos yra daugiau priklausomos nuo IT, tad suvokia tokių incidentų riziką tiek el. parduotuvės veiklai, tiek reputacijai“, – sako Lietuvos IT vadovų klubo narys, bendrovės „Altic IT“ vadovas Marijus Strončikas.

Seitumer Curlu, kelerius metus dirbęs IT vadovu didžiosiose Lietuvos įmonėse, o dabar – vieno iš Dubajaus holdingų IT vadovas, paklaustas, kaip skiriasi kibernetinio saugumo situacija Lietuvoje ir Dubajuje, pasakoja, kad ryškiausias skirtumas – patirties stoka.

„Didžiausias iššūkis Lietuvoje – ribota patirtis tiek užkertant kelią, tiek valdant kibernetines atakas. Dubajuje tokios atakos jau senokai tapo kasdienybe, tad čia įmonės tiesiog priverstos diegti kibernetinio saugumo mechanizmus, kad galėtų vykdyti savo veiklą. Sakyčiau, kad tai lemia ir vadovų požiūris – kadangi dauguma supranta, jog tokios atakos neišvengiamos, skiria lėšų kurti procesus, diegti įrankius, apmokyti personalą“, – sako S. Curlu.

Jo teigimu, nors pastaraisiais metais kibernetinio saugumo situacija Lietuvoje gerėja, dar nepriartėjome prie pasaulinių gerųjų praktikų.

„Pavyzdžiui, Dubajuje kibernetinių incidentų prevencija yra kasdienių IT operacijų dalis: reguliariai atliekami sistemų atnaujinimai, stebima infrastruktūra ir operatyviai reaguojama į saugumo incidentus. Vidutinės ir didžiosios įmonės kibernetinį saugumą vertina kaip neatsiejamą veiklos dalį, o mažesnės įprastai samdo išorės ekspertus“, – teigia S. Curlu.

Rekomenduoja nelaikyti pravirų durų

R. Šmaižys rekomenduoja el. komercijos verslams kibernetiniu saugumu pradėti rūpintis dar prieš kuriant el. parduotuvę.

„Kuriant el. parduotuvę, rekomenduojama naudoti kuo mažiau trečiųjų šalių modulių, arba juos pasitikrinti. Rekomenduojame būtinai įdiegti ir papildomų apsaugų – dvigubą autentifikaciją, IP adreso blokavimą, tinkamai sukonfigūruoti ir prižiūrėti serverius, kuriuose saugomi duomenys“, – sako jis.

El. komercijos eksperto teigimu, jau sukūrus el. parduotuvę, taip pat itin svarbu reguliariai atnaujinti naudojamas sistemas bei užkardyti paviešintas klaidas.

„Jeigu laikysime pravertas duris, tik laiko klausimas, kada pro jas pateks piktavaliai. Tad verta nuolat peržiūrėti su saugumu susijusius klausimus, taip pat edukuoti darbuotojus nenaudoti tų pačių slaptažodžių, nesijungti iš nesaugių tinklų, nespausti neaiškių nuorodų. Taip pat – šalinti nenaudojamas administratorių paskyras. Laiku neįgyvendinus šių priemonių ar nesutvarkius esamų saugumo skylių, pasekmės gali būti skaudžios – pavyzdžiui, el. parduotuvės pašalinimas iš organinių „Google“ paieškos rezultatų“, – sako jis.

M. Strončikas priduria, kad kuriant el. parduotuvę, rekomenduojama aiškiai apsibrėžti, kas rūpinsis jos saugumu.

„Svarbu atskirti, ar veikla bus vykdoma per nuosavą el. parduotuvę, sukurtą naudojant savo IT infrastruktūrą, ar el. parduotuvė yra nuomojama. Pirmu atveju atsakomybė tenka pačiam el. parduotuvės savininkui, antru – nuomos platformai. Visgi, abiem atvejais kritiškai svarbu žinoti, kaip kibernetinis saugumas bus užtikrinamas“, – sako IT vadovų klubo narys.

Pasak jo, mėgstantiems riziką ir nebijantiems neprognozuojamo masto veiklos sutrikimo, apie kibernetinį saugumą galima negalvoti, o visiems kitiems verta būti pasirengus.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)

SEO (optimizavimas paieškos varikliams) jau ilgą laiką yra vienas pagrindinių skaitmeninės rinkodaros strategijos komponentų. Tačiau sparčiai tobulėjant technologijoms ir keičiantis vartotojų elgsenai, į priekį veržiasi naujas metodas – optimizavimas atsakymų paieškos varikliams (AEO). Kuo ši optimizavimo strategija skiriasi nuo SEO ir kaip efektyviai ją pritaikyti praktikoje.

Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?

Kibernetiniams nusikaltėliams aukos amžius nesvarbus – jie nuolat ieško lengviausių būdų apgauti, o vaikai, aktyviai besinaudojantys internetu, yra viena pažeidžiamiausių grupių. Kartais net suaugusieji patys susiduria su kibernetiniais pavojais ir nustemba, kokie budrūs turi būti. Todėl svarbu ugdyti mažųjų interneto naudotojų kritinį mąstymą, mokyti juos atpažinti apgaules ir saugiai elgtis virtualioje erdvėje.

Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis

9-ios iš 10-ies nuotolinių sukčių atakų prasideda nuo jų atsiųsto el. laiško. Taip pat ir kiekvieno iš mūsų elektroninio pašto dėžutė yra nusikaltėlių taikinys. Pavogti el. pašto paskyros prisijungimai ir nutekinti duomenys gali kelti grėsmę ne tik piniginei, bet ir žmogaus reputacijai.

2025-03-26 08:28
 El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
2025-03-24 20:25
Kaip „macOS“ panaikinti failo atsisiuntimo šaltinio informaciją
2025-03-20 08:18
„Spotify” ir „Netflix” traukia ne tik milijonus vartotojų, bet ir kibernetinius nusikaltėlius: 6 patarimai, kaip apsisaugoti
2025-03-16 13:18
Kaip užtikrinti interneto svetainių ir el. parduotuvių saugumą?
2025-03-14 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
2025-03-03 11:42
IT ekspertas: norint išvengti kibernetinių gaisrų, dūmų detektoriaus neužteks
2025-02-20 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
2025-02-17 17:34
Kaip „iOS 18“ ir „iPadOS 18“ užrakinti ar paslėpti praktiškai bet kurią aplikaciją
2025-02-14 16:26
Kokių atakų artimiausiu metu gali imtis sukčiai: kaip tam pasiruošti ir išvengti padarinių?
2025-02-13 17:36
Interneto spąstai vaikams: psichologas pataria kada drausti, o kada mokyti
2025-02-12 14:32
Skaitmeniniu greitkeliu – be saugos diržų ir be teisių: ekspertai įspėja apie pavojus
2025-02-07 09:24
Kibernetiniai nusikaltimai: ko galima pasimokyti ir kaip apsisaugoti? (1)
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama