Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 14 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 14 d. 14:40
Kaip užtikrinti žmogaus teisę į privatumą sparčiai vystantis dronų technologijoms?
Balandžio 14 d. 11:21
Magnetinės apšvietimo sistemos namams: nori visi, bet įperka ne kiekvienas
Balandžio 14 d. 08:16
Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje
Balandžio 13 d. 16:34
Išleistas „One UI 7“ atnaujinimas: kokių naujovių sulauks telefonų naudotojai?
Balandžio 13 d. 10:19
Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?
Balandžio 12 d. 16:27
Dirbtinis intelektas – jau ir skalbyklėse: ką tai suteikia vartotojams?
Balandžio 12 d. 10:26
Daugėjant duomenų saugumo pažeidimų, pristatė naują įrankį apsisaugoti
Balandžio 11 d. 20:22
Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai
Balandžio 11 d. 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
Balandžio 11 d. 14:23
„Sony“ pristato tris naujus „ULT POWER SOUND“ serijos garsiakalbius
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Interneto spąstai vaikams: psichologas pataria kada drausti, o kada mokyti

Publikuota: 2025-02-13 17:36
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvoje prasidėjo Saugaus interneto savaitė, kuri skirta skatinti atsakingą ir saugų interneto naudojimą. SOS vaikų kaimai psichologas Rokas Saulevičius teigia, jog šiuolaikiniai vaikai ir paaugliai auga aplinkoje, kur didelė dalis bendravimo vyksta internete. Dėl nuolatinio ir perteklinio informacijos kiekio, jaunuoliai dažnai susiduria su įvairiomis problemomis. Kaip kalbėtis su vaiku apie internete tykančius pavojus? Kaip galima apsaugoti savo vaiką nuo interneto? Kaip jį supažindinti su internetu, ar griežtos ribos yra būtinos?

Interneto spąstai vaikams: psichologas pataria kada drausti, o kada mokyti
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Anot SOS vaikų kaimai psichologo Roko Saulevičiaus, yra daugybę pavojų, su kuriais vaikai ir paaugliai gali susidurti internete. Jaunuoliai internete susiduria su patyčiomis ir priekabiavimu, kuris gali pasireikšti per elektronines patyčias, komentarus, žeminančius įrašus ar asmeninių duomenų paviešinimą.

Vaikai ir paaugliai internete nereitai susiduria su smurto, pornografijos vaizdais bei klaidinga informacija. Sukčiai randa būdų apgauti ir jaunąją kartą, – apgaulės būdu išgaunami asmeniniai duomenys, slaptažodžiai ar finansinė informacija. Dėl perteklinio interneto naudojimo, psichologas pastebi ir kitas tendencijas, kaip suprastėjusią emocinę sveikatą bei miego sutrikimus.

Probleminis interneto naudojimas: kaip jis atsiranda?

Pasak SOS vaikų kaimai psichologo R. Saulevičiaus, probleminis interneto naudojimas (PIN) vystosi panašiai, kaip ir kitos priklausomybės. Svarbų vaidmenį atlieka dopamino išsiskyrimo mūsų smegenyse disbalansas, socialiniai ir psichologiniai veiksniai bei jų tarpusavio sąsajos.

Dopaminas yra neurotransmiteris atsakingas už malonumo ir pasitenkinimo jausmus. Socialiniai tinklai ir žaidimai yra sukurti taip kad nuolat aktyvintų šią medžiagą mūsų smegenyse. Anot psichologo įvairūs virtualūs prizai, lygiai, pergalės žaidimuose arba renkami patiktukai, sekėjai, komentarai, socialiniuose tinkluose veikia jaunuolių savivertę.

„Ne visada pasiekiame šių jausmų „sotumą“. Atrodo, jog to malonumo vis negana, kas skatina vartotojus vis grįžti prie tam tikro žaidimo ar naršymo socialiniuose tinkluose. Taip pat svarbu paminėti, kad šiuolaikinės technologijos, algoritmų pagalba, leidžia pastebėti interneto vartotojų preferencijas skirtingam turiniui ir tokiu būdu pateikti tik kuo labiau dopamino išsiskyrimą skatinančius vaizdus ar informaciją.

Formuojantis PIN, be smegenų darbo (neurocheminio) disbalanso, labai svarbi yra ir socialinė plotmė. Puikus to pavyzdys yra FOMO (angl. Fear of missing out). Vaikams, o juo labiau, paaugliams yra labai svarbu nuolat palaikyti „pulsą“ ir žinoti apie ką bendrauja draugai, kokios yra madingos naujienos, kitu atveju atsiranda galimybė pasijusti kitokiu ir išgyventi išskyrimo iš grupės emocinį skausmą“, – pasakojo psichologas R. Saulevičius.

Anot SOS vaikų kaimai psichologo Roko Saulevičiaus, paauglystės raidos etape vienas iš svarbiausių poreikių yra būti grupės dalimi, kita vertus, internetas suteikdamas galimybę susikurti virtualią tapatybę gali padėti ir tokiu būdu įklampinti net jei jaunuolis realiame gyvenime susiduria su iššūkiais. Socialiniuose tinkluose galima susikurti įvaizdį, kuris atrodo patrauklesnis nei reali asmenybė, todėl kai kurie paaugliai jaučiasi labiau vertinami internete nei realiame gyvenime.

„Kuomet vaikas susiduria su problemomis mokykloje ar šeimoje, internetas gali būti vieta, kur jis jaučiasi geriau, saugiau ir gali bent laikinai užmiršti sunkumus.

Kitaip tariant, vietoj to, kad kalbėtų apie savo jausmus ar spręstų konfliktus, vaikas gali įnikti į socialinius tinklus ar žaidimus, ypatingai jei tokių ar panašių būdų veikti, susidūrus su sunkumais, išmoko stebėdamas tėvų ar artimųjų pavyzdį“, – pasakojo psichologas R. Saulevičius.

Ar tėvams reikia riboti internetą, žaidimus ir socialinius tinklus?

Psichologo teigimu, kiekvienai šeimai kyla klausimas, kaip kalbėtis su vaiku apie internete tykančius pavojus, kaip galima apsaugoti savo vaiką, kaip jį supažindinti su internetu, ar reikia ribų ir griežtumo?

R. Saulevičius, teigia, jog šeimai svarbu bendrauti atvirai ir supratingai, padėti vaikui ir ugdyti kritišką bei atsakingą požiūrį į internetą nuo mažens.

„Jauniausius būsimus interneto vartotojus, galima supažindinti su šiuo įrankiu naudojantis įvairių edukacinių svetainių ir programėlių pagalba.

Vėliau, vaikus svarbu išmokinti bazinių interneto saugumo taisyklių, kaip saugūs slaptažodžiai, svetainių patikimumas. Tačiau vis tik geriausia jei tėvai gali naršyti kartu su vaiku ir taip padėti jam pasirinkti tinkamą turinį bei laiku informuoti ir įspėti jei vaikas priartėja prie žalingo turinio.

Kalbant apie ribas, rekomenduojama ikimokyklinukams leisti naudotis internetu tik 1 val. per dieną, 7-12 metų vaikams – iki 2 val., o paaugliams suteikti lankstesnį režimą, tačiau su ribomis ir susitarimais. Be to, svarbu skatinti alternatyvias veiklas, tokias kaip sportas, knygų skaitymas ir bendravimas gyvai.

Pirmąjį telefoną rekomenduojama įsigyti apie 7-10 metų, socialinius tinklus leisti naudoti ne anksčiau nei 13 metų, o pirmąjį kompiuterį, – kai jis tampa reikalingas mokymuisi. Svarbiausia – ugdyti atsakingą požiūrį į internetą nuo mažens“,– dėstė mintis R. Saulevičius.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje

Ankstesnėse nei „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ operacinių sistemų versijose sistema pati nusprendžia kokius „iCloud“ failus ir kiek laiko saugoti įrenginyje. Naujose „Apple“ operacinėse sistemose, daryti įtaką šiam procesui, bus pagaliau leista ir įrenginių naudotojams

Edukacija ir tėvų įsitraukimas yra raktas į vaikų saugumą internete

Jaunimo socialinių tinklų naudojimas ir beribis naršymas internete kelia vis didesnių rūpesčių tėvams. Dažnai girdime pasisakymus, kad reikia drausti naršymą internete ar neleisti jaunimui naudotis socialiniais tinklais. Tačiau realybė yra tokia, kad nepaisant visų draudimų, vaikai vis tiek ras būdų juos apeiti.

Kaip perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš „Google Photos“ į „iCloud Photos“

„Apple“ ir „Google“ kartu pristatė naują duomenų perkeliamumo įrankį, leidžiantį naudotojams perkelti savo „Google Photos“ nuotraukų ir vaizdo įrašų kolekcijas tiesiai į „iCloud Photos“.

2025-03-28 08:19
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)
2025-03-27 20:22
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
2025-03-27 14:36
Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis
2025-03-26 08:28
El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
2025-03-24 20:25
Kaip „macOS“ panaikinti failo atsisiuntimo šaltinio informaciją
2025-03-20 08:18
„Spotify” ir „Netflix” traukia ne tik milijonus vartotojų, bet ir kibernetinius nusikaltėlius: 6 patarimai, kaip apsisaugoti
2025-03-16 13:18
Kaip užtikrinti interneto svetainių ir el. parduotuvių saugumą?
2025-03-14 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
2025-03-03 11:42
IT ekspertas: norint išvengti kibernetinių gaisrų, dūmų detektoriaus neužteks
2025-02-20 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
2025-02-17 17:34
Kaip „iOS 18“ ir „iPadOS 18“ užrakinti ar paslėpti praktiškai bet kurią aplikaciją
2025-02-14 16:26
Kokių atakų artimiausiu metu gali imtis sukčiai: kaip tam pasiruošti ir išvengti padarinių?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama