Elektronika.lt
 2025 m. sausio 7 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 7 d. 08:48
Priklausomi nuo kompiuterinių žaidimų vaikai – alfa kartos realybė
Sausio 6 d. 20:12
Lietuvių mokslininkai kuria inovatyvias nanodaleles ankstyvajai odos vėžio diagnostikai
Sausio 6 d. 17:25
„Solet“ įrengė penkias saulės elektrines Armėnijoje
Sausio 6 d. 14:21
Kaip garsios kompanijos paslydo dėl BDAR – keletas vertingų pamokų
Sausio 6 d. 11:25
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus
Sausio 6 d. 08:21
Lietuviškos saulės elektrinės – Armėnijos švietimo įstaigoms, klinikoms, muziejui
Sausio 5 d. 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
Sausio 5 d. 11:46
LINPRA: priešingai europinėms tendencijoms, Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonei 2024-ieji buvo geri metai
Sausio 4 d. 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Sausio 4 d. 11:40
KTU mokslininkas: kaip išmanieji laikrodžiai gali užkirsti kelią rimtoms sveikatos problemoms?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams

Publikuota: 2025-01-05 17:38
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pastaruoju metu dažnai pranešama apie kibernetinių nusikaltėlių taikiniu tapusius vyresnio amžiaus asmenis. Naudodamiesi žmonių patiklumu ir emociniu spaudimu vagišiai išvilioja tūkstantines sumas. Kibernetinio saugumo specialistai senjorams pataria gavus įtartinus laiškus, žinutes neskubėti vykdyti nurodymų ir nebijoti abejonėmis pasidalinti su artimaisiais – pats paprasčiausias būdas nufotografuoti ar tiesiog persiųsti jiems laiškus ir pranešimus. Ne mažiau svarbu pasirūpinti naudojamų įrenginių operacinių sistemų atnaujinimu ir kita apsauga.

Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pasak informacijos analizės ekspertės Rūtos Jašinskienės, dažniausiai į vyresnio amžiaus žmones taikosi nusikaltėliai, kurie nori išvilioti pinigus.

„Sukčiai gali apsimesti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), bankų ar valstybinės institucijos atstovais ir atsiųsti nuorodą ar laišką, kuriame prašoma suvesti asmeninius duomenis, patvirtinti prisijungimą prie el. bankininkystės. Taip pat į el. paštą gali atkeliauti nuoroda apie labai atpigusią paprastą buitinę prekę, tačiau, pinigus pervedus, nupirktas daiktas taip ir neatkeliauja“, – įvairius apgavimo būdus vardija „NRD Cyber Security“ ekspertė.

Neskubėkite reaguoti ir pasitarkite

R. Jašinskienė pastebi, kad tiek paauglius, tiek senjorus dažnai sieja ta pati savybė – patiklumas, kuriuo kibernetiniai nusikaltėliai stengiasi pasinaudoti.

„Tiesa, vyresnio amžiaus žmonės, kitaip nei paaugliai, turi daugiau gyvenimiškos patirties, realistiškiau vertina pasaulį, bet jiems sunkiau suvokti virtualaus pasaulio taisykles“, – teigia kibernetinio saugumo specialistė.

Pasak R. Jašinskienės, vyresnio amžiaus žmonėms svarbu suprasti, kad virtualioje erdvėje, kaip ir fiziniame pasaulyje, gali visko nutikti, tačiau jeigu žinai, kaip reaguoti, pavojų galima sumažinti.

Pirmiausia, patariama nepriimti skubotų sprendimų, atsikvėpti ir realiai įvertinti situaciją. „Gavę žinutę ar elektroninį laišką su prašymu, o ypač su reikalavimu, veikti nedelsiant – nepulkite pirkti, pervedinėti pinigų, ir neveskite slaptažodžių. Pasitarkite su artimaisiais ar kitais žmonėmis, kuriais pasitikite ir kurie geriau išmano technologijas, pasikalbėkite, persiųskite žinutes arba pasidalinkite jų nuotraukomis – būtinai gaukite antrą nuomonę apie nutikusią situaciją“, – pataria „NRD Cyber Security“ ekspertė.

Ji atkreipia dėmesį, kad senjorai ar jų artimieji turi pasirūpinti technologinių įrenginių patikimumu ir apsauga.

„Svarbu, kad technologijos nepadarytų vyresnio amžiaus žmonių pažeidžiamais. Išmaniojo telefono ar kompiuterio operacinės sistemos turi būti sukonfigūruotos taip, kad būtų reguliarūs atnaujinimai, nustatytos blokavimo sistemos įvairiems reklamos kanalams, per kuriuos platinamos sukčių žinutės, teisingai sujungtos papildomos apsaugos, pavyzdžiui, telekomunikacijų bendrovių įjungtos DNS apsaugos“, – pasakoja R. Jašinskienė.

Sunku suvokti tykančias grėsmes

Senjorams nerimą kelia, kad paslaugų aptarnavimas persikėlė į elektroninę erdvę, o daugelis neturi galimybių įgyti įgūdžių, kaip joje elgtis, senjorams sunku suvokti ten tykančias grėsmes, nes trūksta žinių apie veikimo mechanizmus.

Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonės dažnai savo el. pašte sukaupia daug vertingos asmeninės informacijos, kuri užvaldžius paskyrą gali būti naudojama sukčiavimui. Nusikaltėliai gavę prieigą prie pašto paskyros gali pasinaudoti rasta informacija ir siųsti melagingus laiškus vaikams, artimiesiems, draugams su senjoro prašymu pervesti pinigus, nes jis pateko į nelaimę arba atvirkščiai senjorams rašomi laiškai neva nuo vaikų ar draugų prašant pagalbos.

Pasak R. Jašinskienės, kai kuriose šalyse, siekiant apsisaugoti nuo stambių finansinių apgavysčių, taikoma praktika, jog bankai apie netipines ir stambias vyresnio amžiaus tėvų atliktas transakcijas informuoja jų vaikus.

Pataria naudotis slaptažodžių tvarkyklėmis

Karolis Arbačiauskas, „NordPass“ verslo produktų vadovas, pastebi, nors vyresnio amžiaus žmonių informacinis raštingumas auga neįtikėtinai, kibernetinio saugumo pavojai ir sprendimai jiems nebūtinai yra žinomi.

„Pavyzdžiui, senjorai vangiausiai naudojasi tvarkyklėmis, kuriose slaptažodžiai yra užšifruojami ir laikomi saugiai. Daugelis žmonių yra linkę manyti, kad jie nėra įdomūs kibernetiniams nusikaltėliams. Tai yra klaidingas požiūris, nes kiekvienas iš mūsų turi duomenų, kurie yra vertingi – ar tai būtų el. pašto adresas, slaptažodžiai, banko kortelės duomenys, asmens kodas ir kt.“, – teigia K. Arbačiauskas.

Jis išskiria tris pagrindines taisykles, kuriomis turėtų vadovautis kiekvienas asmuo, pasirinkdamas slaptažodį.

„Pirma, būtina susikurti patikimus slaptažodžius arba slaptafrazes. Saugų slaptažodį sudaro bent 20 simbolių – atsitiktinių skaičių, raidžių ir specialiųjų simbolių derinys slaptafrazė. Tai turėtų būti ilga atsitiktinių žodžių eilutė, o ne reikšmę turintis sakinys. Antra, kiekvienai paskyrai siūloma sukurti unikalų slaptažodį. Jei nusikaltėliai įsilauš į vieną paskyrą, kitos liks apsaugotos. Trečia, nerekomenduojama susirašyti visų prisijungimo vardų ir slaptažodžių ant popieriaus ar į užrašų knygelę. Siūloma naudoti slaptažodžių tvarkykles, kuriose galite saugiai kaupti slaptažodžius ir neprarasti netgi pametus įrenginį“, – pataria K. Arbačiauskas.

Specialistas atkreipia dėmesį, kad paaiškinti vyresnio amžiaus žmonėms galimus pavojus ir kaip nuo jų apsisaugoti taip pat yra ir jų vaikų bei anūkų pareiga.

Nusikaltėliai gali apsimesti net ir pažįstamais

Liudas Ališauskas, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) vadovas, viena iš pagrindinių grėsmių vyresnio amžiaus žmonėms išskiria telefoninius sukčius.

„Dalis gyventojų jau susidūrė su telefoniniais sukčiais, apsimetančiais „Google“ darbuotojais. Jie dažniausiai skambino iš lietuviško numerio, kalbėjo rusiškai ir, įvairiais būdais gąsdindami bei skubindami, bandė išvilioti gyventojų asmeninius duomenis, elektroninio banko arba elektroninio pašto prisijungimus“, – pasakoja L. Ališauskas.

NKSC vadovas atkreipia dėmesį, kad sukčiai gali apsimesti ir paskambinti netgi pažįstamu numeriu iš asmens kontaktų knygelės. „Gavę įtarimą keliantį skambutį iš pažįstamo, patikrinkite, ar tikrai kalbate su tuo žmogumi. Užduokite klausimus, į kuriuos atsakymus žino tik jis. Jei kyla abejonių, nutraukite pokalbį ir paskambinkite atgal naudodami patikimą kontaktą“, – pataria L. Ališauskas.

Jeigu asmuo nukentėjo finansiškai, siūloma nedelsiant kreiptis į savo banką, nes kai kuriais atvejais dar būna galimybė sustabdyti pinigų pervedimą. Apie įvykį taip pat būtina pranešti policijai. Jeigu susiduriama su įtarimą keliančia nuoroda arba sukčiavimo svetaine, apie tai galima pranešti www.nksc.lt skiltyje „Pranešti apie incidentą“.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus

Jungiantis prie įvairių Wi-Fi tinklų, sistema prisijungimų prie jų duomenis įsimena ir vėliau prie tų tinklų gali prijungti automatiškai. Kartais tai patogu, o kartais tai gali padaryti „meškos paslaugą“.

Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams

Pastaruoju metu dažnai pranešama apie kibernetinių nusikaltėlių taikiniu tapusius vyresnio amžiaus asmenis. Naudodamiesi žmonių patiklumu ir emociniu spaudimu vagišiai išvilioja tūkstantines sumas. Kibernetinio saugumo specialistai senjorams pataria gavus įtartinus laiškus, žinutes neskubėti vykdyti nurodymų ir nebijoti abejonėmis pasidalinti su artimaisiais.

Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?

Sakoma, kad Naujuosius reikia sutikti be nebaigtų darbų, bet tik nedaugelis prisimena apie skaitmeninius. Pagrindinis jų – seniai nekeisti ir jau sukčių rankose galimai atsidūrę mūsų slaptažodžiai, kurie lyg tiksinti bomba bet kada galia apkartinti mūsų kasdienybę.

2024-12-27 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
2024-12-17 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
2024-12-06 08:29
DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti
2024-12-04 20:25
Egzistuoja daugiau nei 20 internetinių nusikaltėlių atakų būdų: ar įvardintumėte bent vieną iš jų? (2)
2024-11-24 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
2024-11-22 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
2024-11-22 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
2024-11-13 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama