Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 14 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 14 d. 11:21
Magnetinės apšvietimo sistemos namams: nori visi, bet įperka ne kiekvienas
Balandžio 14 d. 08:16
Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje
Balandžio 13 d. 16:34
Išleistas „One UI 7“ atnaujinimas: kokių naujovių sulauks telefonų naudotojai?
Balandžio 13 d. 10:19
Gaisrininkai įspėja: elektriniai paspirtukai užsidega vis dažniau, gali supleškinti ir kaimynų namus – kaip apsisaugoti?
Balandžio 12 d. 16:27
Dirbtinis intelektas – jau ir skalbyklėse: ką tai suteikia vartotojams?
Balandžio 12 d. 10:26
Daugėjant duomenų saugumo pažeidimų, pristatė naują įrankį apsisaugoti
Balandžio 11 d. 20:22
Daugelio jūsų klaviatūros – tikra mikrobų prieglauda, pateikiami tinkamos priežiūros patarimai
Balandžio 11 d. 17:49
Socialiniuose tinkluose viešinamas gyvenimo detales stebi ir sukčiai: kaip neatskleisti per daug?
Balandžio 11 d. 14:23
„Sony“ pristato tris naujus „ULT POWER SOUND“ serijos garsiakalbius
Balandžio 11 d. 11:18
Tyrimas atskleidė lietuvių pasirinkimus: elektromobiliai patrauklūs dėl pagrindinio jų privalumo (1)
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?

Publikuota: 2025-01-04 17:28
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Sakoma, kad Naujuosius reikia sutikti be nebaigtų darbų, bet tik nedaugelis prisimena apie skaitmeninius. Pagrindinis jų – seniai nekeisti ir jau sukčių rankose galimai atsidūrę mūsų slaptažodžiai, kurie lyg tiksinti bomba bet kada galia apkartinti mūsų kasdienybę. „Telia“ pasakoja, kaip ateinančių metų proga atlikti savo slaptažodžių „inventorizaciją“ ir išbandyti saugesnę jų alternatyvą.

Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Pranešimo autorių nuotr.

„Slaptažodžio, kaip patikimo vartotojo identifikavimo metodo, era jau baigėsi ir apie slaptažodžių ištrynimą milijardui vartotojų jau prakalbo net pati „Microsoft“. Deja, perėjimas prie jo įpėdinio – slaptarakčio (angl. passkey) – užtruks. Todėl kritiškai svarbu pasirūpinti, kad pereinamuoju laikotarpiu mūsų slaptažodžiai būtų kuo saugesni. Šį darbą reikėtų pradėti nuo „nulaužtų“ prisijungimų patikros „haveibeenpwned.com“ svetainėje ir jų pakeitimo, o pratęsti – įjungiant dviejų žingsnių autentifikaciją bei pasinaudojant slaptažodžių tvarkyklėmis“, – teigia „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.

Pirmas žingsnis – pasitikrinti

Kad ir kaip būtų gaila, paskyrų saugumas nėra vien mūsų rankose. Net sugalvojus sudėtingiausią ir ilgiausią slaptažodį nėra garantijos, kad programišiams jo „ant lėkštutės“ nepatieks aplaidus paslaugos teikėjo požiūris ar ydingos duomenų saugumo praktikos. Visgi, nors visiškai eliminuoti šios rizikos neįmanoma, ją galima reikšmingai sumažinti.

Tokiose svetainėse, kaip „databreach.com“, suvedę savo elektroninio pašto adresą ar telefono numerį, galima pasitikrinti, kokių paslaugų prisijungimai yra patekę į programišių rankas. Jei norite patikrinti tik konkretaus slaptažodžio saugumą, tą siūlo „haveibeenpwned.com/Passwords“.

Dar patogiau tą padaryti leidžia „Google Chrome“ naršyklė ir „Passwords“ programėlė „Apple“ įrenginiuose. „Chrome“ atveju reikėtų nukeliauti į nustatymus, atverti slaptažodžių skiltį ir spustelėti „Tikrinti“, o atvėrus „Passwords“ aplikaciją – paspausti ant langelio „Saugumas“. Abu šie įrankiai automatiškai patikrins išsaugotus slaptažodžius ir praneš, kurie iš jų yra nutekėję.

Šiai informacijai paaiškėjus, reikėtų prisiminti, ar tų pačių el. pašto adreso bei slaptažodžio kombinacijų nenaudojote jungdamiesi prie kitų sistemų ir šiuos duomenis pasikeisti kaip įmanoma skubiau.

„Kiekvienai paskyrai reikia sukurti unikalų slaptažodį, kuriame būtų derinamos didžiosios ir mažosios raidės, skaičiai bei simboliai. Jame jokiu būdu negalima naudoti savo gimimo datos, artimųjų vardų ar kitos lengvai atspėjamos informacijos. Vis dėlto dar svarbiau visur, kur įmanoma, įjungti dviejų žingsnių autentifikaciją (2FA), kuri kiekvieną kartą jungiantis papildomai pareikalaus SMS žinute ar specialios programėlės sugeneruoto kodo. Net jei slaptažodis būtų nutekėjęs, 2FA užkerta kelią neteisėtam prisijungimui“, – priduria M. Baltušis.

Prie alternatyvos turės pereiti milijardas vartotojų

Prieš didžiąsias šių metų šventes „Microsoft“ paskelbė apie itin paaštrėjusią slaptažodžių saugumo problemą. Per 2024 m. į slaptažodžius nukreiptų atakų skaičius išaugo dvigubai – šiuo metu kas sekundę užblokuojama net 7 000 tokių išpuolių. Atsižvelgdama į šią statistiką, bendrovė paskelbė, kad tradicinių slaptažodžių era baigiasi, o milijardas jos vartotojų anksčiau ar vėliau turės ištrinti savo dabartinius slaptažodžius ir pereiti prie slaptarakčių.

Slaptaraktis – tai modernus ir saugus prisijungimo sprendimas, kuriame naudojamas biometrinis identifikavimas arba įrenginyje saugomas šifravimo raktas. Skirtingai nei slaptažodžiai, slaptarakčiai nėra perduodami internetu ir negali būti pavogti ar panaudoti „phishing“ atakoms.

„Slaptarakčiai ne tik didina saugumą, bet ir siūlo patogumą, kurio vartotojai ilgai laukė. Jie panaikina poreikį prisiminti sudėtingus slaptažodžius, mažina klaidų riziką ir leidžia be streso pasiekti savo paskyras. Bet svarbiausia, kad ši technologija yra atspari įprastoms grėsmėms. Net jei nusikaltėliai pavogtų jūsų el. pašto adresą ar kitą informaciją, jie negalėtų pasinaudoti jūsų paskyromis fiziškai neturėdami jūsų įrenginio ir nenuskaitę jūsų“, – detalizuoja „Telia“ atstovas.

Išbandyti slaptarakčio veikimą jau galima tokį prisijungimo būdą aktyvavus „Google“, „Apple“, WhatsApp“, „LinkedIn“ ir daug kitų garsiausių skaitmeninių paslaugų paskyrų.

Padėti gali slaptažodžių tvarkyklės

Norint užtikrinti slaptažodžių saugumą ir supaprastinti jų valdymą, verta išbandyti slaptažodžių tvarkykles. Tokios programėlės kaip „Apple Passwords“ ir „Google Password Manager“ leidžia automatiškai sugeneruoti stiprius, sunkiai atspėjamus slaptažodžius bei juos išsaugoti. Šie įrankiai taip pat sinchronizuoja slaptažodžius visuose vartotojo įrenginiuose, todėl prisijungti prie įvairių paskyrų tampa greita ir paprasta.

Nenorintiems prisirišti prie vieno gamintojo ekosistemos, galima išbandyti universalias slaptažodžių tvarkykles, tokias kaip „NordPass“, „1Password“ ar „LastPass“. Jos leidžia vartotojui prisiminti tik vieną pagrindinį slaptažodį, kuris suteikia prieigą prie visos tvarkyklės. Be to, šios programėlės dažnai turi papildomų funkcijų, tokių kaip slaptažodžių bendrinimas su šeimos nariais ar kolegomis.

„Slaptažodžių tvarkyklės yra puikus įrankis tiems, kurie nori naudoti stiprius slaptažodžius, tačiau nenori prisiminti daugybės skirtingų kombinacijų. Jos ne tik padeda užtikrinti vartotojo paskyrų saugumą, bet ir ženkliai palengvina prisijungimo procesą kasdien naudojant skaitmenines paslaugas. Pasirinkę slaptažodžių tvarkyklę, galite pradėti Naujuosius metus su gerokai stipresniu skaitmeniniu „imunitetu“ ir atsikratę rūpesčių dėl dažnai pamirštamų slaptažodžių“, – pataria „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje

Ankstesnėse nei „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ operacinių sistemų versijose sistema pati nusprendžia kokius „iCloud“ failus ir kiek laiko saugoti įrenginyje. Naujose „Apple“ operacinėse sistemose, daryti įtaką šiam procesui, bus pagaliau leista ir įrenginių naudotojams

Edukacija ir tėvų įsitraukimas yra raktas į vaikų saugumą internete

Jaunimo socialinių tinklų naudojimas ir beribis naršymas internete kelia vis didesnių rūpesčių tėvams. Dažnai girdime pasisakymus, kad reikia drausti naršymą internete ar neleisti jaunimui naudotis socialiniais tinklais. Tačiau realybė yra tokia, kad nepaisant visų draudimų, vaikai vis tiek ras būdų juos apeiti.

Kaip perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš „Google Photos“ į „iCloud Photos“

„Apple“ ir „Google“ kartu pristatė naują duomenų perkeliamumo įrankį, leidžiantį naudotojams perkelti savo „Google Photos“ nuotraukų ir vaizdo įrašų kolekcijas tiesiai į „iCloud Photos“.

2025-03-28 08:19
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)
2025-03-27 20:22
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
2025-03-27 14:36
Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis
2025-03-26 08:28
El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
2025-03-24 20:25
Kaip „macOS“ panaikinti failo atsisiuntimo šaltinio informaciją
2025-03-20 08:18
„Spotify” ir „Netflix” traukia ne tik milijonus vartotojų, bet ir kibernetinius nusikaltėlius: 6 patarimai, kaip apsisaugoti
2025-03-16 13:18
Kaip užtikrinti interneto svetainių ir el. parduotuvių saugumą?
2025-03-14 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
2025-03-03 11:42
IT ekspertas: norint išvengti kibernetinių gaisrų, dūmų detektoriaus neužteks
2025-02-20 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
2025-02-17 17:34
Kaip „iOS 18“ ir „iPadOS 18“ užrakinti ar paslėpti praktiškai bet kurią aplikaciją
2025-02-14 16:26
Kokių atakų artimiausiu metu gali imtis sukčiai: kaip tam pasiruošti ir išvengti padarinių?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama