Elektronika.lt
 2025 m. sausio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 23 d. 08:12
„Xiaomi“ išmaniųjų įrenginių asortimente – nauji įrenginiai
Sausio 22 d. 20:33
Intriguojanti naujų automobilių niša: kaip ji atrodys su elektros pavara?
Sausio 22 d. 17:21
Gaminančių vartotojų skaičius per 2024 m. išaugo 40 procentų
Sausio 22 d. 14:15
Tyrime apie skaitmenizacijos poveikį psichikos sveikatai – ir Lietuvos jaunimo indėlis
Sausio 22 d. 11:25
„ChatGPT“ darbe: leisti, riboti ar uždrausti?
Sausio 22 d. 08:25
„Xiaomi“ pristatė „Redmi Note 14“ išmaniųjų telefonų seriją – flagmano lygio technologijos tapo prieinamos plačiai auditorijai
Sausio 21 d. 20:18
Maršrutų planavimo modulis – kaip pasirinkti tinkamą sprendimą
Sausio 21 d. 17:39
2024-ųjų kainų svarstyklės elektros rinkoje: nuo 1,83 Eur iki 667,13 Eur už megavatvalandę
Sausio 21 d. 14:16
„Thinkdiag“ diagnostikos sistema – visos funkcijos ir privalumai jūsų automobiliui
Sausio 21 d. 11:30
Internetiniai žaidimai gali ir būti naudingi: psichologė įvardijo, kodėl vaikams jų drausti nereikėtų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?

Publikuota: 2024-11-22 17:37
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Artėjant šventėms, pas mus sugužėsiantys svečiai gali atsinešti nelauktų dovanų. Vos prisijungę prie namų „Wi-Fi“ tinklo, jų išmanieji telefonai mūsų įrenginius gali apkrėsti virusais, o privačią informaciją be skrupulų ir patys nežinodami perduoti aferistams. Geriausias būdas nuo to apsisaugoti – svečiams sukurti atskirą „Wi-Fi“ tinklą. „Telia“ ekspertų teigimu, tą šiandien leidžia kiekvienas modernus maršrutizatorius, o pats procesas trunka vos kelias minutes.

Pranešimo autorių pateikta asociatyvi iliustracija
Pranešimo autorių pateikta asociatyvi iliustracija

„Net su artimiausiais žmonėmis nesidaliname dantų šepetėliais ir rankšluosčiais, o svečiams dažniausiai turime paruošę atskirą šlepečių porą. Lygiai ta pačia logika reikėtų vadovautis ir su namų internetu. „Šlepečių Wi-Fi“ izoliuoja svečių veiklą nuo jūsų asmeninės skaitmeninės erdvės, užtikrindamas prietaisų saugumą ir neleisdamas lankytojams matyti, ką veikiate internete. Toks papildomas tinklas taip pat gali būti naudingas turintiems vaikų ar menkai apsaugotų išmaniųjų namų prietaisų“, – teigia „Telia“ Technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.

Be to, į svečių tinklą namuose ekspertas rekomenduoja pajungti ir visus namų daiktų interneto įrenginius – siurblius, įvairias kameras ir panašiai. Pagrindinis šeimos nuotraukų archyvas kompiuterinėje debesijoje turėtų būti prieinamas tik per šeimos nariams skirtą tinklą.

Svečių prašymas pasidalinti „Wi-Fi“ slaptažodžiu neretai pasigirsta vos peržengus namų slenkstį, bet prieš jį duodami, turime gerai apgalvoti rizikas. Prisijungus prie pagrindinio namų tinklo, lankytojui arba jo įrenginį užgrobusiam sukčiui atsiveria teorinės galimybės matyti, kokiose svetainėse lankomės, kiek laiko jose praleidžiame, o jei interneto puslapis nenaudoja saugaus HTTPS protokolo – netgi pasiekti mūsų slaptažodžius ir mokėjimo duomenis.

Namų „Wi-Fi“ slaptažodis – raktas į mūsų asmeninį gyvenimą

Kitas pavojus – prieiga prie namų „Wi-Fi“ sudaro galimybes atakuoti kitus prie tinklo prisijungusius prietaisus. Spausdintuvai, siurbliai-robotai, stebėjimo kameros ir kiti daiktų interneto (IoT) įrenginiai paprastai nėra gerai apsaugoti, todėl yra nesunkiai apkrečiami virusais. Pastarieji gali nepastebimai perimti įrenginių kontrolę, leisdami programišiams stebėti jūsų namus, deaktyvuoti įvairias funkcijas ar atlikti kitus žalingus veiksmus.

Galų gale, kenkėjiškos programos mūsų turimus IoT produktus gali nepastebimai įtraukti į milijonus panašių įrenginių skaičiuojančius tinklus, dar vadinamus „botnetais“. Tokių užgrobtų prietaisų „armijos“ paprastai naudojamos paskirstytosioms paslaugų trikdymo (angl. Distributed Denial of Service, DDoS) atakoms, kuriomis nusikaltėliai bando sutrikdyti bankų, valstybinių institucijų ir kitų organizacijų veiklą.

„Daug kam gali kilti noras į šiuos pavojus numoti ranka, nes savo artimais žmonėmis esame linkę pasitikėti arba nemanome, kad prisijungę prie mūsų tinklo, jie turėtų pakankamai sugebėjimų įgyvendinti tokias nusikalstamas veiklas. Tačiau svarbu suprasti, jog atakos gali įvykti be jų žinios – per neapdairiai atsiųstą el. pašto prisegtuką, paspaustą internetinę nuorodą ar kitaip užkrėstą svečio išmanųjį telefoną, planšetę ar kompiuterį. Dėl to į kiekvieną svetimą įrenginį namų tinkle reikėtų žiūrėti kaip potencialų pavojų, nepriklausomai nuo to, kas jo savininkas“, – akcentuoja A. Šemeškevičius.

Daugiau patogumo tiek jums, tiek svečiams

Net ir atmetus saugumo aspektą, atskiras „Wi-Fi“ tinklas turi kitą ryškų privalumą – didesnį naudojimo patogumą. Ar kada susimąstėte, kiek laiko trunka visiems svečiams padiktuoti savo pagrindinio „Wi-Fi“ tinklo slaptažodį? Vien tai gali būti nemažas iššūkis, ypač jei slaptažodis sudėtingas arba jūs nenorite jo viešinti.

Atskiras tinklas įgalina svečiams suteikti interneto prieigą be papildomų rūpesčių. Pavyzdžiui, svečių Wi-Fi galite pavadinti šmaikščiai – „Wi-Fi po eglute“, „Grinčas pavogė Wi-Fi“ ar „Kalėdų dvasia“, o slaptažodį parinkti kiek paprastesnį ir lengviau padiktuojamą. Jei nenorite prisijungimo duomenų kiekvienam kartoti atskirai, galite sugeneruoti specialų QR kodą – svečiams beliks jį nuskenuoti su išmaniojo kamera ir patvirtinti prisijungimą prie svečių tinklo. Šį QR kodą galite susigeneruoti tiek išmaniojo „Wi-Fi“ nustatymuose, tiek pasinaudodami „QR Creator“ arba „QR Maker“ programėlėmis.

„Šlepečių Wi-Fi“ taip pat gali nemenkai pasitarnauti tiems, kieno namų internetas nepasižymi didele sparta arba turi duomenų limitą. Konfigūruojant svečių tinklą, jam dažnai galima nustatyti tam tikrą greitaveikos ribojimą, todėl jei prisijungus prie „Wi-Fi“, svečio įrenginys pradės siųstis programėlių ar programinės įrangos atnaujinimus, interneto kokybė nesuprastės tiek, kad kambaryje nustotų groti internetu transliuojama muzika ar užstrigtų šventinis filmas“, – pataria „Telia“ atstovas.

Be to, svečių tinklas praverčia net tada, kai namuose nėra lankytojų. Jei turite vaikų, konfigūruodami svečių tinklą, jame galite nustatyti turinio filtrus ir naudojimosi valandas. Tokiu būdu, prie jo prijungę atžalų įrenginius, galėsite jaustis ramiau dėl mažylių saugumo internete ir užkirsti kelią piktnaudžiavimui skaitmeninėmis pramogomis.

Kaip patiems sukurti svečių „Wi-Fi“ tinklą?

Daugeliui gali atrodyti, kad atskiro tinklo sukūrimas yra sudėtinga techninė užduotis. Tačiau šiuolaikiniai maršrutizatoriai siūlo labai paprastus sprendimus, kurie leidžia tai padaryti vos per kelias minutes.

Daugumoje kitų maršrutizatorių yra įdiegta svečių „Wi-Fi“ (angl. Guest Network) funkcija, kuri leidžia atskirti pagrindinį tinklą nuo svečių tinklo be jokio papildomo įrangos įsigijimo.

Norėdami sukurti svečių tinklą:

  1. Prisijunkite prie savo maršrutizatoriaus valdymo konsolės. Tai padarysite įvedę jo IP adresą į naršyklės paieškos laukelį ir suvedę administratoriaus prisijungimo duomenis (paprastai ši informacija nurodoma ant maršrutizatoriaus lipduko).
  2. Prisijungę ieškokite nustatymų skyriaus, susijusio su svečių „Wi-Fi“. Tai dažniausiai randama „Wireless Settings“ arba „Guest Network“ skyrelyje.
  3. Įjunkite svečių tinklo parinktį ir suteikite jam pavadinimą. Pavadinimas gali būti originalus, pavyzdžiui, „Marcipaninis ryšys“.
  4. Nustatykite tinkamą slaptažodį. Pasirinkite WPA3 ar WPA2 šifravimą, o pačiame slaptažodyje naudokite didžiąsias ir mažąsias raides, skaičius ir bent vieną kitą simbolį.
  5. Jei norite, apribokite svečių tinklo veikimo laiką arba srauto spartą. Tai galite padaryti toje pačioje administratoriaus konsolėje.

Jei jūsų maršrutizatorius neturi svečių tinklo funkcijos, galite pabandyti atlikti jo programinės įrangos atnaujinimą arba investuoti į modernesnį įrenginį.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama