Elektronika.lt
 2025 m. sausio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 22 d. 11:25
„ChatGPT“ darbe: leisti, riboti ar uždrausti?
Sausio 22 d. 08:25
„Xiaomi“ pristatė „Redmi Note 14“ išmaniųjų telefonų seriją – flagmano lygio technologijos tapo prieinamos plačiai auditorijai
Sausio 21 d. 20:18
Maršrutų planavimo modulis – kaip pasirinkti tinkamą sprendimą
Sausio 21 d. 17:39
2024-ųjų kainų svarstyklės elektros rinkoje: nuo 1,83 Eur iki 667,13 Eur už megavatvalandę
Sausio 21 d. 14:16
„Thinkdiag“ diagnostikos sistema – visos funkcijos ir privalumai jūsų automobiliui
Sausio 21 d. 11:30
Internetiniai žaidimai gali ir būti naudingi: psichologė įvardijo, kodėl vaikams jų drausti nereikėtų
Sausio 21 d. 08:53
Kamuoja namuose lėtai veikiantis internetas? Pateikiame 7 paprastus patarimus (1)
Sausio 20 d. 20:25
LG 2025 metais iš naujo apibrėš namų pramogas su pažangiomis naujovėmis
Sausio 20 d. 17:46
Dirbtinio intelekto klaidos versle – kas turi prisiimti atsakomybę? (1)
Sausio 20 d. 14:13
Rekomenduojami kontaktai dalinantis turiniu „iPhone“ ir „iPad“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu

Publikuota: 2024-11-22 11:21
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai
Sukčių žinutė. „ChatGPT“
Sukčių žinutė. „ChatGPT“

Besiruošiant didžiausioms metų šventėms, dažnai dovanas artimiesiems skubame pirkti didžiųjų metų išpardavimų – juodojo penktadienio (angl. Black Friday) ar kibernetinio pirmadienio (angl. Cyber Monday) metu. Visgi reikėtų nepamiršti, kad šie išpardavimai – tai dar viena palanki proga, skatinanti aktyviau veikti ir sukčius, kurie siekia išvilioti jūsų pinigus ir asmeninę informaciją.

Tam, kad nuolaidų medžioklė nevirstų nusivylimu, privatumo apsaugos sprendimų bendrovės „Surfshark“ vyresnysis produkto vadovas Šarūnas Šereika dalijasi keliais praktiškais patarimais, galinčiais padėti apsaugoti ne tik jūsų pinigus, bet ir asmeninius duomenis nuo nutekėjimo apsipirkinėjant internetu.

„Prieššventinė išpardavimų karštinė kibernetinio saugumo specialistams kelia nerimą. Šiuo laikotarpiu daugybė žmonių, skubančių pasinaudoti geriausiomis nuolaidomis arba pasirūpinti dovanomis, tampa lengviau pažeidžiami, patiklesni. Nors visi norime sutaupyti, tačiau apsipirkinėjant, ypač internetu, būtina išlikti budriems“, – sako Š. Šereika.

Kaip atpažinti netikrą el. parduotuvę?

Eksperto teigimu, vienas dažniausių būdų, kuriais sukčiai siekia išvilioti pinigus jums apsipirkinėjant – tai netikros elektroninės parduotuvės ar mobiliosios aplikacijos, savo pavadinimu ir išvaizda dažnai labai primenančios tikrąsias, gerai žinomiems prekių ženklams priklausančias elektronines parduotuves.

„Logotipai, šriftai ir svetainių dizainas sukčių sukurtose netikrose elektroninėse parduotuvėse gali labai priminti originaliuosius. Sukčiai dažnai pasitelkia ir jose „apsipirkti“ kviečiančias įkyrias reklamas socialiniuose tinkliuose, kuriose pateikti pasiūlymai dažnai skamba per gerai, kad būtų tiesa“, – pasakoja Š. Šereika.

Jis pataria vengti nežinomų svetainių, o prieš svarstant pirkti ir patikėti pardavėjui ne tik savo pinigus, bet ir asmeninius duomenis, įsitikinti, kad svetainė yra patikima, geros reputacijos ir reguliuojama. Tai padaryti gali padėti išsamesnė informacijos apie pardavėją paieška, jau apsipirkusių žmonių atsiliepimai, pasiūlymų palyginimas, siekiant kritiškai juos įvertinti.

Netikrose svetainėse taip pat gali būti pastebimos gramatinės ar rašybos klaidos, neįprastos frazės, parodančios, kad tekstas tikriausiai buvo sugeneruotas dirbtinio intelekto ar mašininio vertimo pagalba. Kylant bet kokiai abejonei dėl elektroninės parduotuvės tikrumo – nuo apsipirkimo joje reikėtų susilaikyti.

Šiemet jau nutekinta 435,5 tūkst. lietuviams priklausančių paskyrų

Didžiųjų metų išpardavimų metu dažnai suaktyvėja ir sukčių siunčiamų apgaulingų pranešimų bei elektroninių laiškų srautas. Anot Š. Šereikos, tokie pranešimai taip pat dažniausiai imituoja žinomų pardavėjų ar siuntų pristatymo tarnybų pranešimus, juose žmonės raginami nedelsiant spausti nuorodas, kurios iš tikrųjų veda į kenkėjiškas svetaines ir dažnai baigiasi pavogtais asmeniniais duomenimis.

Vien 2024 m. trečiąjį ketvirtį kibernetinių atakų metu buvo nutekinta net 204 tūkst. lietuviams priklausančių internetinių paskyrų, o iš viso šiemet jau nutekinta 435,5 tūkst. Lietuvos gyventojams priklausančių paskyrų su asmeniniais duomenimis, rodo „Surfshark“ atliktas tyrimas.

Asmeniniai duomenys, patekę į sukčių rankas, vėliau dažnai naudojami dar asmeniškėms atakoms – pavyzdžiui, apgaulinguose el. laiškuose ar kituose pranešimuose į jus gali kreiptis vardu, pavarde, žinoti jūsų gimimo datą, o tokios informacijos panaudojimas gali sukelti apgaulingą asmeniškumo ir patikimumo įspūdį.

Kaip atpažinti apgaulingus pranešimus ir apsisaugoti?

„Norint atpažinti apgaulingus el. laiškus ir netapti sukčių auka, pirmasis ir bene svarbiausias žingsnis yra patikrinti siuntėjo el. pašto adresą. Sukčių siunčiami el. laiškai dažnai kuriami siekiant imituoti gerai žinomas parduotuves ar organizacijas, tačiau el. pašto adrese gali būti aptinkama rašybos klaida, papildomi simboliai ar panašiai. Taip pat bent menkiausią įtarimą keliančiuose el. laiškuose nespauskite jokių nuorodų, visos jos greičiausiai ves į kenkėjiškas svetaines“, – pataria Š. Šereika.

Netikri pranešimai apie gautas siuntas el. paštu ar SMS žinutėmis – tai dar vienas populiarus būdas sukčiauti. Juos siunčiantys nusikaltėliai tikisi, kad jų aukos neprisimins, ar iš tikrųjų ką nors pirko ir kokį pristatymo būdą pasirinko. Didžiųjų išpardavimų metu iš tiesų padidėja tikimybė, kad laukiate kokios nors siuntos ar net kelių, todėl gavus pranešimus apie siuntų pristatymą, reikia išlikti ypač budriems, atidžiai patikrinti informaciją ir nespausti jokių nuorodų įtartinuose pranešimuose, nepateikinėti asmeninių, pavyzdžiui, mokėjimo kortelės duomenų, jeigu jų prašo nepatikimi siuntėjai.

„Gautus įtartinus el. laiškus ar SMS žinutes su nuorodomis taip pat galite patikrinti ir naudodamiesi dirbtinio intelekto pokalbių robotais, pavyzdžiui „ChatGPT“. Užteks nukopijuoti gautą žinutę ir paprašyti atpažinti, ar ji gali būti siųsta sukčių. Nors daugeliu atvejų programa tokią žinutę gebės įvertinti pagal skiriamuosius bruožus, tačiau nepamirškite, kad tai tik pagalbinis įrankis, tačiau kritiškai įvertinti gaunamą turinį – išlieka kiekvieno mūsų atsakomybė“, – pataria Š. Šereika.

​Ekspertas priduria, jog turėtumėte naudoti skirtingus ir slaptažodžius visose svetainėse, kuriose registruojatės bei juos nuolat atnaujinti. Naudojant tą patį slaptažodį, el. bankininkystės informacija gali tapti lengviau prieinama sukčiams. Taip pat patartina savo paskyrose įjungti dviejų veiksnių autentifikavimą, kuris veiks kaip papildomas barjeras, saugantis prieigą prie jūsų asmeninių paskyrų.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Rekomenduojami kontaktai dalinantis turiniu „iPhone“ ir „iPad“

Dalinantis turiniu (nuorodomis, nuotraukomis, video ir t. t.) sistema pasiūlo kontaktų sąrašą, kuris ne visada būna teisingai parinktas. Kaip jį koreguoti ar pašalinti?

Kas yra dviejų žingsnių autentifikacija ir kaip tai gali apsaugoti nuo sukčių?

Šiandien, kai dauguma mūsų duomenų yra skaitmeninėje erdvėje, jų saugumas tampa būtinybe. Silpni slaptažodžiai yra viena dažniausių sukčiavimo priežasčių, tačiau dviejų žingsnių autentifikacija gali veiksmingai apsaugoti nuo neteisėtų prisijungimų.

Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja

Tik kas antras Lietuvos gyventojas savo skaitmeninius įgūdžius vertina kaip pagrindinio ar aukštesnio lygio, rodo Eurostato duomenys. Nors atitinkame Europos Sąjungos vidurkį, to nepakanka – vis dar per mažai žmonių geba atpažinti ir apsisaugoti nuo penkių populiariausių sukčiavimo būdų.

2025-01-06 11:25
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus
2025-01-05 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
2025-01-04 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
2024-12-27 11:36
Kaip ištaisyti „Universal Clipboard“ problemą „macOS“
2024-12-17 20:33
Nustokite mokėti už papildomą vietą savo „Gmail“ paskyroje
2024-12-06 08:29
DI tampa puolimo įrankiu: 6 patarimai kaip apsisaugoti
2024-12-04 20:25
Egzistuoja daugiau nei 20 internetinių nusikaltėlių atakų būdų: ar įvardintumėte bent vieną iš jų? (2)
2024-11-24 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
2024-11-22 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
2024-11-22 11:21
 Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama