Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 19 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 19 d. 10:50
Paaiškino, kokių pokyčių elektros kainoms gyventojams atneša didėjanti gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių
Balandžio 18 d. 20:20
Kompiuteriniai žaidimai jau tapo kasdienybės dalimi: ar tai naujos kartos pramoga, o gal blogis?
Balandžio 18 d. 17:27
KTU ekspertai: domenų varduose – švepluojama, lietuviška programinė įranga – nepageidaujama
Balandžio 18 d. 14:32
„Yukon Group“ žengia į gamtos stebėjimo rinką
Balandžio 18 d. 11:27
Saulės elektrinių galia dažnai viršija namų ūkių poreikius
Balandžio 18 d. 08:32
Verslo klasė elegancijos viršūnėje: Naujasis „A6 Sedan“
Balandžio 17 d. 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
Balandžio 17 d. 17:27
Kaune – svarbus žingsnis link puslaidininkių ateities: atidaryta KTU Lustų akademija
Balandžio 17 d. 14:29
Nauja „Telia“ IoT platforma: visa kontrolė – kliento rankose
Balandžio 17 d. 11:11
Elektromobiliams – 6000 prieigų, savivaldybėms – 36 mln. eurų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

IT ekspertas įvardijo dažniausiai interneto svetainių savininkų daromas klaidas

Publikuota: 2024-03-02 15:11
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Skaitmeninė erdvė kartu su, regis, beribėmis galimybėmis turi ir savo rizikų. „Fastly“ atliktas išsamus tyrimas rodo, kad dėl nesaugių sistemų pasaulio verslas kasmet praranda apie 9 proc. pajamų. Ši milžiniška, milijardais eurų matuojama suma susidaro dėl dingusio ryšio, nutekėjusių duomenų, lūžtančių programėlių, įsilaužimų į vartotojų paskyras. Tai būdinga tiek privačiajam, tiek viešajam sektoriui. Tiesa, IT ir interneto svetainių prieglobos (hostingo) ekspertas sako, kad praradimų galima išvengti, o kad padidintum saugumą, tereikia dėmesį atkreipti į kelis svarbius niuansus, kurie ypač svarbūs dabar, kai itin suaktyvėjo rusų kibernetiniai įsilaužėliai.

IT ekspertas įvardijo dažniausiai interneto svetainių savininkų daromas klaidas

Svarbiausi saugaus internetinio puslapio aspektai

Kaip sako IT ekspertas, „Weborado“ vadovas Donatas Bartusevičius, nepakankamas dėmesys saugumui – viena dažniausiai interneto svetainių savininkų daromų klaidų. Labai dažnai kibernetinio saugumo temos vengiama, nes ji paprasčiausiai atrodo pernelyg bauginanti ir sudėtinga, tačiau iš tikrųjų pagrindinėmis saugumo priemonėmis gali pasirūpinti kiekvienas interneto svetainės savininkas.

„Pradėti galima nuo užtikrinimo, kad svetainės administravimo aplinka bus pasiekiama tik naudojant sudėtingus slaptažodžius. Labai svarbu ir reguliariai juos keisti. Padaryti tai bent kas 3 mėnesius būtų tikrai sveikintina įmonės saugumo politikos praktika. Tai aktualu ne tik svetainės administratoriui, programuotojui, bet ir redaktoriams ar bet kam, kas turi teisę prisijungti prie administravimo aplinkos“, – teigia jis.

Pasak eksperto, skirtingais skaičiavimais, nuo 30 iki 80 proc. įsilaužimų į verslo paskyras vyksta būtent dėl silpno slaptažodžio. Vien platformos haveibeenpwned.com duomenų bazėje, kur galima pasitikrinti, ar jūsų slaptažodis nebuvo nulaužtas, yra daugiau nei 610 mln. įrašų. Kitaip tariant, tiek yra jau nulaužtų ir nesaugių slaptažodžių.

Antrasis dalykas, kuriuo turėtų pasirūpinti kiekvienas interneto svetainės savininkas, – tai atsarginės duomenų kopijos. Jos būtinos vystant e. prekybą. Tokiu atveju jos privalomos kasdien. Jei interneto svetainė reprezentacinė, o turinys dažnai nesikeičia, kopiją padaryti užteks ir kas savaitę ar netgi mėnesį.

Gera naujiena ta, kad svetainės skelbimo paslaugos teikėjai atsarginių kopijų paslaugą paprastai įtraukia į paslaugų planus. Tiesa, renkantis paslaugą būtina atkreipti į tai dėmesį ir, jei kyla klausimas, būtinai teirautis paslaugos teikėjo.

„Trečias svarbus dalykas – tai saugus ryšys. Šiandien tai jau rečiau pasitaiko, bet reguliariai pastebiu svetainių, kur jis visai nenaudojamas. Tokį dalyką atpažinti labai lengva. Jei interneto naršyklėje prie adreso matote užrašą „nesaugu“, „not secure“ ar tiesiog raudoną brūkšnį ties saugumo piktograma, reikėtų nedelsiant kreiptis į svetainės kūrėjus ir pareikalauti, kad šis trūkumas būtų nedelsiant ištaisytas“, – tvirtina D. Bartusevičius.

Dar vienas dalykas, kurio nereikėtų pamiršti, anot jo, – tai reguliarūs svetainės saugumo atnaujinimai.

Kaip sako pašnekovas, sukūrus svetainę, lėšos ir laikas dažnai keliauja rinkodarai, o ne programinio kodo saugumui. Kartais apie tai tiesiog nenorima galvoti, nepaisant to, kad tokios platformos kaip „Wordpress“ ir „WooCommerce“ vartotojams, regis, padaro viską – saugumo atnaujinimai ten pateikiami reguliariai, tereikia paspausti mygtuką. Bet, deja, ne visada tai padaroma.

„Žmogiškieji faktoriai, tinginystė ar aplaidumas labai stipriai veikia šioje srityje. Dar vienas geras tokios silpnybės pavyzdys – administravimo teisės. Dažnai jos suteikiamos darbuotojui, reklamos agentūrai ar laisvai samdomam specialistui, atliekančiam kokį nors darbą. Darbą atlikęs asmuo prie svetainės nebeturi poreikio daugiau prisijungti, tačiau jo paskyra vis dar dažnai lieka aktyvi. Tokią paskyrą reikėtų panaikinti, nes tai potenciali kibernetinio saugumo incidento grėsmė“, – sako „Weborado“ vadovas.

Kaip išvengti klaidų?

IT ekspertas teigia, kad pavyzdžių, kaip kompanijos, nesilaikančios anksčiau išvardytų taisyklių, praranda pinigus ir reputaciją, galėtų pateikti daugybę. Su itin rimtomis pasekmėmis verslas susiduria atnaujindamas interneto svetainę ir nepadarydamas atsarginės kopijos. Tokiais atvejais pasikeičia puslapio išvaizda, nustoja veikti užsakymo mygtukas, atsiskaitymo langas. Verslas patiria didžiulį stresą ir nuostolius.

„Būna, reikia sprendimo ir greitai, o atsarginės kopijos nėra. Tokios situacijos ištaisomos, tačiau tam prireikia laiko. Kad būtų išvengta tokių atvejų, kiekvienam svetainių savininkui rekomenduojame turėti dvi aplinkas – testuojamą ir veikiančią. Tuomet atnaujinimai iš pradžių diegiami testuojamoje aplinkoje ir, jei viskas gerai, juos galima atlikti ir veikiančioje aplinkoje. Žinoma, prieš šiuos darbus reikia pasirūpinti ir atsargine kopija“, – aiškina D. Bartusevičius.

Dar vienas aspektas, galintis labai daug kainuoti verslui, – tai paprasčiausias lėtas svetainės veikimas. Didžiausias kiekvieno prekybininko košmaras – viską atlikti gerai, tačiau pritraukti potencialius pirkėjus į neveikiančią svetainę. Tokią situaciją gali lemti prasta svetainės konfigūracija ir netinkamai parinkta interneto svetainės publikavimo techninė konfigūracija.

„Geras pavyzdys galėtų būti koks nors išpardavimas. Dažnai e. parduotuvė sau sklandžiai dirba, nes užsakymų skaičius būna stabilus. Tačiau suplanavus išpardavimą ir pasirūpinus rinkodaros sprendimais, svetainę užplūsta didelis būrys lankytojų, ir staiga viskas pradeda strigti. Kad taip nenutiktų, prieglobos paslaugos teikėjas turi paruošti svetainę tokioms akcijoms ir užtikrinti plėtros galimybes“, – pabrėžia pašnekovas.

Kodėl taip svarbu planuoti?

D. Bartusevičius sako, kad raktinis žodis, siekiant išvengti visų paminėtų e. komercijos negandų, yra planavimas. Kuo geriau įsivardijami tikslai, priemonės, galimos grėsmės ir jų sprendimo būdai, tuo efektyviau viskas vyksta.

IT eksperto tvirtinimu, būtina turėti planą, kurio laikytųsi visi įmonės darbuotojai, dirbantys prie interneto svetainės. Jame būtinai turėtų būti punktai apie slaptažodžių saugumą, atsargines kopijas, saugumo atnaujinimus, vartotojų teises. Nepamaišytų ir tokių taisyklių reguliarus pasikartojimas. Ypač sulaukus naujų komandos narių.

„Turėkite žmogų, kuris būtų atsakingas už šio plano vykdymą. Reikia ir plano dalies apie tai, ką daryti, atsitikus blogiausiam scenarijui. Kas ir kokius veiksmus atliks? Pavyzdžiui, mes, jei svetainė nustoja veikti, atkuriame ją iš paskutinės veikiančios atsarginės kopijos. Tai padeda išvengti panikos“, – pataria „Weborado“ vadovas ir priduria, – turimą krizės planą nuolat peržiūrėkite ir tobulinkite atsižvelgdami į savo procesus ir poreikius.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Daugiau jokių dramų ir keistų įrašų: 7 paprasti socialinio tinklo „Facebook“ triukai

Žmonės dažnai galvoja, kad žino viską apie „Facebook“. Paskelbiate nuotrauką, parašote komentarą, pasidalijate nuoroda – viskas atrodo paprasta. Tačiau po šiuo paviršiumi slypi kur kas daugiau nei tik laiko juosta. „Facebook“ turi daugybę funkcijų, kurios dažnai lieka nepastebėtos, bet iš tiesų gali visiškai pakeisti jūsų patirtį platformoje.

Tik slaptažodžio nepakanka: apsaugos priemonė, apie kurią dažnas pamiršta

Kibernetiniai sukčiai nuolat ieško naujų būdų, kaip išvilioti asmeninius duomenis, o viena iš efektyviausių priemonių nuo to apsisaugoti – dviejų veiksnių autentifikavimas. Vis dėlto, ją pasitelkia vos trečdalis Lietuvos gyventojų. Kaip veikia ši apsaugos priemonė ir kodėl verta ja naudotis?

Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje

Ankstesnėse nei „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ operacinių sistemų versijose sistema pati nusprendžia kokius „iCloud“ failus ir kiek laiko saugoti įrenginyje. Naujose „Apple“ operacinėse sistemose, daryti įtaką šiam procesui, bus pagaliau leista ir įrenginių naudotojams

2025-04-07 08:51
Edukacija ir tėvų įsitraukimas yra raktas į vaikų saugumą internete
2025-03-31 08:40
Kaip perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš „Google Photos“ į „iCloud Photos“
2025-03-28 08:19
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)
2025-03-27 20:22
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
2025-03-27 14:36
Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis
2025-03-26 08:28
El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
2025-03-24 20:25
Kaip „macOS“ panaikinti failo atsisiuntimo šaltinio informaciją
2025-03-20 08:18
„Spotify” ir „Netflix” traukia ne tik milijonus vartotojų, bet ir kibernetinius nusikaltėlius: 6 patarimai, kaip apsisaugoti
2025-03-16 13:18
Kaip užtikrinti interneto svetainių ir el. parduotuvių saugumą?
2025-03-14 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
2025-03-03 11:42
IT ekspertas: norint išvengti kibernetinių gaisrų, dūmų detektoriaus neužteks
2025-02-20 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama