Internete gausu informacijos – vaikai čia gali mokytis ar pramogauti, bet lygiai taip pat vos keli paspaudimai juos skiria ir nuo netinkamo turinio. Ekspertai vieningai sutaria: vaikams ir paaugliams būtina mokytis saugaus elgesio skaitmeniniame pasaulyje.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Pasak „Tele2“ produkto vadovo Donato Drakicko, saugų vaiko naršymą internete gali padėti užtikrinti ne tik tinkama tėvų kontrolė, bet ir šiuolaikinės technologijos: „Smalsumo vedami vaikai internete gali elgtis ne itin saugiai – dažnas jų nevengia atverti nežinomų nuorodų, pasidalinti asmenine informacija, pavyzdžiui, adresu ar telefono numeriu. Todėl tėvai neturi numoti ranka į vaikų apsaugą virtualioje erdvėje – pradedant paprastu pokalbiu su vaiku apie pavojus internete, baigiant specialiomis technologijomis, padedančiomis sekti atžalų matomą informaciją naršant“.
Tyrinėkite kartu
Kartu su vaiku naršykite ir nagrinėkite jų mėgstamas programėles ir svetaines. Taip netruksite išsiaiškinti, ką jūsų vaikas mėgsta veikti internete, o taip pat kartu smagiai praleisite laiką ir drauge išmoksite naujų dalykų.
Pasikalbėkite su vaiku apie jo patirtį internete
Pradėkite ir tęskite reguliarius pokalbius su vaiku apie tai, ką jis mėgsta veikti prie kompiuterio, ir pateikite informaciją apie saugumą internete. Šie pokalbiai gali būti puikus būdas įtvirtinti žinią, kad jei vaikas internete pamatys ką nors, kas jam kelia nerimą, jis galės apie tai pasakyti jums arba kitam suaugusiajam, kuriuo pasitiki.
Įrenginiais naudokitės bendrose erdvėse
Įrenginius, kuriais naudojasi jūsų vaikas, laikykite bendrose namų erdvėse, pavyzdžiui, svetainėje ar virtuvėje, kur jų ekranus gali matyti suaugusieji. Vaikui pradedant pažinti virtualią erdvę, svarbu šią kelionę pradėti kartu su juo ir neleisti naudotis internetu be priežiūros. Vėliau, jam supratus pagrindines čia galiojančias taisykles, galima suteikti ir daugiau savarankiškumo.
Susitarkite dėl taisyklių
Kaip šeima galite susitarti dėl tam tikrų taisyklių, pavyzdžiui, dėl vietų namuose, kuriose galima naudotis įrenginiais, dienos laiko, kuriuo vaikas gali naudotis įrenginiais, arba dėl to, kokias pagal amžių tinkamas programėles ar svetaines jis gali pasiekti. Įrenginiuose, kuriais nenorite, kad jūsų vaikas galėtų naudotis, naudokite slaptažodžius ir laikykite juos vaikui nepasiekiamoje vietoje.
Įjunkite saugios paieškos funkciją
Dauguma interneto naršyklių turi saugios paieškos funkciją, leidžiančią apriboti medžiagą, kurią vaikas gali matyti internete. Šį nustatymą galite aktyvuoti interneto naršyklės nustatymuose. Visgi, funkcija negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos nuo netinkamos medžiagos parodymo, todėl net ir įjungę šį nustatymą vis tiek skirkite pakankamai dėmesio vaiko priežiūrai naudojantis internetu.
Pasinaudokite išmaniomis apsaugos priemonėmis
Įrenginiuose galima įdiegti ir įvairias išmanias programėles, tokias kaip „Google Family Link“, naudojantiems „Android“ įrenginius arba „Family Sharing“, naudojantiems „iOS“ įrenginius. Jų funkcionalumas leidžia tėvams užblokuoti tam tikras programėles arba nustatyti laiko limitą, nurodantį, kiek vaikas gali naudotis įrenginiu. Dar platesnio spektro saugumą gali garantuoti ir tinklo lygmenyje veikianti apsauga, kuri filtruoja svetainių turinį ir užblokuoja prieigą prie įtartinų domenų. Pavyzdžiui, operatoriaus „Tele2“ tinkle veikiančiai interneto apsaugai nereikia jokios papildomos programėlės. Paslaugą galima užsisakyti savo telefone (veikia tik su mobiliaisiais duomenimis), o užsisakius su „Laisvo interneto“ planu apsauga gali naudotis visi prie modemo tinklo prijungti įrenginiai. Apsauga tinklo lygmeniu pranaši tuo, kad blokuojamų svetainių sąrašus gali personalizuoti patys tėvai, arba galima remtis iš anksto sudarytais kategorijų filtrais, kurie apriboja prieigą prie suaugusiems skirto turinio, socialinių tinklų, lošimų portalų.