Elektronika.lt
 2025 m. vasario 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Vasario 22 d. 13:18
Z kartos žmonės tiksliai žino, kur jiems gali padėti DI, bet trūksta praktikos
Vasario 21 d. 18:22
Lietuvoje pirmąkart išbandyta kvantinio ryšio technologija, užtikrinsianti nenulaužiamą duomenų perdavimą
Vasario 21 d. 15:47
Ekranų vartojimo problemos prasideda vaikystėje: kaip tėvams kovoti su žalingais vaiko įpročiais?
Vasario 21 d. 12:54
LG pristato naujausias skaitmenines iškabas B2B sektoriams
Vasario 21 d. 09:49
Prieš pasaulinę premjerą „Kia“ atskleidė naujojo PV5 modelio išvaizdą
Vasario 20 d. 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
Vasario 20 d. 16:21
KTU studentė kuria inovatyvų prietaisą žaizdoms gydyti
Vasario 20 d. 13:47
Kaip sprendžiami elektromobilių įkrovimo saugumo iššūkiai?
Vasario 20 d. 09:25
„Sostena“ – oficiali „Lynk & Co“ atstovė Lietuvoje
Vasario 19 d. 20:24
Kada dirbtinis intelektas bejėgis, arba kodėl pirma – duomenys, tada sprendimai?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Apibendrinant kibernetinio saugumo mėnesį – kokių klaidų nedaryti kasdien?

Publikuota: 2022-11-03 12:20
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Jeigu anksčiau kibernetinis saugumas buvo vertinamas, kaip papildomas žingsnis, šiandien jis jau tapo būtinybe. Tiesa, „ TGS Baltic“ advokatas Mindaugas Civilka pastebi, kad šimtaprocentinis kibernetinis saugumas neegzistuoja ir jo siekti netgi nėra tikslo. Kibernetinio aplaidumo patiriamą žalą apskaičiuoti sudėtinga, tačiau problemos mastą iliustruoja 2021 metų Internetinių nusikaltimų pranešimas, kuriame skelbiama, kad per praėjusius metus kibernetinio saugumo aukos patyrė beveik 7 milijardus dolerių nuostolių. Teisininkas dalijasi dvylika kibernetinio saugumo patarimų, apie kuriuos vis dar dažnai pamirštama pagalvoti.

Apibendrinant kibernetinio saugumo mėnesį – kokių klaidų nedaryti kasdien?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Vien IT skyrius nepasirūpins. Vis dar galima išgirsti nuomonių, kad kibernetiniu saugumu turėtų rūpintis IT komanda, deja, kaip pastebi teisininkas toks požiūris dažnai ir tampa per menko dėmesio saugumui priežastimi. „Šis klausimas yra kompleksiškas ir sudėtingas, todėl į jį reikėtų žvelgti bent iš trijų pusių – teisinių reikalavimų, technologinių sprendimų ir žmonių ugdymo. Saugumui neužtenka fragmentinio dėmesio, esi saugus, kiek saugi yra tavo silpniausia grandis“, – pastebi jis. Anot M. Civilkos, svarbu, kad įmonės vadovai atsakingai žvelgtų į kibernetinį saugumą ir įvardytų tai, kaip įmonės prioritetą. Dėmesys kibernetiniam saugumui turėtų būti skatinamas aukščiausio lygio vadovų ir pasiekti kiekvieno departamento darbuotojus.

Du keliai – puoselėti imunitetą arba gydytis. M. Civilka juokauja, kad į kibernetinį saugumą galima žvelgti kaip į sveikatą. „Kibernetinė branda lyg imunitetas. Gali gyventi bet kaip ir vėliau pinigus išleisti vaistams arba gali puoselėti sveikus įpročius, tai kainuoja, bet vėliau rečiau sergi. Skirtumas tik tas, kad antru atveju, kontroliuoji situaciją, o pirmuoju – niekada negali žinoti, ko ir kada tikėtis. Verslui neplanuotos išlaidos yra didelė rizika“, – paaiškina advokatas.

Reguliuotojų, investuotojų ir partnerių dėmesys. Vis daugiau įmonių veikia reguliuojamame sektoriuje (pavyzdžiui, bankai, sveikatos įstaigos, telekomunikacijų bendrovės ir kita), todėl kibernetiniam saugumui jos privalo skirti dėmesio ir tai – ne prabanga, o greičiau – būtinybė. Tiesa, kaip pastebi M. Civilka, tai atneša ir gerąją bangą, nes aukšta kibernetinio saugumo branda pasižyminčios įmonės jos ima reikalauti ir iš savo partnerių, vis dažniau apie tai teiraujasi ir investuotojai.

Prevencija, nustatymas, atsakas. Kibernetinį atsparumą sudaro šie trys žodžiai. Tik sisteminis požiūris gali padėti pasiekti kibernetinio atsparumo brandą. Iš šių priemonių teisininkas išskiria patikrinimų ir testavimų svarbą – nereta situacija, kai įmonės net nenutuokia savo realaus pažeidžiamumo, todėl periodinis savo kritinių sistemų patikrinimas iš išorinės yra ne prabanga, o būtinybė.

Stipriam slaptažodžiui didžiosios raidės ir skaičių bei simbolių nebegana. Teisininkas M. Civilka sako, kad anksčiau pakakdavo patarimo slaptažodžiui naudoti skaičius, didžiąsias ir mažąsias raides, įvairius simbolius, kiek vėliau – frazes. „Šiandien sakau, kad slaptažodžiai yra seniena ir nebenulaužiamų slaptažodžių iš esmės nebėra. Visada siūlau įsivertinti, kokią žalą jums gali padaryti nulaužtas slaptažodis – ar kažkas jūsų „Netflix“ paskyroje galės pasižiūrėti serialą, ar kyla grėsmė verslo duomenimis“, – sako teisininkas ir ragina pagalvoti apie naujus technologinius sprendimus, pavyzdžiui, dvigubą autentifikaciją (MFA).

Vien žmogaus nepakanka. Technologinė aplinka, kurioje veikia organizacijos, kinta itin sparčiai ir perprasti technologinę aplinką, tendencijas gali būti iššūkis netgi profesionalams, todėl, teisininkas pastebi, kad atsakas į kibernetines grėsmes turėtų būti kiek galima labiau automatizuotas. „Įmonėje turi dirbti specialistas, kuris išmanytų šios srities ir bendrovės veiklos specifiką, žinotų, kaip, kiek laiko saugoma informacija ir panašius dalykus, tačiau atsakas į įvykusį incidentą turėtų būti automatizuotas, antraip gali pasitaikyti brangiai kainuojančių žmogiškų klaidų“, – pataria M. Civilka.

Automatinė apsauga. Organizacijos imuninis atsakas į kibernetines grėsmes turi būti maksimaliai automatiškas. Žmogus – labai svarbi bet kurios organizacijos saugumui, tačiau kibernetinio saugumo grįsti vien žmogiškąja veikla negalima – žmogus klysta, pavargsta, nėra toks efektyvus ir galų gale – yra brangesnis, nei technologinis sprendimas.

Nebūna 100 proc., užtenka būti saugesniems už kitus. Nors neretai skatinama dėti maksimalias pastangas, kalbant apie kibernetinį saugumą M. Civilka ragina būt pragmatiškais ir įvertinti aplinką, kurioje veikiate. „Investuojant į saugumą svarbiausia būti šiek tiek saugesniu už kaimyną, supraskite lygį, kuris yra aplink jus ir dėkite truputį daugiau pastangų“, – pataria jis.

Svarbu ne tik baudos. Dažna klaida, kurią pastebi teisininkas, – įmonės neįvertina pasekmių ir pamiršta, kad svarbu ne tik piniginės baudos, bet ir reputacija. Pasak M. Civilkos, kibernetinis incidentas pakeičia įmonę per naktį ir ji niekada nebebus tokia, kokia buvo – kolegos ima tikrinti vienas kitą, atsiranda daugybė emocinių ir organizacinių sunkumų.

Neišsigąskite incidento. Svarbu suprasti, kad kibernetinės atakos gali įvykti ir yra praktiškai neišvengiamos, daug svarbiau yra ne jų išvengti, bet gebėti tinkamai reaguoti joms įvykus bei minimalizuoti jų žalą. „Pats incidentas gali neatnešti jokios baudos. Jeigu darbuotojai buvo apmokyti, tačiau padarė klaidą, žala bus daugiau moralinė, o ne teisinė. Visai kita situacija, jeigu žinosite apie riziką ir nesiimsite priemonių, kurios padėtų ją sumažinti“, – akcentuoja „TGS Baltic“ advokatas.

Pasiruoškite. Dažnai teisingiau yra klausti ne, ar įvyks incidentas, o kada jis įvyks, todėl labai svarbu būti tam pasiruošus, įvertinus, kokia žala būtų pažeidus skirtingą informacinį turtą ir kokia rizika kyla – tai turėtų lemti ir tam skiriamas lėšas. „Saugumas nėra nusipirkti geriausią ar brangiausią sistemą, svarbiau atlikti rizikų vertinimą ir suprasti, kad ne visas informacinis turtas yra vienodai kritiškas, reikia objektyviai įvertinti galimą žalą ir tam paskirstyti investicijas“, – pataria M. Civilka.

Informuokite. Įvykus kibernetiniam incidentui, pirmiausiai dažnai griebiamasi techninio ir teisinio atsako, tačiau M. Civilka pataria nepamiršti ir informavimo svarbos – pranešti apie tai darbuotojams, duomenų subjektams, institucijoms, partneriams, kurie rūpinasi įmonės viešaisiais ryšiais. „Pati ataka dažnai yra ne blogiausia akimirka, daug blogesni įvykiai seka po jos“, – apie galimas klaidas įspėja advokatas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko

Pastaruoju metu duomenų apsaugai ir kibernetiniam saugumui skiriamas ypač didelis dėmesys, tačiau, nepaisant pastangų apsaugoti Lietuvos žmones nuo sukčių, pastarieji veikia aktyviai, o elektroninių sukčiavimo atvejų skaičius kasmet auga.

Kaip „iOS 18“ ir „iPadOS 18“ užrakinti ar paslėpti praktiškai bet kurią aplikaciją

WWDC24 prezentacijos metu „Apple“ pristatydama „iOS 18“ ir „iPadOS 18“ minėjo apie „naują“ galimybę paslėpti ar užrakinti aplikacijas „iPhone“ ir „iPad“. Kaip tai padaryti?

Kokių atakų artimiausiu metu gali imtis sukčiai: kaip tam pasiruošti ir išvengti padarinių?

Iki šiol kibernetinių atakų atvejų tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje fiksuojama vis daugiau ir nematyti ženklų, kad artimiausiu metu situacija pagerėtų. Tobulėjant technologijoms, gudrėja ir skaitmeniniai nusikaltėliai, kurių arkliukas 2025 metais, prognozuojama, bus dirbtinio intelekto priemonės.

2025-02-13 17:36
Interneto spąstai vaikams: psichologas pataria kada drausti, o kada mokyti
2025-02-12 14:32
Skaitmeniniu greitkeliu – be saugos diržų ir be teisių: ekspertai įspėja apie pavojus
2025-02-07 09:24
Kibernetiniai nusikaltimai: ko galima pasimokyti ir kaip apsisaugoti? (1)
2025-01-31 12:31
Kada verslui būtina pasinaudoti IT priežiūros paslaugomis?
2025-01-31 08:14
Saugumo spragos įmonių el. pašto sistemoje: 6 efektyvūs būdai, kaip jas panaikinti
2025-01-27 17:44
Kada laikas keisti „Mac“ kompiuterį?
2025-01-20 14:13
Rekomenduojami kontaktai dalinantis turiniu „iPhone“ ir „iPad“
2025-01-17 20:24
Kas yra dviejų žingsnių autentifikacija ir kaip tai gali apsaugoti nuo sukčių?
2025-01-09 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
2025-01-06 11:25
Kaip „macOS“ nurodyti pamiršti nereikalingus Wi-Fi tinklus
2025-01-05 17:38
Kibernetinio saugumo ekspertų patarimas senjorams
2025-01-04 17:28
Milijardui vartotojų teks atsisakyti slaptažodžių: kaip 2025 m. pradėti su saugesniais prisijungimais?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama