Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

10 įspėjamųjų požymių, rodančių, jog į jūsų kompiuterį buvo įsilaužta

Publikuota: 2022-09-19 16:23
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Kibernetiniai nusikaltėliai visame pasaulyje kasmet uždirba trilijonus dolerių. Didelė jų sėkmės dalis priklauso nuo kiekvieno mūsų daromų klaidų, tokių kaip paspaudimai ant apgaulingų nuorodų, užmaršumas atnaujinti svarbią programinę įrangą ir lengvai nuspėjamų slaptažodžių naudojimas keliose sistemose. Piktavaliai naudojasi kibernetinio saugumo spragomis, taip rinkdami pavogtus asmeninius duomenis, kuriais gali prekiauti nelegaliuose jiems prieinamuose portaluose.

10 įspėjamųjų požymių, rodančių, jog į jūsų kompiuterį buvo įsilaužta
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Praėjusiais metais FTB apie kibernetinius nusikaltimus pranešė daugiau nei 847 000 įmonių ir vartotojų, o incidentai kainavo beveik 7 mlrd. dolerių. Nelaukite, kol bus per vėlu imtis veiksmų. Kuo anksčiau sužinosite apie kilusį pavojų, tuo mažiau žalos nusikaltėliai padarys.

Požymiai, identifikuojantys įsilaužimą

Paprastai įsilaužėliai savo atakų neviešina. „Žaidimo“ esmė – išlikti slaptam, nes kuo ilgiau auka lieka nežinioje, tuo ilgiau užpuolikai turi laiko pasipelnyti iš prieigos prie tinklo ir internetinių paskyrų.

Šie įspėjamieji požymiai padės anksti pastebėti, ar netyčia netapote kibernetinių nusikaltimų auka:

1) Gavote išpirkos reikalaujančios programinės įrangos pranešimą

Pradėkime nuo akivaizdžių dalykų. Jei įjungiate kompiuterį ir vietoj įprasto ekrano vaizdo randate pranešimą apie išpirką, greičiausiai tapote išpirkos reikalaujančios programinės įrangos (angl. ransomware) auka. Jame paprastai nurodomas trumpas mokėjimo terminas ir instrukcijos, kaip sumokėti skaitmenine valiuta, pavyzdžiui, bitkoinais. Bloga žinia ta, kad net jei vykdysite visus reikalavimus, tikimybė, kad atgausite prieigą prie užšifruotų failų, yra vos viena iš trijų.

2) Lėtai veikiantis kompiuteris

Į kompiuterį įdiegus kenkėjišką programinę įrangą, įskaitant Trojos arklius (angl. trojans), kirminus (angl. worms) ir kriptovaliutų kasėjus, dažnai sulėtėja kompiuterio veikimas. Tai ypač taikoma kriptovaliutų kasimo atakoms, kurios naudoja pernelyg didelę procesoriaus galią skaitmeninei valiutai kasti. Lėtai veikiantys kompiuteriai gali būti ir nekenksmingų veiksnių, pavyzdžiui, prastos kompiuterio higienos, rezultatas, tačiau geriausia patikrinti, ar tai nėra nepageidaujamų kenkėjų padarinys.

3) Interneto kamera įsijungia pati

Kai kurios įsilaužėlių įdiegtos šnipinėjimo programos skirtos ne tik duomenų rinkimui, bet ir slaptam interneto kameros ir mikrofono įjungimui. Tokiu būdu kibernetiniai nusikaltėliai gali įrašyti jūsų ir jūsų šeimos vaizdo įrašus, kurie gali būti panaudoti šantažui. Stebėkite internetinės vaizdo kameros lemputę ir patikrinkite, ar ji pradeda veikti savarankiškai. Dar geriau ją visiškai išjungti, ar uždengti kameros dangteliu.

4) Jūsų draugai gauna keistų žinučių iš jūsų asmeninių paskyrų

Jei jūsų draugai pradėjo skųstis dėl nepageidaujamų laiškų su neaiškiomis nuorodomis, gaunamų iš jūsų el. pašto ar socialinių tinklų paskyrų – tai dar vienas rodiklis, indikuojantis, kad jūsų kompiuteris buvo pažeistas. Klasikinė sukčiavimo taktika – užgrobti aukų paskyras ir jomis pasinaudoti siunčiant nepageidaujamas žinutes arba apgaudinėjant jų draugus. Šią grėsmę galima lengvai sumažinti užtikrinant, kad visos paskyros būtų apsaugotos kelių veiksnių autentifikacija (MFA). 

5) Ekrane yra kur kas daugiau iššokančių skelbimų nei įprastai

Paprastai reklaminė programinė įranga (angl. Adware) atakos vykdytojui uždirba pinigus, nes šio viruso aukos gauna pernelyg daug skelbimų. Taigi, jei jūsų kompiuterį užplūsta milžiniškas kiekis reklamos, tai ženklas, kad kažkur gali būti įdiegtas kenkėjiškas kodas.

6) Naršyklėje atsiranda naujų įrankių juostų

Kenkėjiška programinė įranga taip pat gali naršyklėje įdiegti papildomas įrankių juostas. Jei pastebėjote tokią, kurios neatpažįstate arba neprisimenate atsisiuntę, greičiausiai tai reiškia, kad į jūsų kompiuterį buvo įsilaužta. Jų pašalinimui gali tekti atkurti gamyklinius kompiuterio nustatymus.

7) Pradedamos rodyti atsitiktinės piktogramos

Darbalaukyje atsiradusios naujos piktogramos – dar vienas kenkėjiškos programinės įrangos pažeisto kompiuterio požymis. Jei ekrano vaizdas yra tvarkingas, jame nedaug failų, aplankų ir programų, jas galima lengvai pastebėti. Savo kompiuterio darbalaukį laikykite tvarkingą, kad galėtumėte geriau sekti atsirandančias piktogramas.

8) Slaptažodžiai / prisijungimai nustoja veikti

Jei įsilaužėliams pavyko įsilaužti į kompiuterį, jie galėjo perimti įvairias internetines paskyras ir pakeisti slaptažodžius, kad užblokuotų jūsų prieigą. Bandymas atgauti savo paskyrų prisijungimus ir ištaisyti visus tokio išpuolio padarinius gali būti viena didžiausią stresą keliančių ir ilgiausiai trunkančių kibernetinės atakos dalių. Tokiais atvejais reikia susisiekti su įvairiais interneto paslaugų tiekėjais.

9) Duomenys ir prisijungimo vardai cirkuliuoja tamsiajame internete

Jei kada nors iš savo darbovietės gausite pranešimą apie duomenų saugumo pažeidimą, visada į jį žiūrėkite rimtai ir pabandykite patikrinti, ar tai tiesa. Rekomenduojame pasinaudoti tokiais portalais kaip HaveIBeenPwned?, kur galima gauti patvirtinimą apie pažeidimus. Tamsiojo interneto stebėjimo įrankiai taip pat gali ieškoti nutekėjusių jūsų duomenų kibernetinių nusikaltimų ir kt. forumuose, tokiu būdu užtikrinant efektyvesnį informavimą. Jei veiksite greitai, pakeisdami slaptažodžius, įšaldydami banko korteles, galite sumažinti riziką prieš piktavaliams spėjant pasipelnyti iš atakos.

10) Gavote antivirusinės įspėjimą

Antivirusinių programų įspėjimus reikėtų atidžiai įvertinti, nes netikri iššokantys antivirusinių langai taip pat yra reali, dažnai atsirandanti grėsmė. Patikrinkite, ar pranešimas ateina iš teisėto licencijos tiekėjo, tada vadovaukitės instrukcijomis ir pabandykite kompiuteryje surasti ir ištrinti kenkėjiškus failus. Nemanykite, kad atėjęs įspėjimas reiškia, jog antivirusinė priemonė automatiškai išvalys kompiuterį nuo atėjusios grėsmės.

Ką daryti toliau?

Kad ir kas nutiktų, nepanikuokite. Jei į jūsų kompiuterį buvo įsilaužta, paleiskite patikimos įmonės kovos su kenkėjiškomis programomis įrankį, kad surastumėte ir pašalintumėte kenkėjišką kodą.

ESET Lietuva kibernetinio saugumo ekspertas Lukas Apynis rekomenduoja atlikti šiuos paprastus žingsnius:

  • Iš naujo nustatyti visų iš to kompiuterio pasiekiamų paskyrų slaptažodžius
  • Atsisiųsti kelių veiksnių autentifikavimo (angl. multi-factor authentication; MFA) programėlę, siekiant sumažinti tolesnę paskyros saugumo pažeidimo riziką.
  • Investuoti į tamsiojo interneto stebėjimo įrankį, kad patikrintumėte, kokie duomenys buvo pavogti ir (arba) atskleisti.
  • Jei nutekėjo jūsų banko duomenys – įšaldyti banko korteles, kad įsilaužėliai ir (arba) sukčiai negalėtų pasinaudoti jomis savo tikslais.
  • Stebėti visas banko sąskaitas dėl įtartinos veiklos.

Jei nesate tikri, kad kompiuteris buvo visiškai išvalytas, apsvarstykite galimybę slaptažodžių atkūrimą atlikti iš kito įrenginio. Dėl išsamesnių patarimų kreipkitės į antivirusinių programų tiekėją arba banką.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama