Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Nuo naujai atrastos meilės iki ištuštintos sąskaitos: kaip vyresnius žmones apsaugoti nuo kibernetinių sukčių?

Publikuota: 2022-09-15 16:39
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: LRT.lt

Nors sukčiavimą telefonu pamažu keičia kibernetinės apgavystės, pagrindinis piktavalių taikinys nesikeičia. Juo išlieka dar palyginus neseniai skaitmeninį pasaulį atradę vyresnio amžiaus žmonės, kuriems, kartais, pritrūksta žinių ir patirties technologijų srityje. Minint tarptautinę programuotojų dieną, specialistai atkreipia dėmesį, kad žinodami pagrindinius saugaus elgesio kibernetinėje erdvėje principus ir sulaukdami pagalbos iš labiau patyrusių artimųjų, senjorai nuo sukčių gali gintis lygiai taip pat sėkmingai, rašoma „Telia“ siųstame pranešime žiniasklaidai.

Nuo naujai atrastos meilės iki ištuštintos sąskaitos: kaip vyresnius žmones apsaugoti nuo kibernetinių sukčių?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Remiantis oficialiosios statistikos duomenimis, 2021 m. Lietuvoje internetu naudojosi 55 proc. 65-74 m. amžiaus asmenų. Lyginant su ankstesniais metais, šis rodiklis pakilo net 9 procentiniais punktais, kas rodo, jog kasmet į interneto platybes pasineria vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių. Natūralu, jog stebėdami šias tendencijas paskui juos seka ir kibernetiniai sukčiai, randantys vis kūrybingesnių būdų pasinaudoti šiais asmeninis.

„Kibernetiniai nusikaltėliai iš senjorų dažniausiai siekia pasisavinti arba finansus, arba asmeninius duomenis, kuriuos galėtų panaudoti kitiems nusikaltimams daryti ar parduoti. Tai atliekama bandant megzti pažintis socialiniuose tinkluose, viliojant į netikras elektronines parduotuves, apsimetant IT specialistais ir siunčiant apgaulingus elektroninius laiškus. Pagrindinis principas, siekiant apsaugoti pagyvenusius asmenis nuo tokio tipo nusikaltimų – ugdyti nepatiklumo jausmą skaitmeninėje erdvėje“, – teigia „Telia“ kibernetinio saugumo vadovas Darius Povilaitis.

Tolimas giminaitis ar netikėtai aplankiusi meilė

Pasak D. Povilaičio, pastaraisiais metais senjorai, norėdami palaikyti ryšį su toli gyvenančiais artimaisiais ar stebėti, kaip auga jų anūkai, pamažu vis labiau įsilieja į „Facebook“ ir kitų socialinių tinklų vartotojų gretas. Nors tai padeda kovoti su vienišumu ir aktyviau dalyvauti šiuolaikinės visuomenės gyvenime, vyresniesiems tai taip pat atveria ir tam tikrų rizikų.

„Sukčiai, susikūrę netikras anketas, apsimeta tolimais giminaičiais ar pažinčių ieškančiais priešingos lyties atstovais. Viskas prasideda nuo nekalto susirašinėjimu su senjoru, per kurį piktavalis stengiasi kuo greičiau užmegzti žmogišką ryšį. Vos tik tai įvyksta, aferistai sukuria istoriją apie patekimą į bėdą ir, žadėdami grąžinti, paprašo pervesti tam tikrą sumą pinigų arba patikėti elektroninės bankininkystės prisijungimus, kad tai galėtų padaryti patys. Geranoriški ir bendrauti norintys senjorai tai atlieka net nesusimąstydami ir vėliau nuo to nukenčia finansiškai“, – pasakoja specialistas.

Patekus į panašią situaciją, belieka kuo greičiau kreiptis į banką ir prašyti sustabdyti transakciją arba užblokuoti banko sąskaitą, tačiau labai dažnai tai būna per vėlu ir pavogtų lėšų susigrąžinti nebepavyksta. Pagrindinis būdas apsisaugoti nuo tokio tipo sukčiavimo – nepriimti nepažįstamų žmonių užklausų draugauti, neatrašinėti į jų žinutes, o svarbiausia – neatlikti jokių jų prašomų finansinių operacijų. Net jeigu toks prašymas socialiniuose tinkluose gaunamas iš artimųjų ar pažįstamų žmonių, vertėtų pirmiausia jiems paskambinti ir įsitikinti, kad jie iš tikrųjų to prašė.

Sąskaitą tuštinančios el. parduotuvės

Kitas sukčių pamėgtas būdas pasipelnyti iš pagyvenusių žmonių – netikros el. parduotuvės. Patraukdami dėmesį geromis kainomis soc. tinkluose ar internetinėse reklamose, nusikaltėliai senjorus nuvilioja į el. parduotuves primenančias svetaines, kurios pasisavina asmens ir mokėjimo kortelių duomenis. Ši informacija vėliau parduodama tamsiajame internete (angl. darknet) ir galiausiai panaudojama įvairioms nelegalioms veikloms.

Pašnekovo teigimu, tokias parduotuves gali išduoti kur kas žemesnės, nei rinkos, kainos, gramatinės klaidos prekių aprašymuose ir http://, o ne https:// prasidedantis internetinis adresas. Dėl šios priežasties apsipirkti patariama tik gerai žinomose internetinės prekybos svetainėse, o kylant abejonių – niekada nevesti mokėjimo kortelių duomenų ir rinktis mokėjimą pristatymo metu, kurio pasirinkimo nebuvimas taip pat gali išduoti apgaulę.

„Labai svarbu, kad senjorai suprastų, jog internete, kaip ir realiame pasaulyje, nėra nemokamų dalykų. Nemokami filmai, dovanos ar kelis kartus pigesnės prekės – visa tai tėra aferistų naudojama apgaulė, kuri ne tik nepadės sutaupyti, bet gali kainuoti ir visas santaupas. Būtent todėl vertėtų nespausti tokio tipų reklamų, skelbimų ir kitais būdais platinamų nuorodų. Kitaip tariant, kiekvienas paspaudimas internete turėtų būti pasvertas ir apgalvotas“, – pataria ekspertas.

D. Povilaitis taip pat atkreipia dėmesį, kad registruojantis į elektronines parduotuves ir kitus panašius internetinius puslapius yra svarbu nenaudoti savo elektroninio pašto slaptažodžio – perėmus el. pašto duomenis galima perimti visas vartotojo paskyras visose platformose, kuriose yra naudojama slaptažodžio priminimo funkcija.

Nuo laiško iki užgrobto kompiuterio

D. Povilaitis taip pat ragina atkreipti dėmesį į el. pašto dėžutėje slypinčius pavojus. „Phishing“ tipo atakos, kai apgaulingi laiškai adresatus nukreipia į kenkėjiškas svetaines ar užgrobia kompiuterį panaudodami prisegtais dokumentais apsimetančius virusus, yra vienos seniausių ir labiausiai paplitusių. Norint nuo jų apsisaugoti, būtina nuolat išlikti budriems ir nepasiduoti emocijoms.

„Piktavaliai labai dažnai elektroniniu paštu siunčia laiškus, kuriais raginama pasikeisti neva pavogtą elektroninės bankininkystės ar socialinių tinklų slaptažodį. Paspaudus laiške pridėtą nuorodą, žmogus nukreipiamas į iš pirmo žvilgsnio tikroviškai atrodančią svetainę, paprašančią suvesti dabartinius prisijungimo duomenis, kurie iškart patenka į sukčių rankas. Aferistai taip pat siunčia neva dėl su pensijomis susijusių pakeitimų valstybinių institucijų adresuotus laiškus su prisegtukuose prisegtu pranešimo failu, kurį atsisiuntus sukčiai įgauna aukos kompiuterio kontrolę“, – atskleidžia ekspertas.

Norint apsisaugoti nuo tokių sukčiavimo schemų, vertėtų neatidarinėti jokių nuorodų ir dokumentų gramatinių klaidų turinčiuose bei blogai suformatuotuose laiškuose, o svarbiausiose paskyrose įjungti dviejų žingsnių autentifikavimą. Jei įmanoma, antrą žingsnį reikėtų patikėti artimiesiems, kurie galėtų užkirsti kelią neteisėtiems prisijungimams. Taip pat labai svarbu, kad senjoro naudojamame įrenginyje reguliariai įdiegti antivirusinę programą ir atnaujinti programinę įrangą.

Kompiuterio užkrėtimo virusu ar užgrobimo atveju svarbu nepanikuoti ir nepasiduoti raginimams pervesti tam tikrą pinigų sumą ar atlikti kitas finansines operacijas. Tai niekada neduos norimo rezultato, todėl šios problemos sprendimą vertėtų iškart patikėti IT specialistams ar labiau pažengusiems artimiesiems.

Prieš kelias savaites sukčiai pasinaudojo ir „Telia“ įmonės vardu, kai buvo bandoma išvilioti klientų asmeninius, elektroninės bankininkystės ar mokėjimo kortelių duomenis. Sukčiavimui buvo pasitelkti elektroniniai laiškai, kuriuose teigiama, kad paskutinė kliento sąskaitą faktūra buvo apmokėta du kartus ir kviečiama pateikti užklausą dėl pinigų grąžinimo.

D. Povilaitis primena, kad „Telia“ niekada neprašo pateikti banko kortelių duomenų ar slaptažodžių elektroniniu paštu ar SMS žinutėmis, o grąžinimas už permokas būna atliekamas tiesiai į vartotojo banko sąskaitą arba išlyginant kito mėnesio sąskaitos balansą.


LRT

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?

Artėjant šventėms, pas mus sugužėsiantys svečiai gali atsinešti nelauktų dovanų. Vos prisijungę prie namų „Wi-Fi“ tinklo, jų išmanieji telefonai mūsų įrenginius gali apkrėsti virusais, o privačią informaciją be skrupulų ir patys nežinodami perduoti aferistams. Geriausias būdas nuo to apsisaugoti – svečiams sukurti atskirą „Wi-Fi“ tinklą.

Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu

Besiruošiant didžiausioms metų šventėms, dažnai dovanas artimiesiems skubame pirkti didžiųjų metų išpardavimų – juodojo penktadienio ar kibernetinio pirmadienio metu. Visgi reikėtų nepamiršti, kad šie išpardavimai – tai dar viena palanki proga, skatinanti aktyviau veikti ir sukčius, kurie siekia išvilioti jūsų pinigus ir asmeninę informaciją.

NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes

Juodasis penktadienis kasmet pritraukia tūkstančius sutaupyti norinčių pirkėjų, tačiau šis laikotarpis taip pat sukuria palankią aplinką sukčiams. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras pastebi, kad per šią prekybos šventę kibernetinių incidentų skaičius išauga.

2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
2024-11-13 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
2024-11-12 18:14
Kaip „Mac“ kompiuterio garsą mažinti ar didinti mažesniais žingsneliais
2024-11-09 14:29
Domėjimasis kitais socialiniuose tinkluose: kada smalsumas tampa per didelis?
2024-10-21 20:27
Kaip „macOS“ nurodyti nekurti „.DS_Store“ failų tinklo ir USB diskuose
2024-10-18 14:21
Kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 4 priemones, kurios padės apsisaugoti nuo atakų
2024-10-18 08:16
Paruoškite savo telefoną naujajai „Android“ operacinės sistemos versijai
2024-10-14 14:39
8 patarimai, kurie padės apsaugoti vaiką nuo pavojų internete
2024-10-14 10:25
Amžiaus ribos vaikams socialiniuose tinkluose – mitas? Ekspertė atsako, kaip apsaugoti vaikus ir sukurti pasitikėjimu grįstą ryšį
2024-10-05 18:23
Įmonės „nulaužiamos“ per žmones: kaip darbuotojus paversti svarbiausiu ginklu prieš kibernetines atakas?
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama