Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kaip vaikui paaiškinti apie grėsmes, slypinčias internete?

Publikuota: 2022-06-15 12:31
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Europos tyrimų tinklo „EU Kids Online“ duomenimis daugiau nei 92 proc. nepilnamečių Lietuvoje kasdien leidžia laiką internete, o net 37 proc. jų jau yra tiesiogiai susidūrę su grėsmėmis internete. Virtualioje erdvėje netrūksta bandymų išvilioti pinigus, įtartinų naujų draugų ir net nusikaltėlių, o tėvai dažnu atveju susiduria su problema, kaip suprantamu būdu šias grėsmes perteikti savo atžaloms. Specialistai pataria, kaip paprastai paaiškinti internete slypinčias grėsmes, bei kada verta tai daryti.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Akcentuoja pokalbio svarbą

Psichologė Sonata Vizgaudienė sako, kad saugaus elgesio internete vaikus mokyti reikia pradėti nuo tada, kai savarankiškai pradeda juo naudotis. Be priežiūros naršantis vaikas gali aptikti informacijos, kurios dar negebės suprasti, todėl būtina pasirūpinti programomis, galinčiomis apsaugoti vaiką nuo nereikalingo turinio, o taip pat kartais patikrinti, ką jis veikia internete.

„Svarbu su vaiku kalbėtis, žinoti, kokius žaidimus jis žaidžia bei kokias programėles naudoja, kokius socialinius tinklus stebi. Turbūt nors kartą tėvams teko pastebėti, kad vaikas internete atranda šį tą nepriimtino, neatitinkančio šeimos vertybių. Tokiu atveju būtina aptarti, ką galima žiūrėti, ko ne ir paaiškinti, kodėl“, – sako S. Vizgaudienė.

Psichoterapeutė pataria su vaiku kalbėtis draugiškai ir norėti bendradarbiauti – paaiškinti, kad nenorima vaiko spausti, versti ar bausti. Vaikas turi jausti, kad papasakojęs tėvams apie kokį negerą poelgį ar neįprastą atradimą internete, iš karto nebus nuteistas ir nubaustas. Bus bandoma suprasti to elgesio priežastis ir rasti būdų to išvengti vėliau.

„Svarbu tokiems pokalbiams skirti tinkamą laiką, pasirinkti balso toną, kalbėti tiesiai, be užuominų, nesiblaškant ir neužsiimant kitais darbais, pavyzdžiui – vairavimu. Jausdamas supratimą ir palaikymą vaikas nebijos pasisakyti kitą kartą. Labai svarbu neperkelti visos atsakomybės ant vaiko pečių, ja pasidalinti ir aptarti galimus sprendimus. Jausdamasis saugus vaikas mažiau meluos ir drąsiau leisis į atviresnį santykį su tėvais“, – patarimais dalijasi S. Vizgaudienė.

Gali padėti ir žaidimai

Tokiam pokalbiui palengvinti technologijų įmonė CGI kartu su komunikacijų bendrove „Telia“ pristatė kibernetinio saugumo žaidimą „Spoofy“, padedantį vaikams atpažinti grėsmes internete.

Pokalbį apie internete slypinčias grėsmes galima turėti ir forma, kuri leistų vaikui vizualiai perteikti internetinėje erdvėje slypinčius pavojus, teigia žaidimo „Spoofy“ kūrėjai. Pats žaidimas yra padalintas į keturis pasaulius, o kiekvienas pasaulis sukoncentruotas į skirtingą sritį, kuri ugdo skaitmenines, bendravimo, apsisprendimo, socialines ir pilietines vaiko kompetencijas. Visuose pasauliuose galima žaisti po vieną arba su suaugusiuoju.

„Šis žaidimas yra puiki pagalbinė priemonė, kuri leis tėvams, globėjams ar mokytojams padėti 5–10 metų vaikams žengti savo pirmuosius žingsnius į virtualų pasaulį. Kartu su žaidimo herojais vaikai spręs įvairias užduotis, kurios padeda suprasti, kokiu turiniu galima dalintis, kas yra asmeninė informacija, kaip ją apsaugoti, kaip atpažinti kitas grėsmes“, – sako „Telia Lietuva“ tvarumo projektų vadovė Indrė Bimbirytė-Yun.

Jos teigimu, žaidimo svetainėje pateikiama informacija tėvams ir mokytojams, kuri padės aptarti žaidimą kartu su vaikais, padėti įsisavinti esmines mintis ir pamokas. Tėvai bei globėjai nebūtinai turi pakankamai žinių, kuriomis galėtų pasidalinti su savo atžalomis, todėl labai svarbu pateikti aktualią ir išsamią informaciją vaikams.

Šis žaidimas išverstas bei įgarsintas lietuvių kalba, tad yra puikiai tinkamas ir vaikams dar pilnai nemokantiems skaityti.

Grėsmių būna įvairių

Žaidimus žaidžiantiems vaikams naudinga papasakoti apie programėles bei tinklalapius, iš kurių saugu siųstis turinį. Internetiniuose žaidimuose pasitaiko nusikaltėlių, siekiančių išsiaiškinti asmeninę informaciją, prisijungimo ar banko sąskaitos duomenis. Kibernetinio saugumo specialistai įspėja – kartais suaugusieji apsimeta vaikais ir dovanomis bei patarimais pelnę palankumą kviečia nepilnamečius susitikti realybėje.

Žinoma, prieš tai reikėtų patiems tėvams išsiaiškinti kibernetinio saugumo pagrindus. Naudinga pasidomėti internetinio sukčiavimo ženklais, kuomet nusikaltėliai apgaulės būdu bando išvilioti asmeninę ar finansinę informaciją, kuri vėliau panaudojama pinigų grobstymui.

S. Vizgaudienė pasakoja, kad neaiškinant vaikams apie interneto grėsmes, vėliau gali kilti ir labai rimtų problemų.

„Jeigu tėvai visiškai neaiškins vaikui apie pavojus, greičiausiai sulauks šokiruojančių pasekmių. Vaikas gali gauti žalingos informacijos, būti traumuotas. Smurtas prieš save bei kitus, ezoterika, erotinis turinys – tai tik keli pavyzdžiai, kurių nesuprasdamas vaikas paaiškina savaip. Taip pat galimi kontaktai su nepažįstamais žmonėmis – tiek sukčiavimo, tiek fizinio išnaudojimo atvejai“, – sako S. Vizgaudienė.

Psichologė pabrėžia, kad po kurio laiko tėvų pagalbos gali ir nebeužtekti. Dėl to gali prasidėti psichosomatiniai skausmai, nemiga, sutrikti apetitas, nukentėti mokslas. Jei tėvai su vaikais turi tvirtą ryšį, apie visus šiuos dalykus gali sužinoti pakankamai anksti ir užkirsti kelią didesniam pavojui.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?

Šviesolaidinio ryšio technologija, šiuo metu Lietuvoje gali užtikrinti net iki 2,5 Gbps spartos interneto ryšį, o artimiausioje ateityje planuojama šią spartą padidinti net iki 10 Gbps. Kita vertus, tikrai ne kiekvienai veiklai ir kiekvienam vartotojui pačio sparčiausio interneto gali prireikti. Kaip suprasti, kada ir kokios interneto spartos Jums reikia, kad vėliau naudojant internetą kasdienybėje, netektų nusivilti.

Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?

Artėjant šventėms, pas mus sugužėsiantys svečiai gali atsinešti nelauktų dovanų. Vos prisijungę prie namų „Wi-Fi“ tinklo, jų išmanieji telefonai mūsų įrenginius gali apkrėsti virusais, o privačią informaciją be skrupulų ir patys nežinodami perduoti aferistams. Geriausias būdas nuo to apsisaugoti – svečiams sukurti atskirą „Wi-Fi“ tinklą.

Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu

Besiruošiant didžiausioms metų šventėms, dažnai dovanas artimiesiems skubame pirkti didžiųjų metų išpardavimų – juodojo penktadienio ar kibernetinio pirmadienio metu. Visgi reikėtų nepamiršti, kad šie išpardavimai – tai dar viena palanki proga, skatinanti aktyviau veikti ir sukčius, kurie siekia išvilioti jūsų pinigus ir asmeninę informaciją.

2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
2024-11-13 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
2024-11-12 18:14
Kaip „Mac“ kompiuterio garsą mažinti ar didinti mažesniais žingsneliais
2024-11-09 14:29
Domėjimasis kitais socialiniuose tinkluose: kada smalsumas tampa per didelis?
2024-10-21 20:27
Kaip „macOS“ nurodyti nekurti „.DS_Store“ failų tinklo ir USB diskuose
2024-10-18 14:21
Kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 4 priemones, kurios padės apsisaugoti nuo atakų
2024-10-18 08:16
Paruoškite savo telefoną naujajai „Android“ operacinės sistemos versijai
2024-10-14 14:39
8 patarimai, kurie padės apsaugoti vaiką nuo pavojų internete
2024-10-14 10:25
Amžiaus ribos vaikams socialiniuose tinkluose – mitas? Ekspertė atsako, kaip apsaugoti vaikus ir sukurti pasitikėjimu grįstą ryšį
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama