Suaktyvėjusių interneto sukčių radare – asmeninių ir darbo paskyrų prisijungimo duomenys. Jei slaptažodis kartojasi jungiantis į skirtingas paskyras arba yra lengvai nuspėjamas, vertėtų sunerimti. Tad kaip išvengti nemalonių pasekmių ir kas yra geras slaptažodis?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Apsaugoti asmeninius duomenis siekia kiekvienas, tačiau tam užkerta kelią neretai pasikartojantis mąstymas, jog pavyks išsisukti nuo grėsmės prarasti prieigą prie slaptažodžio“ ,– pastebi kibernetinio saugumo įmonės „iDenfy“ vadovas Domantas Čiuldė. Specialisto teigimu, kas trečias Lietuvos interneto vartotojas vengia sudėtingesnių prisijungimo kombinacijų dėl baimės juos pamiršti. Visgi, keletas patarimų gali kardinaliai sustiprinti slaptažodžio higieną ir padėti išvengti nemalonių pasekmių.
Kodėl rizikuojate kartodami slaptažodžius
Ar kada nors užsirašėte slaptažodį ant lapelio? Galbūt pasidalinote su savo draugu ar šeimos nariu? Vienas slaptažodis atstoja raktą į dešimtis kitų prisijungimų, vedančių į socialinius tinklus ar internetines banko paskyras. Norėdami išvengti duomenų vagystės, kaskart rinkitės skirtingus junginius. Pasak D. Čiuldės, tobulėjant technologijoms kiekvieno vartotojo pareiga yra apsaugoti asmeninę informaciją: „ Kuo labiau būsite pasiruošę, tuo didesnė tikimybė, kad slaptažodis bus neįkandamas sukčiams“, – praneša ekspertas.
Pamirškite asmeniškumus
Šiuolaikiniame pasaulyje asmeninė informacija virsta vieša. Sukčiai internete savo valandas praleidžia nagrinėdami vartotojų profilius socialiniuose tinkluose, kur dažnas dalijasi nuotraukomis, gimimo datomis, vietovėmis ar vardais. Slaptažodžio žanre taisyklės kitokios, tad gimimo datos skaitmenų ir atžalų ar augintinių vardų naudojimą slaptažodžiuose D. Čiuldė laiko rizikinga praktika. Ekspertas verčiau pataria rinktis keistus žodžius ir pridėti tinkamus daiktavardžius arba slaptažodžiui naudoti kitų kalbų mišinį. „Suteikdami slaptažodžiui asociaciją ir įsivaizduodami ją galvoje, taip jį paprasčiau atsiminsite“, – teigia D. Čiuldė.
Slaptažodis privalo būti sudėtingas
Slaptažodžio stiprumas matuojamas efektyvumu prieš programišių atakas. Pastarieji įgudę atspėti kiekvieną įmanomą derinį knygoje. Paklaustas, kokia pagrindinė stipraus slaptažodžio taisyklė, D. Čiuldė įvardija, jog slaptažodį turi sudaryti mažiausiai 12 simbolių. Specialistas pataria naudoti simbolių mišinį. „Jei pridėsite įvairių skaičių, didžiųjų ir mažųjų raidžių, bus labai sunku tokį slaptažodį atspėti“, – komentuoja D. Čiuldė. Štai kodėl geras slaptažodis yra ilgio, sudėtingumo ir nenuspėjamumo derinys.
Išlaikykite budrumą
Ekspertas atkreipia dėmesį, jog apsisaugoti internete vien tik stipraus slaptažodžio nepakanka. „Nepulkite vesti asmeninių duomenų, pirmiausia patikrinkite, ar internetinė svetainė yra saugi“, – perspėja D. Čiuldė, akcentuodamas kelis pagrindinius požymius, padedančius atpažinti legalią interneto svetainę. Jei svetainės adresas pasirodė neįprastas, joje nenurodoma privatumo politika, o tekstas kupinas gramatinių klaidų, anot specialisto, kurti ten paskyrą yra pavojinga. „Kylant abejonėms, prieš kurdami paskyrą ar įvesdami slaptažodį susisiekite su svetainės savininku“, – prideda D. Čiuldė.
Pavojams lieka antraplanis vaidmuo
Pasak D. Čiuldės, slaptažodis, tarsi auksinis bilietas, veda į rimtesnius nusikaltimus. Vos tik įsilaužėliai įgyja prieigą prie jūsų skaitmeninės tapatybės, jie sukelia pavojų asmeninėms paskyroms ir jūsų verslui. Specialisto teigimu, labai svarbu investuoti į kibernetinio saugumo mokymus. „Deja, daugelis organizacijų į pavojus internete žiūri nepakankamai rimtai, sąmoningai netinkamai tvarkydamos slaptažodžius. Svarbu domėtis ir padėti suvokti situacijos rimtumą tiek namuose, tiek darbe“, – aiškina specialistas.