Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 20 d. 10:12
KTU aviacijos inžinerijos ekspertai: kokios yra tikrosios lėktuvų katastrofų priežastys?
Balandžio 19 d. 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
Balandžio 19 d. 10:50
Paaiškino, kokių pokyčių elektros kainoms gyventojams atneša didėjanti gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių
Balandžio 18 d. 20:20
Kompiuteriniai žaidimai jau tapo kasdienybės dalimi: ar tai naujos kartos pramoga, o gal blogis?
Balandžio 18 d. 17:27
KTU ekspertai: domenų varduose – švepluojama, lietuviška programinė įranga – nepageidaujama
Balandžio 18 d. 14:32
„Yukon Group“ žengia į gamtos stebėjimo rinką
Balandžio 18 d. 11:27
Saulės elektrinių galia dažnai viršija namų ūkių poreikius
Balandžio 18 d. 08:32
Verslo klasė elegancijos viršūnėje: Naujasis „A6 Sedan“
Balandžio 17 d. 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
Balandžio 17 d. 17:27
Kaune – svarbus žingsnis link puslaidininkių ateities: atidaryta KTU Lustų akademija
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kibernetiniai nusikaltėliai nusitaikė į studentus – į ką atkreipti dėmesį prasidėjus mokslo metams?

Publikuota: 2021-09-02 16:27
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Prasidėjus šiems mokslo metams ir toliau netyla kalbos apie nuotolinio mokymosi galimybę. Neseniai baigę mokyklas studentai susiduria su begale naujienų – aukštųjų mokyklų intraneto sistemomis, el. pašto paskyromis, o nuotolinės paskaitos ir bendravimas socialinių medijų aplinkoje tampa kasdienybe. Jaunas žmogus internete nuolat ieško galimybių rasti nuotolinį darbą, gauti stipendiją, išbandyti save pradedant verslą. Bandant papildomai užsidirbti – sparčiai populiarėja ir kriptovaliutos.

Kibernetiniai nusikaltėliai nusitaikė į studentus – į ką atkreipti dėmesį prasidėjus mokslo metams?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Ekspertai pastebi, kad atėjus rudeniui suaktyvėja ir programišiai, kurie taikosi į visas įmanomas žmonių grupes, kai tik yra galimybė išvilioti jų pinigus. Klaidingai manoma, kad jaunimas dažnai yra daug geriau susipažinę su technologijomis ir internetu nei jų tėvai, tačiau ekspertai pastebi, kad vien technologinių žinių nepakanka. Kokios yra populiariausios pinigų išviliojimo sukčiavimo priemonės, skirtos aukštųjų mokyklų studentams? „ESET Lietuva“ kibernetinio saugumo ekspertas Ramūnas Liubertas pateikia tris sukčiavimo būdus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį mokslo metus pradedantiems studentams.

Netikros skatinamosios stipendijos ar finansuojami projektai

Jaunimas vis dažniau renkasi studijas užsienyje, tačiau jos yra brangios ir ne visi gali sau tai leisti. „ESET Lietuva“ ekspertas nupasakoja scenarijų, kaip apgaulės būdu sukčiai bando išvilioti studentų pinigus. „Įsivaizduokite, staiga internete pasirodo labai geras stipendijos pasiūlymas – fondas ar institucija, kuri skiria stipendijas studentams. Fondas turi puslapį socialiniame tinkle, kuriame sudėjo gražias tikro universiteto nuotraukas ir tikrus tekstus apie studijų programas iš institucijos interneto svetainės. Patikriname, ir iš tiesų, toks universitetas ir studijų programos egzistuoja, o jaunimas teikia paraiškas. Už dokumentų pateikimą reikia mokėti administracinį mokestį arba tam tikrą vienkartinę įmoką. Tokiu būdu sukuriama patikimos organizacijos iliuzija, kurios dėka programišiai pasinaudoja būsimų studentų patiklumu“, – apie socialinės inžinerijos taikomus scenarijus pasakoja R. Liubertas.

Ekspertas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje taip pat netrūksta panašių apgaulės būdų. „Pavyzdžiui, sukuriamas specialus fondas, skirtas tik 18–mečiams Lietuvos jaunuoliams. Jame yra tik 50 vietų, pasiūlymas galioja tik šią savaitę, o norint pateikti paraišką reikia sumokėti 75 arba 150 eurų už dokumentų pildymą. Šimtas žmonių sumoka, ir siūlytojas išnyksta“, – pasakoja specialistas. Dar vienas aptiktas apgaulės būdas – „Spam“ (angl. spam) tipo arba „brukalo laiškai“, kviečiantys aplikuoti į netikras aukštąsias mokyklas. Daugumoje patikimų pašto dėžučių veikia specialūs filtrai, atpažįstantys piktybinius elektroninius laiškus. Dažniausiai tokie laiškai iš karto siunčiami tiesiai į „šlamšto“, „brukalų“ ar tiesiog „spam“ aplanką. Daugelis virusų plinta per nuorodas ar kenkėjiškus failus, kuriuos gauname kaip elektroninio pašto brukalus. Niekuomet nepatariama atidarinėti prisegtų dokumentų ar spausti ant įtartinų nuorodų. Taip pat atsargiai vertinti laiškus iš nežinomų siuntėjų, nuasmenintus laiškus iš įvairių institucijų – įvairūs universitetai ir kitos organizacijos, norėdamos pranešti svarbią informaciją ar su studijomis susijusias naujienas, paprastai kreipiasi asmeniškai ir pagrindinius duomenis apie asmenį žino iš anksto.

Darbo pasiūlymai ir pakvietimai išbandyti jėgas investuojant kriptovaliutą

Internetiniai sukčiai vis dažniau taikosi į papildomo darbo ieškančius studentus, kurdami netikrus pasiūlymus. „ESET Lietuva“ ekspertas Ramūnas Liubertas nupasakoja, kaip netikri skelbimai gali patraukti nieko neįtariančių jaunų žmonių dėmesį. „Paprastai tai jaunimui patrauklūs, lankstų grafiką turintys darbo pasiūlymai. Pavyzdžiui, įmonė ieško klientų aptarnavimo specialistų, kurie dirbtų nuotoliniu būdu, o už neregėtai patrauklų atlyginimą tektų dirbti tik kelias naktis per savaitę. Puslapyje pateikiamos besišypsančių įmonės darbuotojų nuotraukos. Tačiau norėdami gauti darbą, turite mokėti už įtraukimą į duomenų bazę, paskui papildomai mokėti, kad pakiltume į aukštesnę vietą laukiančiųjų sąraše, paskui papildomai mokėti, kad jus greičiau pakviestų į pokalbį dėl darbo ir t. t. Ši praktika prašyti vis daugiau ir daugiau pinigų puikiai veikia net ir suaugusiuosius, nes asmuo jau kartą investavo į tikslą ir nori kažką iš jo atgauti, todėl yra pasirengęs eiti toliau. Tokiu atveju patartina pasikalbėti su tėvais, kurie tikriausiai paaiškins, kad kompetencijų dar neturinčiam specialistui patikimos organizacijos paprastai nelinkusios mokėti 1000–2000 eurų per mėnesį už kelias valandas darbo per savaitę. Patartina vengti nežinomų įdarbinimo agentūrų ir panašių tarpininkų“, – pataria ekspertas.

Kitas, vis didesnio populiarumo sulaukiantis uždarbiavimo būdas, yra kriptovaliutos. R. Liubertas pastebi, kad visos internete esančios svetainės visų pirma turėtų būti atidžiai patikrinamos, ypač tuo atveju, jei ten planuojate vykdyti su mokėjimais susijusias transakcijas. Netikros svetainės gali būti įvairios. Vienas iš apgaulės atvejų yra, kai programišiai sukuria žinomos elektroninės svetainės kopiją, vaizduojant šio portalo atskirą domeną, skirtą skelbti netikras su kriptovaliutomis susijusias naujienas. Kitas ypatingai paplitęs netikros svetainės tipas, vadinamasis „homograph attack“, vyksta, kai svetainės adresas yra nežymiai pakeičiamas adreso eilutėje. Netikrus svetainės adresus kuriantys programišiai yra netgi linkę užregistruoti tokių svetainių domenus ir įsigyti galiojančius saugumo sertifikatus „https“. Tai puikus agresyvių kibernetinių sukčiavimo atvejų pavyzdys. Daugelis šiuolaikinių naršyklių, tokių kaip „Chrome“ ir „Firefox“, geba atpažinti apgaulingas svetaines, tačiau specialistai pataria naudoti papildomus apsaugos sprendimus – išmaniajame įrenginyje įdiegti antivirusinę programą, kuri padės atpažinti kenkėjiškas svetaines, užkirs kelią į įrenginį bandant atsisiųsti kompiuterinį virusą.

Suklastoti pasiūlymai, teikiami prisidengiant įžymybių vardu

Šiuolaikiniai programišiai veikia tarsi įmonės, turinčios resursų ne tik kurti kenkėjiškas programas, bet ir jas skleisti internete, prisidengiant netikromis reklamomis. Socialiniuose tinkluose sukuriamos paskyros, kurios vizualiai yra identiškos žinomų pasaulio asmenybių, pavyzdžiui, Billo Gateso, Elono Musko, garsių aktorių, dainininkų ir t. t., paskyroms, iš kurių sukčiai siunčia įvairias viliojančias žinutes. Pavyzdžiui, sukuriama netikra paskyra, kuri patvirtina visus ją norinčius sekti internautus ir draugus, o tuomet surinktus kontaktus panaudoja socialinės inžinerijos atakoms, pvz. skelbia spontaniškas akcijas, itin nukainotus bilietus į žymių žmonių koncertus, renginius. Iš tikrųjų bilietas į įžymybių renginius kainuoja daug daugiau, todėl jaunam žmogui ši netikėta „dovana“ gali pasirodyti labai viliojanti. Tokiu būdu užpuolikai per valandą surenka kelis tūkstančius eurų ir tuoj pat dingsta, o specialus renginys, žinoma, neįvyksta.

Kibernetiniai nusikaltėliai dažniausiai taikosi į studentus, nes būtent jiems gali pritrūkti kibernetinio saugumo žinių, o neretai suveikia ir socialinės inžinerijos metodai – jauni žmonės patiki apgaule, atsidaro sukčių siunčiamas nuorodas, fiktyvius laiškus, savo duomenis pateikia netikrose svetainėse ir taip įsileidžia programišius į savo įrenginius. „Socialinės inžinerijos metodas tikrina studentų budrumą ir dažnai asmuo, įtikėjęs klaidinga informacija, gali savo prieigos duomenis padovanoti net neįtardamas, kad atiduoda juos nusikaltėliams. Pasitaiko, kad net asmens internetinės bankininkystės prieigos atsiduria kibernetinių nusikaltėlių rankose. Tokių duomenų praradimas sukelia daug nepatogumų, nes reikia pakeisti visus slaptažodžius, o blogiausiu atveju, tokiais duomenimis gali pasinaudoti vagys“, – teigia Ramūnas Liubertas, „ESET Lietuva“ specialistas.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Daugiau jokių dramų ir keistų įrašų: 7 paprasti socialinio tinklo „Facebook“ triukai

Žmonės dažnai galvoja, kad žino viską apie „Facebook“. Paskelbiate nuotrauką, parašote komentarą, pasidalijate nuoroda – viskas atrodo paprasta. Tačiau po šiuo paviršiumi slypi kur kas daugiau nei tik laiko juosta. „Facebook“ turi daugybę funkcijų, kurios dažnai lieka nepastebėtos, bet iš tiesų gali visiškai pakeisti jūsų patirtį platformoje.

Tik slaptažodžio nepakanka: apsaugos priemonė, apie kurią dažnas pamiršta

Kibernetiniai sukčiai nuolat ieško naujų būdų, kaip išvilioti asmeninius duomenis, o viena iš efektyviausių priemonių nuo to apsisaugoti – dviejų veiksnių autentifikavimas. Vis dėlto, ją pasitelkia vos trečdalis Lietuvos gyventojų. Kaip veikia ši apsaugos priemonė ir kodėl verta ja naudotis?

Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje

Ankstesnėse nei „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ operacinių sistemų versijose sistema pati nusprendžia kokius „iCloud“ failus ir kiek laiko saugoti įrenginyje. Naujose „Apple“ operacinėse sistemose, daryti įtaką šiam procesui, bus pagaliau leista ir įrenginių naudotojams

2025-04-07 08:51
Edukacija ir tėvų įsitraukimas yra raktas į vaikų saugumą internete
2025-03-31 08:40
Kaip perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš „Google Photos“ į „iCloud Photos“
2025-03-28 08:19
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)
2025-03-27 20:22
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
2025-03-27 14:36
Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis
2025-03-26 08:28
El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
2025-03-24 20:25
Kaip „macOS“ panaikinti failo atsisiuntimo šaltinio informaciją
2025-03-20 08:18
„Spotify” ir „Netflix” traukia ne tik milijonus vartotojų, bet ir kibernetinius nusikaltėlius: 6 patarimai, kaip apsisaugoti
2025-03-16 13:18
Kaip užtikrinti interneto svetainių ir el. parduotuvių saugumą?
2025-03-14 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
2025-03-03 11:42
IT ekspertas: norint išvengti kibernetinių gaisrų, dūmų detektoriaus neužteks
2025-02-20 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama