Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 19 d. 20:29
Pristatytas „Huawei Watch Ultimate“: išskirtinės funkcijos žaidžiantiems golfą bei mėgstantiems keliauti
Lapkričio 19 d. 17:22
Mokslininkai atrado, kad lazerio šviesa gali mesti šešėlį
Lapkričio 19 d. 14:39
Kaip sukurti vizualiai patrauklią „Instagram“ verslo paskyrą?
Lapkričio 19 d. 11:29
KTU profesorius: ar e. sportas gali tapti tradicinio sporto alternatyva?
Lapkričio 19 d. 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
Lapkričio 18 d. 20:24
Elektromobilis šaltuoju metų laiku: kaip prailginti nuvažiuojamą atstumą atvėsus orams?
Lapkričio 18 d. 17:35
Dirbtinis intelektas keičia energetikos ateitį: galimybės, iššūkiai ir etiniai aspektai
Lapkričio 18 d. 14:55
Ar jūsų CV išlaikys dirbtinio intelekto testą? Atsako, į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo
Lapkričio 18 d. 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
Lapkričio 18 d. 08:20
Vaizdo kameros viešosiose erdvėse: ar mums rūpi, kas jomis fiksuojama ir kam naudojama? (1)
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Kas atsitinka su nutekėjusiais duomenimis?

Publikuota: 2021-08-17 18:24
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pranešimus apie informacijos nutekinimą socialiniame tinkle „Facebook“ neseniai skaitė visas pasaulis. Spėjama, kad kibernetiniai sukčiai paviešino daugiau nei puse milijono vartotojų duomenis. Tokio masto informacijos paviešinimas nemalonus tiek pačiam vartotojui, tiek „Facebook“ įmonei. Dalis asmeninės informacijos, publikuojamos internete, nesikeičia ir nesensta. Tokia informacija lengva pasinaudoti kibernetiniams sukčiams. ESET kibernetinio saugumo ekspertas Viktoras Irtmonas pataria, kokiais būdais apsisaugoti nuo duomenų vagystės.

Kas atsitinka su nutekėjusiais duomenimis?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Šiemet įvykusią „Facebook“ informacijos nutekinimo istoriją žmonės vertina skeptiškai, prisimindami klaidingų naujienų grėsmę. „Facebook“ komanda teigia, jog šis duomenų nutekinimo skandalas prasidėjo dar 2018-aisiais. Kompanijai įgalinus naują funkciją – kontakto paiešką pagal mobilaus telefono numerį, atsirado galimybė lengvai rasti draugus, atpažinti asmenis su identiškais vardais, pavardėmis. Nepaisant pozityvaus tikslo, funkcija atvėrė naujas galimybes kibernetiniams sukčiams. Asmens duomenų prieiga tapo paprasta, sukčiai be vargo surinkdavo žmonių mobiliuosius telefonus, kartu su jų vardais, bei pavardėmis.

„Facebook“ sulaukus neigiamos reakcijos į naująją funkciją, panaikino kontaktų paiešką pagal mobiliojo telefono numerį. Naujosios funkcijos pašalinimą lėmė 2018 – ujų balandžio mėnesio skandalas, kuomet „Cambridge Analitica“ identifikavo duomenų nutekinimą, pasinaudojus „Facebook“ kontaktais. Per metus „TechCrunch“ kibernetinio saugumo tyrėjai, užfiksavo 400 milijonų socialinio tinklo vartotojų duomenų, laikomų neapsaugotose internetinėse duomenų bazėse. „Facebook“ patvirtino, jog duomenys buvo surinkti prieš panaikinant naują funkciją. Neteisėtai skelbiami duomenys buvo panaikinti iš duomenų bazės, todėl nėra prieinami plačiajai publikai.

Ar pavogti duomenys sensta?

ESET ekspertas Viktoras Irtmonas perspėja, jog kibernetinius sukčius labiausiai domina asmeniniai vartotojų duomenys ir įmonių kontaktai. Vienas iš pagrindinių taikinių yra duomenys, galintys atnešti finansinės naudos. Ekspertas pataria saugoti savo identiteto duomenis, tokius kaip vardas, pavardė, el. pašto adresas. Nederėtų pamiršti ir įvairių kortelių duomenų, slaptažodžių, kurie sukčiams gali padėti padidinti nusikaltimo mastą.

Specialistas atkreipia dėmesį, jog panašios duomenų vagystės užfiksuojamos ir šiomis dienomis. „CNN“ ir kitos medijų platformos pranešė, kad 2018 – aisiais pavogti „Facebook“ kontaktų duomenys rasti kitose duomenų bazėse, kurios prieinamos visiems interneto vartotojams. Duomenų pavogimo metu, daugelis „Facebook“ profilių ir juose esančios informacijos buvo nevieši, todėl sukčiai negalėjo sudaryti aukos profilio, jos perprasti. Asmeninės informacijos prieinamumas, sukelia pavojų žmogaus identifikaciniams duomenims, padidina kibernetinių nusikaltimų riziką, vagysčių ir apgavysčių padažnėjimą.

Didžioji dalis informacijos neišnyksta ir nesensta. Pavyzdžiui, gimimo data visada išlieka tokia pati, tačiau sukurtas slaptažodis gali būti pakeistas. Informacijos nutekinimo sekimo svetainė „Have I been pwned“ teigia, kad tik 2,5 milijono pavogtų duomenų, prieinamų visuomenei, pateikė elektroninio pašto adresą. Nutekinta informacija, dažniausiai pateikiama su asmenine informacija, kaip vardas, pavardė, gyvenamoji vieta, lytis, darbovietė. Tokios informacijos paviešinimas gali sukelti pavojų asmens identitetui, saugumui. Pasak ESET eksperto, gautuose elektroniniuose laiškuose esančių nuorodų spausti nepatartina, kol neįsitikinote, kad tai daryti yra saugu. Patariama vengti įtartinų failų, kurių saugumu abejojate. Ekspertas perspėja, kad prieš vedant savo asmeninius duomenis iš pirmo žvilgnsio patikimai atrodančiose internetinėse svetainėse, vertėtų įsitikinti svetainės patikimumu.

Kaip sužinoti, ar Jūsų duomenys buvo nutekinti?

Kibernetiniai sukčiai naudodami elektroninio pašto adresą turi galimybę prisijungti prie kitų socialinių medijų paskirų. Jei vartotojas naudoja lengvus, ar panašius slaptažodžius visuose profiliuose, sukčiai lengvai randa prieigą prie asmeninės informacijos. Naudojant pasikartojančius slaptažodžius, ESET specialistas rekomenduoja juos pasikeisti, pasunkinti. Kuriant slaptažodį svarbu jo sunkumas, unikalumas, skirtingų simbolių naudojimas. V. Irtmonas pataria naudoti papildomo atpažinimo funkciją, kuri praneš apie prisijungimą prie paskyros, bei paprašys autentifikavimo.

Daugelis socialinių medijų platformų patikrina, ar asmens telefono numeris nebuvo nutekėjęs, kartu su kita informacija. Toks metodas padeda apsaugoti asmenis nuo apgaulingų žinučių. Kibernetiniai sukčiai panaudoję asmens vardą, pavardę ir telefono numerį, sukuria įtikinamą žinutę nuo medijos platformų, taip gaudami dar daugiau asmeninės informacijos. Atsakius į apgaulingas žinutes, sudaromas aukos profilis, kuris padeda tolimesnėse apgavystėse.

V. Irtmonas atkreipia dėmesį, kad norint apsisaugoti nuo informacijos vagysčių, bei internetinių apgavysčių, derėtų skeptiškai vertinti visus gaunamus laiškus ir pranešimus. Gavus įtartiną ar ne lauktą laišką, jo atidaryti nepatariama. Asmeninės informacijos apsauga priklauso ir nuo slaptažodžių unikalumo. Atsiradus sunkumams prisiminti, ar sukurti slaptažodžius, galima pasinaudoti slaptažodžių valdymo programomis. Norint užtikrinti duomenų ir įrenginio apsaugą, patartina naudoti antivirusines programas, kurios užkirs kelią įsilaužimui į įrenginio duomenų bazes.

Nutekėjus Jūsų duomenims, ESET kibernetinio saugumo ekspertas Viktoras Irtmonas, pataria nedelsiant pakeisti visų paskyrų slaptažodžius, kurių duomenys galimai nutekėjo. Ekspertas rekomenduoja informuoti reikiamas institucijas, tokias kaip Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos atstovai bei Nacionalinis kibernetinio saugumo centras dėl įvykusio incidento, užtikrinant savo ir kitų asmenų duomenų saugumą.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Iš viso rasta:
1 (1–1)
[1]
 Paskelbi jog niekas nenutekėjo 2021-08-18 08:09 
Ir puti miglą tautai į akis ir lauki kol išdžius pampersai bei išsisklaidys tvaikas.
Atsakymai (0)
Iš viso rasta:
1 (1–1)
[1]

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama