Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 20 d. 10:12
KTU aviacijos inžinerijos ekspertai: kokios yra tikrosios lėktuvų katastrofų priežastys?
Balandžio 19 d. 16:13
Ką daryti, kad telefonas nesijungtų prie kitos šalies tinklo
Balandžio 19 d. 10:50
Paaiškino, kokių pokyčių elektros kainoms gyventojams atneša didėjanti gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių
Balandžio 18 d. 20:20
Kompiuteriniai žaidimai jau tapo kasdienybės dalimi: ar tai naujos kartos pramoga, o gal blogis?
Balandžio 18 d. 17:27
KTU ekspertai: domenų varduose – švepluojama, lietuviška programinė įranga – nepageidaujama
Balandžio 18 d. 14:32
„Yukon Group“ žengia į gamtos stebėjimo rinką
Balandžio 18 d. 11:27
Saulės elektrinių galia dažnai viršija namų ūkių poreikius
Balandžio 18 d. 08:32
Verslo klasė elegancijos viršūnėje: Naujasis „A6 Sedan“
Balandžio 17 d. 20:32
Ruošiatės pietauti prie savo darbinio kompiuterio? Štai priežastys, kodėl to geriau nedaryti
Balandžio 17 d. 17:27
Kaune – svarbus žingsnis link puslaidininkių ateities: atidaryta KTU Lustų akademija
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Ekspertai perspėja dėl kibernetinio saugumo: programišiai nusitaikė į dirbančius nuotoliniu būdu

Publikuota: 2021-05-26 20:27
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Aut. teisės: ©15min, UAB
Inf. šaltinis: 15min.lt / Pranešimas žiniasklaidai

Pandemijos pagreitinti skaitmenizacijos procesai paskatino ne tik inovacijas, bet ir privertė viešojo bei privataus sektoriaus organizacijas suklusti dėl kibernetinio saugumo, mat nuotoliniu būdu pradėję dirbti darbuotojai tapo nauju programišių taikiniu. Lietuvoje pernai kone perpus paaugo incidentų, susijusių su kenkėjiškos programinės įrangos platinimu, skaičius.

Ekspertai perspėja dėl kibernetinio saugumo: programišiai nusitaikė į dirbančius nuotoliniu būdu
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pandemija kelia naujus iššūkius kibernetiniam saugumui

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos duomenimis, lyginant su 2019 metais, pernai buvo fiksuota ketvirtadaliu daugiau kibernetinių incidentų, o kenkėjiškos programinės įrangos platinimo atvejų padaugėjo net 49 proc.

„Dėl COVID-19 pandemijos išaugus priklausomybei nuo informacinių ryšių technologijų, neišvengiamai daugėjo kibernetinio saugumo iššūkių. Dalis įmonių, bandydamos kuo skubiau pertvarkyti savo veiklą, ne taip skrupulingai laikėsi esminių kibernetinio saugumo principų organizuodamos darbą nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, neužtikrino darbuotojų turimos informacijos ir ryšio apsaugos per virtualų privatų tinklą (VPN) ar netaikė kelių faktorių autentifikavimo darbuotojams jungiantis prie informacinių organizacijos išteklių“, – aiškina NKSC direktorius Rytis Rainys ir priduria, kad pandemijos metu darbuotojai dažniau naudojo asmeninius įrenginius, kuriems ne visada taikomi tokie pat saugumo standartai, kaip darbo įrenginiams.

Pasak R. Rainio, nors dalis kibernetinių incidentų buvo susiję su kitų valstybių žvalgybos interesais, visgi, daugumos jų pagrindinis tikslas – finansinė nauda. Remiantis NKSC pateikta informacija, 2020 metais, kaip ir užpernai, daugiau nei 90 proc. nusikalstamų veikų internete buvo susijusios su elektroniniu sukčiavimu, neteisėtu prisijungimu prie informacinių sistemų ir neteisėtu elektroninių duomenų perėmimu bei jų panaudojimu. Bendrai elektroninių sukčių padaryta žala šalies gyventojams 2020 metais viršijo 4,5 mln. eurų, rodo Lietuvos bankų asociacijos duomenys.

Kitose šalyse – panaši situacija

Anot „KPMG Baltics“ Technologijų konsultacijų skyriaus vadovo Artūro Orševskio, tarptautiniu lygiu stebimos panašios tendencijos. KPMG atliktos tarptautinės įmonių technologijų vadovų (angl. CIO) apklausos metu, net 41 proc. respondentų teigė dėl nuotolinio darbo pandemijos metu fiksavę išaugusius kibernetinių incidentų skaičius. Tyrimo duomenimis, kenkėjiškos programinės įrangos platinimo atvejų skaičius augo 62 proc., o tikslinio taikymo atakų (angl. spear phishing) – net 83 proc.

„Tikėtina, kad šie skaičiai gali būti dar didesni, nes patys darbuotojai ne visada gali atpažinti, jog įvyko saugumo pažeidimas. Taip yra todėl, kad pandemijos metu įmonės ir organizacijos suskubo diegti naujas technologijas, su kuriomis turėjo mažai darbo patirties ar reikiamų įgūdžių“, – sako ekspertas.

Pasak A. Orševskio, šiuo metu vienas populiariausių programišių naudojamų kibernetinių atakų būdų – išpirkos už užšifruotus įmonės duomenis reikalaujanti kenkėjiška programinė įranga (angl. ransomware). Ekspertas pastebi, kad naudojant ją anksčiau būdavo pasirenkamos atsitiktinės žmonių grupės, tačiau per pandemiją padaugėjo atvejų, kai nusitaikoma į konkrečias organizacijas.

„Programišiai vis dažniau ne tik apriboja duomenų prieigą, bet kartu juos ir pasisavina. Tokiais atvejais išpirkos prašoma ir už priėjimo prie įmonei svarbios informacijos grąžinimą, ir tam, kad jie nebūtų nutekinti į viešumą“, – pastebi ekspertas.

Bet kuriuo atveju, net ir trumpalaikis veiklos sutrikdymas kai kurioms įmonėms gali atnešti didžiulius finansinius nuostolius, įskaitant prarastą pelną ar išlaidas už teisminius procesus, kurie kyla dėl klientų privatumo pažeidimų, sako A.Orševskis. Prie minėtų grėsmių prisideda ir žala reputacijai, kurios ilgalaikį poveikį įmonei apskritai sunku pamatuoti.

Apsisaugoti nuo kibernetinių atakų padeda darbuotojų mokymai

Remdamasis tarptautiniais tyrimais, KPMG ekspertas nurodo, kad 85-90 proc. ransomware kampanijų metu atakuojamos anksčiau žinomos silpnos vietos įmonių informacinėse sistemose ar įrangoje, o tai reiškia, jog incidentų galima išvengti pritaikius prevencines priemones.

„Siekiant užkirsti kelią kibernetiniams incidentams, pirmiausia būtina įvertinti dabartinę įmonės sistemų saugumo situaciją. Šiuo atveju itin svarbu patikrinti, kurie darbuotojai turi priėjimą prie įmonės duomenų ir atitinkamai užtikrinti, kad prisijungimui būtų taikomas kelių faktorių autentifikavimas. Be to, įmonės informacinių technologijų komanda nuolat turėtų daryti atsargines duomenų kopijas bei įvertinti, ar jie gali proaktyviai stebėti prisijungimus prie įmonės sistemų ne tik iš darbuotojų nešiojamo kompiuterio, bet ir telefono, planšetinio kompiuterio ar kitų naudojamų prietaisų“, – sako A.Orševskis bei pabrėžia, kad mokėti identifikuoti grėsmes turi ne tik IT personalas, o ir kiti darbuotojai, todėl būtina visus juos supažindinti su kibernetinių atakų požymiais ir veiksmais, kurių reikėtų imtis, susidūrus su potencialia ataka.

NKSC vadovas R.Rainys atkreipia dėmesį ir į slaptažodžių svarbą – būtina naudoti ne trumpesnius nei 12 simbolių žodžius iš didžiųjų ir mažųjų raidžių, skaičių ar kitų ženklų, o dar geriau, jeigu vartotojas naudotų slaptažodį iš žodžių frazės arba dvigubą autentifikavimą. Jo teigimu, svarbus ir elementarus kritinis mąstymas, pavyzdžiui, gavus elektroninį laišką su neaiškiomis nuorodomis ar prisegtukais, jų tiesiog neatidaryti.

„Siekiant apsaugoti organizaciją nuo kibernetinių atakų, reikėtų neatidėlioti programinės įrangos atnaujinimų, juos daryti nuolat. Užtikrinti sistemų saugumą gali padėti ir ugniasienės bei demilitarizuotos zonos (angl. DMZ), kurios sukuria saugią terpę tarp internetu pasiekiamų išteklių ir įmonės jautrių ryšių bei informacinių sistemų. Atitinkamai, saugiam belaidžiui ryšiui užtikrinti, reikėtų paslėpti tinklo identifikatorių (angl. SSID), taip apribojant jo pasiekiamumą pašaliniams asmenims“, – akcentuoja R.Rainys ir sako, kad svarbu nepamiršti ir įmonės interneto svetainės – periodiškai tikrinti jos saugumą galima specialiame NKSC tinklalapyje.


15min.lt

Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Daugiau jokių dramų ir keistų įrašų: 7 paprasti socialinio tinklo „Facebook“ triukai

Žmonės dažnai galvoja, kad žino viską apie „Facebook“. Paskelbiate nuotrauką, parašote komentarą, pasidalijate nuoroda – viskas atrodo paprasta. Tačiau po šiuo paviršiumi slypi kur kas daugiau nei tik laiko juosta. „Facebook“ turi daugybę funkcijų, kurios dažnai lieka nepastebėtos, bet iš tiesų gali visiškai pakeisti jūsų patirtį platformoje.

Tik slaptažodžio nepakanka: apsaugos priemonė, apie kurią dažnas pamiršta

Kibernetiniai sukčiai nuolat ieško naujų būdų, kaip išvilioti asmeninius duomenis, o viena iš efektyviausių priemonių nuo to apsisaugoti – dviejų veiksnių autentifikavimas. Vis dėlto, ją pasitelkia vos trečdalis Lietuvos gyventojų. Kaip veikia ši apsaugos priemonė ir kodėl verta ja naudotis?

Kaip „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ nurodyti pasirinktus „iCloud“ failus saugoti įrenginyje

Ankstesnėse nei „iOS 18“, „iPadOS 18“ ir „macOS Sequoia“ operacinių sistemų versijose sistema pati nusprendžia kokius „iCloud“ failus ir kiek laiko saugoti įrenginyje. Naujose „Apple“ operacinėse sistemose, daryti įtaką šiam procesui, bus pagaliau leista ir įrenginių naudotojams

2025-04-07 08:51
Edukacija ir tėvų įsitraukimas yra raktas į vaikų saugumą internete
2025-03-31 08:40
Kaip perkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus iš „Google Photos“ į „iCloud Photos“
2025-03-28 08:19
SEO ateitis – optimizavimas atsakymų paieškos sistemoms (AEO)
2025-03-27 20:22
Kibernetiniai nusikaltėliai kelia grėsmę net ir vaikams: ar atlikote bent 5 juos apsaugančius veiksmus?
2025-03-27 14:36
Pavogė el. pašto paskyrą – pavogs ir duomenis
2025-03-26 08:28
El. parduotuvės – kibernetinių nusikaltėlių akiratyje: ne tik nutekina duomenis, bet ir pašalina iš „Google“ paieškos
2025-03-24 20:25
Kaip „macOS“ panaikinti failo atsisiuntimo šaltinio informaciją
2025-03-20 08:18
„Spotify” ir „Netflix” traukia ne tik milijonus vartotojų, bet ir kibernetinius nusikaltėlius: 6 patarimai, kaip apsisaugoti
2025-03-16 13:18
Kaip užtikrinti interneto svetainių ir el. parduotuvių saugumą?
2025-03-14 11:25
Jūsų duomenys jau interneto sukčių rankose: kaip jie gali būti panaudoti prieš jus?
2025-03-03 11:42
IT ekspertas: norint išvengti kibernetinių gaisrų, dūmų detektoriaus neužteks
2025-02-20 19:24
Ekspertai pataria, kaip neužkibti ant internetinių sukčių kabliuko
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama