Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Ryšio technika
 - Programinė įranga
 - Operacinės ir tinklai
 - Kompiuterinė įranga
 - Kitos protingos mintys
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Patarimai » Operacinės sistemos ir tinklai Ankstesnis patarimas | Sekantis patarimas | Dalintis | Spausdinti

Įmonės duomenų apsauga trūkstant IT specialistų: kaip išvengti žalos finansams ir reputacijai?

Publikuota: 2021-05-26 14:03
Tematika: Operacinės sistemos ir tinklai
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Smulkiosios ir vidutinės įmonės paprastai būna nelinkusios informacinei saugai skirti didelės biudžeto dalies. Tačiau vis dažnėjančios kibernetinės atakos ir IT specialistų trūkumas neša žinią, kad nukentėti gali kiekviena įmonė nepriklausomai nuo dydžio ir veiklos pobūdžio. Kibernetiniai nusikaltėliai, pasisavinę neapsaugotus įmonės duomenis, gali ne tik padaryti didelę finansinę žalą, tačiau ir reikšmingai pakenkti įmonės reputacijai.

Įmonės duomenų apsauga trūkstant IT specialistų: kaip išvengti žalos finansams ir reputacijai?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kibernetinės atakos – vis išradingesnės

Skaitmeniniame amžiuje duomenys tapo pagrindine įmonių vertybe, kuri vilioja ir nusikaltėlius. Pasisavinę duomenis, kibernetiniai nusikaltėliai gali padaryti finansinių nuostolių ir negrįžtamos žalos įmonės reputacijai, todėl vis aktualiau tampa rūpintis duomenų saugumu.

„Reikia pripažinti, kad kibernetiniai nusikaltėliai darosi vis profesionalesni. Ne gudresni, nes sumanumo netrūksta niekam, bet profesionalesni. Išpuoliams surengti naudojamos pačios naujausios technologijos, kurių paprasta antivirusinė apsauga nesugeba aptikti ir blokuoti, todėl viena iš pagrindinių grėsmių įvardinčiau kaštų taupymą tiek reikiamo lygmens kibernetinės saugos priemonėms, tiek ir visuotiniam darbuotojų mokymui. Iš to kyla skaudžios ir labai brangiai kainuojančios pasekmės“, – sako Tomas Parnarauskas, „ESET Lietuva“ vadovas.

Pašnekovas pabrėžia, kad pastaruoju metu ryškėjanti tendencija rodo, jog kibernetinės atakos auka gali tapti bet kuri organizacija, todėl tiek valstybinio, tiek ir privataus sektoriaus įmonės privalės daugiau dėmesio skirti IT saugai.

„Remiantis 2020 metų statistika, kibernetinės grėsmės dažniausiai yra nukreiptos į verslo elektroninio komunikavimo užvaldymą, siekiant pasisavinti pinigus pakeičiant tikėtinų pavedimų gavėjus. Kitas itin dažnas atvejis – užšifravimo (angl. ransomware) modernios atakos, kai kompleksiškai nusitaikoma į įmonės IT sistemas. Šių atakų metu užvaldomi IT įrenginiai, užšifruojami duomenys ir išjungiamos rezervinės kopijos, o vėliau nusikaltėlis gali prašyti išpirkos už slaptažodį, leidžiantį įmonės duomenis susigrąžinti“, – sako „IT Plasta“ direktorius Vaidas Juteika.

Norint užtikrinti įmonės duomenų saugumą, šiandien paprastos antivirusinės programos nebepakanka. Kibernetiniams nusikaltėliams tobulėjant, išradingais, moderniais apsaugos metodais tenka domėtis ir įmonėms, todėl verta investuoti į profesionalias IT paslaugas.

Tarp pagrindinių rizikų – žmogiškoji klaida

Net jei įmonė tinkamai apsaugojo savo įrenginius nuo programišių, išlieka žmogiškojo faktoriaus rizika – kibernetiniai nusikaltėliai įmonės duomenis pasiekia pasinaudodami jos darbuotojų IT žinių trūkumu arba nerūpestingumu.

„Didžiausia kibernetinių incidentų rizikos priežastis išlieka žmogiškasis faktorius. Būtent dėl socialinės inžinerijos atakų mums tenka suteikti daugiausia konsultacijų, įmonės prašo apmokyti darbuotojus identifikuoti įtartinus elektroninius laiškus, skambučius, įgyvendinti sprendimus, kurie padės ne tik filtruoti laiškus, bet ir patogiau apie juos pranešti“, – pažymi „Atea“ Informacijos saugos specialistė Olga Gricajenko.

Specialistė pamena kibernetinę ataką, kai dėl netinkamai valdomų slaptažodžių ir stebėjimo priemonių trūkumo buvo įsilaužta į įmonės darbuotojo paskyrą ir nutekinta dalis finansinių duomenų. Įmonė buvo nedidelė ir vėliau pripažino, kad IT saugai deramo dėmesio neskyrė.

„Dažniausiai mažos ir vidutinės įmonės IT saugumu susirūpina tik jau nutikus incidentui. Tokios įmonės remiasi logika, kad yra per mažos sudominti kibernetinius nusikaltėlius, ir nesiima jokių prevencinių priemonių, o programišiai tuo ir pasinaudoja. Todėl bazinės IT saugos priemonės turi būti naudojamos“, – sako O. Gricajenko.

Kaip užtikrinti saugumą

Norint užtikrinti duomenų saugumą, specialistai rekomenduoja pasirūpinti patikimomis antivirusinėmis programomis, įdiegti tinklo ugniasienes, turėti atsargines duomenų kopijas ne tik savo įrenginiuose, bet ir išoriniuose serveriuose, pasirūpinti saugia autentifikavimo sistema ir tinkamu įmonės darbuotojų apmokymu.

„Įmonės daugiausia dėmesio skiria savo tiesioginei veiklai, todėl IT sauga kartais gali likti antrame plane. Dėl šios priežasties vienareikšmiškai rekomenduojame klientams šią sritį patikėti specialistams“, – sako „Heximus“ direktorė Giedrė Ruginytė-Čepienė.

Vis dėlto augant kibernetinių atakų skaičiui ir įmonėms vis labiau susirūpinant savo duomenų saugumu, darosi sudėtinga gauti kompetentingų specialistų pagalbą. Taip yra todėl, kad Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, labai jaučiamas kibernetinės saugos specialistų trūkumas.

„IT saugos specialistų paklausa tokia didelė, kad gerą specialistą išlaikyti dažnai įmonei gali tapti sudėtingu uždaviniu, todėl sumanesni vadovai renkasi specializuotos įrangos gamintojų paslaugas. Tačiau net ir vidutinis IT specialistas, turėdamas tinkamus įrankius ir konsultuodamasis su savo srities profesionalais, gali pasirūpinti įmonės kibernetine sauga. Pastebime, kad ją užtikrinti siekiančios įmonės vis daugiau dėmesio skiria specialistų mokymams, kuriuose jie gali įgyti praktinių žinių. Vieni iš tokių mokymų – kasmetiniai „ESET ON: Capture the flag“, kuriuose dirbama su įvairių kibernetinių atakų simuliacijomis“ – sako T. Parnarauskas.

Tiesa, kaip pastebi „Women4Cyber Lietuva“ koordinatorė Inga Žukauskienė IT saugos specialistų trūkumas jau paskatino iniciatyvas, skatinančias moteris rinktis karjerą kibernetinio saugumo srityje. Anot jos, svarbu parodyti IT pasaulio inovatyvumą ir atvirumą: „Pasaulis susiduria su IT ir kibernetinio saugumo talentų trūkumu ir Lietuva nėra išimtis, todėl būtų per didelė prabanga nepasinaudoti tais gebėjimais, kuriuos į kibernetinio saugumo sritį gali atnešti moterys.“

Specialistai pataria didesnį dėmesį įmonės kibernetiniam saugumui skirti pasirūpinant tinkamu darbuotojų apmokymu, IT specialistų tobulinimu ir paruošimu, pasinaudojant saugos užtikrinimui skirtomis naujausiomis technologijomis.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?

Šviesolaidinio ryšio technologija, šiuo metu Lietuvoje gali užtikrinti net iki 2,5 Gbps spartos interneto ryšį, o artimiausioje ateityje planuojama šią spartą padidinti net iki 10 Gbps. Kita vertus, tikrai ne kiekvienai veiklai ir kiekvienam vartotojui pačio sparčiausio interneto gali prireikti. Kaip suprasti, kada ir kokios interneto spartos Jums reikia, kad vėliau naudojant internetą kasdienybėje, netektų nusivilti.

Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?

Artėjant šventėms, pas mus sugužėsiantys svečiai gali atsinešti nelauktų dovanų. Vos prisijungę prie namų „Wi-Fi“ tinklo, jų išmanieji telefonai mūsų įrenginius gali apkrėsti virusais, o privačią informaciją be skrupulų ir patys nežinodami perduoti aferistams. Geriausias būdas nuo to apsisaugoti – svečiams sukurti atskirą „Wi-Fi“ tinklą.

Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu

Besiruošiant didžiausioms metų šventėms, dažnai dovanas artimiesiems skubame pirkti didžiųjų metų išpardavimų – juodojo penktadienio ar kibernetinio pirmadienio metu. Visgi reikėtų nepamiršti, kad šie išpardavimai – tai dar viena palanki proga, skatinanti aktyviau veikti ir sukčius, kurie siekia išvilioti jūsų pinigus ir asmeninę informaciją.

2024-11-21 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
2024-11-20 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
2024-11-19 08:23
Telefoniniai sukčiai nestabdo: vien pirmąją lapkričio savaitę išviliota beveik 100 tūkst. eurų
2024-11-18 11:26
Kaip paslėpti nuotraukas ar vaizdo įrašus „iPhone“
2024-11-13 16:23
Ar „ChatGPT“ meta iššūkį „Google“? Nauja paieškos funkcija ir kaip ja naudotis
2024-11-12 18:14
Kaip „Mac“ kompiuterio garsą mažinti ar didinti mažesniais žingsneliais
2024-11-09 14:29
Domėjimasis kitais socialiniuose tinkluose: kada smalsumas tampa per didelis?
2024-10-21 20:27
Kaip „macOS“ nurodyti nekurti „.DS_Store“ failų tinklo ir USB diskuose
2024-10-18 14:21
Kibernetinio saugumo ekspertas pateikė 4 priemones, kurios padės apsisaugoti nuo atakų
2024-10-18 08:16
Paruoškite savo telefoną naujajai „Android“ operacinės sistemos versijai
2024-10-14 14:39
8 patarimai, kurie padės apsaugoti vaiką nuo pavojų internete
2024-10-14 10:25
Amžiaus ribos vaikams socialiniuose tinkluose – mitas? Ekspertė atsako, kaip apsaugoti vaikus ir sukurti pasitikėjimu grįstą ryšį
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama